Olopatadyna, Olopatadinum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o olopatadynie

Rok wprowadzenia na rynek
1996
Substancje aktywne
olopatadyna
Działanie olopatadyny
przeciwalergiczne (łagodzi objawy alergii)
Postacie olopatadyny
krople do oczu
Układy narządowe
układ nerwowy i narządy zmysłów
Specjalności medyczne
Alergologia, Geriatria, Medycyna rodzinna, Okulistyka, Otolaryngologia, Pediatria
Rys historyczny olopatadyny

Olopatadyna została opatentowana w 1986 roku. Pierwszy lek z substancją został wprowadzony w 1996 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Cztery lata później związek pojawił się w lecznictwie na terytorium japońskim, a w 2002 roku EMA wydała pozwolenie na rejestracje leku na terenie Unii Europejskiej.

Wzór sumaryczny olopatadyny

C21H23NO3

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające olopatadynę

Wskazania do stosowania olopatadyny

Olopatadyna jest substancją przeciwhistaminową, wykorzystywaną do leczenia objawów zapalenia spojówek o podłożu alergicznym.

Dawkowanie olopatadyny

Lek stosowany w postaci kropli ocznych zakrapla się do worka spojówkowego w ostępach co najmniej 8 godzinnych, w razie potrzeby leczenie może być kontynuowane przez 4 miesiące.

Zwykle stosowane dawki u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 3 roku życia to jedna kropla do dwóch razy na dobę (do każdego oka).

Przeciwskazania do stosowania olopatadyny

Przeciwwskazaniem do podawania olopatadyny jest występowanie reakcji nadwrażliwości na związek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania olopatadyny

Niewielkie ilości olopatadyny stosowanej miejscowo przenikają do wnętrza organizmu. Jeśli podczas terapii pojawią się ciężkie działania niepożądane (w tym reakcje nadwrażliwości) leczenie substancją należy przerwać.

Pacjenci noszący soczewki kontaktowe powinni wyjmować je przed podaniem leku do gałki ocznej, założenie soczewek zaleca się po upływie minimum 15 minut po aplikacji olopatadyny do oka.

Wpływ olopatadyny na prowadzenie pojazdów

Olopatadyna nie posiada negatywnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów obsługiwania maszyn.

Wpływ olopatadyny na ciążę

Nie przeprowadzono badań klinicznych szacujących bezpieczeństwo stosowania olopatadyny u kobiet ciężarnych, natomiast podawanie miejscowe leku wiąże się z jej bardzo niskim przenikaniem ogólnoustrojowym. Związek można podawać w trakcie ciąży pod warunkiem że korzyści z terapii dla przyszłej matki przewyższają ryzyko zdrowotne dla zarodka/płodu

Decyzję o stosowaniu olopatadyny podczas ciąży podejmuje lekarz.

Wpływ olopatadyny na laktację

Olopatadynę oznaczono w mleku samic szczura po podaniu doustnym, u innego gatunku zwierząt zaobserwowano zmniejszony wzrost potomstwa podczas doustnego podawania związku ich matce. Jednakże podawanie leku w postaci kropli ocznych wiąże się ze znikomym wpływem na organizm oseska, gdyż nawet w osoczu matki olopatadyna osiąga bardzo niskie stężenia.

Decyzję o stosowaniu olopatadyny podczas laktacji podejmuje lekarz.

Inne możliwe skutki uboczne

Podczas stosowania olopatadyny w postaci kropli do oczu mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • często: zmęczenie, suchość błony śluzowej nosa, zaburzenia smaku, ból głowy, ból oka oraz jego podrażnienie, suchość gałki ocznej oraz nietypowe odczucia we wnętrzu oka;
  • niezbyt często: nieżyt błony śluzowej nosa, zawroty głowy, pogorszenie odbioru bodźców dotykowych, suchość skóry, pieczenie skóry, kontaktowe zapalenie powłok skórnych, nadżerki rogówki oraz inne nieprawidłowości w jej obrębie, zapalenia rogówki, plamki na rogówce, światłowstręt, zaburzenia widzenia, wydzielina z oka, zwiększone wydzielanie łez, skurcz powiek, dyskomfort oka i jego świąd, zaczerwienienie powiek, obrzęk powiek oraz ich choroby, grudki na spojówkach, przekrwienie spojówek, poczucie ciała obcego w gałce ocznej;
  • z częstością nieznaną: złe samopoczucie, astenia, rumień, zmiany zapalne skóry, wymioty oraz nudności, duszność i zapalenie zatok, obrzęk w obrębie twarzy, reakcje nadwrażliwości, strupy na brzegach powiek, zapalenie spojówek, obrzęk oka oraz spojówek, poszerzenie źrenic.

Objawy przedawkowania olopatadyny

Objawy przedawkowania olopatadyny przy podaniu miejscowym do gałki ocznej nie są znane. Związek podawany zwierzętom doustnie w wielokrotnie wyższych dawkach niż te, stosowane u ludzi powodował wydłużenie odcinka QT, natomiast u osób, u których stosowano 5 mg związku doustnie, nie zaobserwowano powyższego efektu.

Mechanizm działania olopatadyny

Olopatadyna jest lekiem przeciwalergicznym, niwelującym objawy alergicznego zapalenia spojówek.

Mechanizm działania związku jest wielokierunkowy. Substancja poprzez blokowanie receptora dla histaminy (receptor H1) hamuje jej działanie, polegające na generowaniu odpowiedzi alergicznej. Olopatadyna zapobiega również powstawaniu cytokin (mediatorów stanu zapalnego) na  powierzchni nabłonka spojówki. Postuluje się, że związek ma także zdolność zapobiegania degranulacji komórek tucznych, tym samym wpływa hamująco na powstanie odpowiedzi zapalnej organizmu. Skutkiem powyższych właściwości leku jest zmniejszenie obrzęku, przekrwienia, bólu oraz świądu gałki ocznej i jej przydatków.

Wchłanianie olopatadyny

Biodostępność ogólnoustrojowa olopatadyny po podaniu miejscowym jest minimalna.  Stężenie maksymalne związku osiągane jest po około 2 godzin od podania.

Dystrybucja olopatadyny

Związek łączy się z białkami osoczowymi w 55%.

Metabolizm olopatadyny

Olopatadyna nie podlega intensywnym przemianom w organizmie. Po podaniu doustnym zidentyfikowano przynajmniej 6 metabolitów w osoczu krwi, natomiast większość przyjętej dawki związku pozostaje niezmieniona.

Wydalanie olopatadyny

Olopatadyna jest wydalana głównie na drodze nerkowej, tylko około 17% dawki usuwane jest wraz z kałem. Okres półtrwania substancji po podaniu doustnym wynosi 8-12 godzin, natomiast po podaniu miejscowym (dospojówkowym) około 4 godziny.

Przy podaniu doustnym związku u pacjentów z poważnymi zaburzeniami funkcji nerek należy spodziewać się wyższych stężeń leku w osoczu. W przypadku miejscowego stosowania olopatadyny stan wydolności nerek nie wpływa w istotny sposób na metabolizm związku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij