kwas migdałowy na twarz
Ewelina Sochacka

Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  1. Co to jest kwas migdałowy?
  2. Kwas migdałowy w kosmetykach – jakie ma właściwości?
  3. Co daje kwas migdałowy? Na jakie efekty można liczyć?
  4. Na co stosować kwas migdałowy?
  5. Z czym łączyć kwas migdałowy?
  6. Z czym nie łączyć kwasu migdałowego?
  7. Jak nakładać kwas migdałowy na twarz?
  8. Jak często stosować kwas migdałowy, żeby nie podrażnić skóry i nie pogorszyć jej stanu?
  9. Najlepsze kosmetyki z kwasem migdałowym – które wybrać?
  10. Kwas migdałowy w ciąży – czy można go stosować?
  11. Kiedy nie stosować kwasu migdałowego na skórę? Przeciwwskazania

Co to jest kwas migdałowy?

Kwas migdałowy (w kosmetykach nazywany także Mandelic Acid) to związek chemiczny, który zalicza się do grupy tak zwanych alfa-hydroksykwasów (kwasy AHA), które są stosowane m.in. w pielęgnacji złuszczającej naskórek czy rozjaśniającej przebarwienia. Naturalnie występuje w gorzkich migdałach, pestkach wiśni i moreli. Można go także pozyskać syntetycznie.

Przyjmuje się, że niezależnie od typu cery surowiec ten będzie dobrym wyborem. Dzięki stosowaniu kwasu migdałowego na skórę suchą uzyska ona odpowiedni poziom nawilżenia. U osób z trądzikiem kwas wyciszy powstawanie zmian. Z kolei cera dojrzała stanie się bardziej elastyczna i gładsza. Dodatkowo kwas migdałowy wykazuje działanie antybakteryjne i wyrównujące koloryt.

Kwas migdałowy w kosmetykach – jakie ma właściwości?

Biorąc pod uwagę wszystkie kwasy stosowane na skórę, kwas migdałowy jest jednym z łagodniejszych i bezpieczniejszych w stosowaniu – nie powinien wywoływać zaczerwienień i podrażnień, nawet jeśli będziemy stosować go codziennie. Warto tu jednak dodać, że wszystko zależy od stężenia, które zostanie użyte. Jak w przypadku innych kwasów, tak również w przypadku kwasu migdałowego wysokie stężenia lepiej aplikować na skórę w gabinecie dermatologa czy doświadczonego kosmetologa, który umiejętnie dobierze preparat i jego moc.

Bardzo ważne jest to, że kwas migdałowy to kwas całoroczny – można go stosować niezależnie od pory roku przez wzgląd na jego łagodny profil działania. Do tej grupy kwasów należą również: kwas laktobionowy, ferulowy, fitowy i azelainowy. Nie ma także znaczenia, czy wybierzemy pielęgnację z kwasem migdałowym w domu, czy zdecydujemy się wybrać tę gabinetową. Należy oczywiście pamiętać o ochronie skóry i stosować w tym celu kremy z filtrem SPF, najlepiej z faktorem 50.

DERMOKOSMETYKI

ZESTAWY PROMOCYJNE NA DOZ.PL

AKCESORIA KOSMETYCZNE

Powiązane produkty

Co daje kwas migdałowy? Na jakie efekty można liczyć?

Dzięki stosowaniu kwasu migdałowego na skórę można liczyć na:

  • wygładzenie skóry poprzez złuszczenie martwego naskórka (najlepiej stosować kwas migdałowy w stężeniu 5%), przez który skóra w dotyku może być chropowata i grudkowata; dzięki temu złuszczeniu składniki zawarte w pozostałych używanych podczas pielęgnacji kosmetykach wnikną głębiej w naskórek, przez co ich działanie będzie bardziej efektywne;
  • domknięcie rozszerzonych porów (najlepiej stosować kwas migdałowy w stężeniu 5%);
  • zdyscyplinowanie skóry trądzikowej, czyli zmniejszenie ilości powstających zaskórników i jednoczesne wyciszenie już istniejących zmian (aplikacja kwasu jest możliwa tylko na gojące się wypryski, nigdy nie należy go nakładać na stany zapalne z widocznym niezagojonym uszkodzeniem skóry), a także zmniejszenie intensywności powstałych na skutek trądziku przebarwień; kwas migdałowy sprawdzi się w przypadku lekkiego i średnio zaawansowanego trądziku (w przypadku ciężkiej postaci należy ewentualne włączenie go do swojej rutyny pielęgnacyjnej przedyskutować z dermatologiem);
  • działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące – pobudzenie syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego (najlepiej stosować kwas migdałowy w stężeniu 10%);
  • ograniczenie produkcji sebum, co pomoże utrzymać efekt matowej skóry na dłużej, ale przede wszystkim zmniejszy proces czopowania ujść gruczołów łojowych – nie będą powstawały nowe zaskórniki; to też cenna właściwość, dzięki której makijaż po nałożeniu dłużej wygląda świeżo;
  • wyrównanie kolorytu skóry np. u osób palących papierosy czy w przypadku chęci poprawy kondycji skóry przed wielkim wydarzeniem, czym bardzo często są zainteresowane panny młode przed ślubem.

Na co stosować kwas migdałowy?

Właściwości kwasu migdałowego docenią osoby, które borykają się z:

Z czym łączyć kwas migdałowy?

Kwas migdałowy można łączyć z kilkoma produktami. Należą do nich kosmetyki, których głównymi składnikami są kwas hialuronowy, gliceryna roślinna czy ceramidy. Można go także mieszać z hydrolatami i tonikami do twarzy. Zaleca się stosowanie kwasu bezpośrednio na skórę (np. w przypadku peelingu chemicznego), ale możemy także dodawać go do kremów, serum czy lotionów. Kwas migdałowy powinno się stosować w pielęgnacji wieczornej, jeśli jednak nakładamy go na skórę rano, koniecznie pamiętajmy o wysokiej ochronie przed promieniami UV i o reaplikacji kremu z filtrem co kilka godzin.

Z czym nie łączyć kwasu migdałowego?

Istnieją takie składniki, z którymi nie powinno się łączyć kwasu migdałowego. Należy do nich witamina C – jeśli w kosmetykach występuje w formie kwasu askorbinowego, zostanie zneutralizowana przez kwas migdałowy. Nie należy również łączyć kwasu migdałowego z innymi hydroksykwasami, jak kwas glikolowy, azelainowy lub mlekowy. Może to pogorszyć stan cery, która będzie za bardzo drażniona działaniem kwasów, a bariera hydrolipidowa będzie wymagała odbudowy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku silnie działającego (złuszczającego) retinolu. Jeśli chcemy w jednej rutynie pielęgnacyjnej zastosować niacynamid i kwas migdałowy, nie stanowi to problemu. Nie powinniśmy jednak aplikować tych składników jeden po drugim. Zamiast tego zaleca się stosowanie niacynamidu rano a kwasu wieczorem.

jak stosować kwas migdałowy?
Jak stosować kwas migdałowy na twarz?

Jak nakładać kwas migdałowy na twarz?

Jeśli zdecydujemy się na zakup kwasu migdałowego w formie gotowych kosmetyków do użytku domowego, zazwyczaj spotkamy się ze stężeniem od 5% do 10%. Możemy także pokusić się o zakup samego surowca w postaci białego, rozpuszczalnego w wodzie proszku, który można dodać np. do glikolu roślinnego i wody destylowanej, uzyskując w ten sposób peeling do twarzy o wybranym przez siebie stężeniu.

Dobrze jest najpierw wykonać próbę uczuleniową na skórze poprzez nałożenie na jej fragment odrobinę preparatu z kwasem. Można zacząć od niższego stężenia, np. 3%, i sprawdzać reakcję skóry, a następnie stopniowo zwiększać stężenie w kolejnych aplikacjach – np. 3%, potem 5% i 10%.

Jak często stosować kwas migdałowy, żeby nie podrażnić skóry i nie pogorszyć jej stanu?

To, jak często należy korzystać z właściwości kwasu migdałowego, zależy od tego, na jakie stężenie tego surowca się zdecydujemy. Jeśli wybieramy terapię w gabinecie i wysokie stężenie, np. 30-40%, wówczas nie należy robić tego częściej niż raz lub dwa razy w roku. Jeśli jednak decydujemy się na niższe stężenia, np. 10%, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować produkt nawet podczas każdorazowej wieczornej pielęgnacji przez 4 tygodnie. Dobrze jest po tym okresie wrócić na pewien czas, który jest tu indywidualny, do niższego stężenia, np. 5%, a potem ponownie rozpocząć pielęgnację bardziej stężoną.

Najlepsze kosmetyki z kwasem migdałowym – które wybrać?

To, który kosmetyk z kwasem migdałowym wybierzemy, zależy od indywidualnych upodobań i potrzeb skóry. Na rynku dostępne są zarówno żele oczyszczające do mycia twarzy, jak i toniki, serum, kremy czy peelingi. Można także zaopatrzyć się w kwas migdałowy w postaci czystej (ma formę proszku), który można wykorzystać w dowolny sposób dzięki jego dobrej rozpuszczalności w roztworach wodnych.

Nie należy patrzeć wyłącznie na cenę produktu, które wahają się od kilku do kilkuset złotych, a na to, co dany produkt ma w swoim składzie i w jakim stężeniu występuje w nim kwas migdałowy.

Kwas migdałowy w ciąży – czy można go stosować?

W trakcie ciąży można korzystać z produktów z kwasem migdałowym, należy jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczać stężenia 15%, które zachowuje względnie łagodne działanie w obszarze naskórka. Dobrze jest także pamiętać, że skóra w ciąży może być wyjątkowo kapryśna i podatna na przebarwienia. Dlatego stosowanie kwasu migdałowego np. rano bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej lub aplikowanie go od razu w wysokim stężeniu może skończyć się nieprzyjemnym podrażnieniem. Najważniejsze w przypadku kwasu migdałowego jest to, że nie przenika on do krwiobiegu, a wykazuje jedynie działanie miejscowe.

Kiedy nie stosować kwasu migdałowego na skórę? Przeciwwskazania

Nie powinno się stosować kwasu migdałowego, jeśli:

  • planujemy wakacje z długotrwałą ekspozycją skóry na słońce,
  • stosujemy terapię retinolem,
  • stosujemy terapię retinoidami doustnymi i/lub nie minęło pół roku od czasu jej zakończenia,
  • borykamy się z opryszczką,
  • chorujemy na atopowe zapalenie skóry (AZS), grzybicę lub łuszczycę skóry,
  • mamy świeże, niezagojone ranki na powierzchni skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas elagowy – właściwości, występowanie, zastosowanie

    W naturze można odnaleźć niezliczoną ilość substancji aktywnych, które wykazują działanie ochronne i/lub lecznicze. Jedną z nich jest kwas elagowy, nad którym trwają intensywne badania. Dlaczego świat nauki tak ochoczo eksploruje jego właściwości? Sprawdziliśmy!

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Kwas laktobionowy – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

    W poniższym tekście przybliżamy właściwości przedstawiciela grupy polihydroksykwasów (PHA) – kwasu laktobionowego. Odpowiadamy też na inne pytania. Gdzie kupić i jak rozpuścić kwas? Jakie są jego najczęstsze zastosowania w kosmetyce? Czy można go bezpiecznie stosować w domu?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Kwas foliowy przed ciążą oraz w ciąży

    Od kilku lat trwa akcja uświadamiająca młode kobiety o roli, jaką odgrywa kwas foliowy i jego suplementacja w okresie przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej tygodniach w celu zapobiegania poważnym wadom wrodzonym u dziecka. Co to za związek i jakie jeszcze inne role pełni? Dowiedz się więcej!

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij