miażdżyca tętnic
Wojciech Glinicki

Miażdżyca kończyn dolnych – jak się objawia? Przyczyny, leczenie

Miażdżyca jest kojarzona przede wszystkim z chorobami serca. Może również dotknąć naczynia tętnicze kończyn dolnych. Jej powikłania obejmują między innymi ostre niedokrwienie kończyny, a niekiedy również konieczność jej amputacji.

  1. Co to jest miażdżyca?
  2. Czym objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Jak ją rozpoznać?
  3. Miażdżyca kończyn dolnych – czynniki ryzyka
  4. Jak zdiagnozować miażdżycę kończyn dolnych? Jakie badania wykonać? Do którego lekarza się zgłosić?
  5. Domowe sposoby na wsparcie leczenia miażdżycy kończyn dolnych – zioła, naturalne preparaty
  6. Jak zapobiegać miażdżycy kończyn dolnych? Jak poprawić krążenie krwi w nogach?
  7. Czym grozi brak lub niewłaściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych? Powikłania

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca kończyn dolnych, a właściwie miażdżyca tętnic kończyn dolnych, to choroba dotykająca tętnice znajdujące się w nogach. Miażdżyca jest chorobą, która polega na zwężaniu się światła tętnic na skutek odkładania się w nich złogów cholesterolu. Utrudniony przepływ krwi sprawia, że mniej krwi dociera do kończyn dolnych, krew gorzej krąży, a do mięśni i tkanek dociera mniej tlenu i składników odżywczych. Miażdżyca może doprowadzić do groźnego niedokrwienia kończyny dolnej.

Czym objawia się miażdżyca kończyn dolnych? Jak ją rozpoznać?

W początkowej fazie choroby miażdżyca nóg może objawiać się zaburzeniami czucia w obrębie kończyny dolnej lub innymi nieprzyjemnymi doznaniami, jak na przykład drętwienie czy mrowienie lub zimne stopy nawet w ciepłych pomieszczeniach czy w gorące dni. Charakterystycznym objawem miażdżycy nóg jest tzw. chromanie przestankowe. Jest to ból pojawiający się w trakcie wysiłku, np. marszu, i ustępujący po odpoczynku. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania mięśni na krew oraz tlen.

W zaawansowanej fazie choroby ból kończyn może być obecny również w spoczynku. Skóra może być wówczas blada, chłodna, ze zmianami skórnymi lub ciężko gojącymi się ranami. Paznokcie stają się kruche i łamliwe, zanika owłosienie. Może dojść również do zaników mięśniowych, a w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się amputacja kończyny na skutek martwicy kończyn dolnych. Tak właśnie wygląda miażdżyca nóg – w niektórych przypadkach można zaobserwować jej konsekwencje.

Powiązane produkty

Miażdżyca kończyn dolnych – czynniki ryzyka

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych może być wynikiem predyspozycji genetycznych lub czynników środowiskowych.

Rozwojowi miażdżycy żył sprzyja:

Jak zdiagnozować miażdżycę kończyn dolnych? Jakie badania wykonać? Do którego lekarza się zgłosić?

W przypadku podejrzewania u siebie miażdżycy żył kończyn dolnych najlepiej udać się najpierw do swojego lekarza rodzinnego, który wykona badanie fizykalne oraz może skierować w razie potrzeby na inne specjalistyczne badania. Leczeniem operacyjnym miażdżycy i jej następstw zajmuje się chirurg naczyniowy. Dzięki badaniu fizykalnemu lekarz może stwierdzić nieprawidłowości, takie jak np. osłabiony puls poniżej miejsca zwężenia czy też turbulentny (niejednolity) przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ponadto może stwierdzić nieprawidłowe gojenie się rany, jeśli takowa występuje.

Badania laboratoryjne wykonywane podczas diagnozowania miażdżycy kończyn dolnych:

Badania obrazowe przydatne w diagnostyce miażdżycy to:

  • badanie USG metodą Dopplera – umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia;
  • wskaźnik kostka-ramię (ABI) – jest ilorazem wyższego ciśnienia na danej kończynie dolnej do wyższego ciśnienia na kończynie górnej; ABI wyznaczane jest dla lewej i prawej strony ciała; wskaźnik <0,9 przemawia za niedokrwieniem kończyny, a 1,0–1,4 stanowi wynik prawidłowy;
  • angiografia (angio-TK) – polega na podaniu kontrastu do naczyń badanej kończyny i jednocześnie wykonaniu tomografii komputerowej. Pozwala to uwidocznić miejsce zwężenia lub niedrożności.

Domowe sposoby na wsparcie leczenia miażdżycy kończyn dolnych – zioła, naturalne preparaty

Istnieje kilka naturalnych sposobów wspierających walkę z miażdżycą. Mogą być one dobrym uzupełnieniem farmakoterapii. W walce z miażdżycą pomocne mogą okazać się następujące produkty:

  • czosnek pospolity – jest bogaty w substancje o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych oraz detoksykujących; spożywanie czosnku ma pozytywny wpływ na gospodarkę tłuszczową, a także na układ sercowo-naczyniowy czy oddechowy;
  • ekstrakt z czerwonego ryżu – zawiera w sobie naturalną statynęmonakolinę K, która hamuje syntezę cholesterolu w organizmie;
  • ostropest plamisty – zawiera bogactwo związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz witaminy; jest dobrym źródłem kwasów omega-3; korzystnie wpływa na obniżenie poziomu „złego cholesterolu” (LDL);
  • zielona herbata – badania wykazały, że przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu; najlepiej stosować skoncentrowany wyciąg; należy również pamiętać, że zielona herbata w dużych ilościach może powodować zaburzenia wchłaniania żelaza oraz kwasu foliowego;
  • karczoch zwyczajny – duża ilość polifenoli, kwasu askorbinowego i karotenoidów sprawia, że ma działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne oraz zmniejszające poziom cholesterolu.

Na sklepowych i aptecznych półkach wyżej wymienione produkty dostępne są w postaci ekstraktów. Ponadto dostępne są również gotowe mieszanki do tworzenia naparów do picia.

Jak zapobiegać miażdżycy kończyn dolnych? Jak poprawić krążenie krwi w nogach?

Aby zapobiegać miażdżycy nóg, należy pamiętać o kilku rzeczach:

Prawidłowe krążenie krwi w nogach pomoże utrzymać aktywność fizyczna dostosowana do wieku i stanu zdrowia. Może być to spacer, jazda na rowerze, pływanie czy jogging. Czynności te pozwalają aktywować pompę mięśniową, która przyczynia się do lepszego krążenia krwi w obrębie kończyn dolnych, a także wzmacniają serce i pozwalają obniżyć poziom cholesterolu.

Nie można zapomnieć również o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w kwasy omega-3, których źródłem są ryby morskie i owoce morza. Można także wspomóc się dobrej jakości suplementami z kwasami omega. Warto również spożywać produkty bogate w witaminę C (np. cytrusy) i antyoksydanty (np. kakao). Idealnie sprawdzi się tutaj także dieta śródziemnomorska, przez wielu uważana za najzdrowszą dietę na świecie.

Czym grozi brak lub niewłaściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych? Powikłania

Źle leczona i nieleczona wcale miażdżyca kończyn dolnych może nieść za sobą zagrożenia dla życia i zdrowia chorego. Wystąpić może ostre niedokrwienie kończyny lub przewlekłe niedokrwienie kończyny znacznie utrudniające poruszanie się. W najgorszym wypadku może dojść do martwicy kończyny dolnej i konieczności jej amputacji. Warto mieć na uwadze, że miażdżyca dotyka wszystkie tętnice, więc jeśli daje objawy w kończynach dolnych, należy jej się również spodziewać np. w naczyniach wieńcowych, co może skutkować zawałem serca.

  1. W. Noszczyk, Miażdżyca i inne choroby tętnic obwodowych, Warszawa 2017, s. 123.
  2. M. Treben, E. Panek, Choroby serca i układu krążenia, Warszawa 2019, s. 115.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij