Suplementy na płodność
Alicja Świątek

Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  1. Żelazo przed ciążą
  2. Witaminy z grupy B na wsparcie płodności
  3. Witamina D3 przed zajściem w ciążę
  4. Kwas foliowy w trakcie przygotowań do ciąży
  5. Suplementy o działaniu antyoksydacyjnym a problemy z zajściem w ciążę
  6. Preparaty i witaminy na poprawę jakości nasienia 
  7. Ile czasu przed planowaną ciążą warto suplementować dietę?  

Żelazo przed ciążą

Zarówno nadmiar jak i niedobór żelaza mogą niekorzystnie wpływać na organizm. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy określić aktualny jego poziom we krwi. Dodatkowo w okresie ciąży zapotrzebowanie na żelazo znacząco wzrasta.

W I trymestrze z każdym dniem zwiększa się o ok. 1 mg/ dobę, a w III trymestrze aż o 7,5 mg na dobę. Wiąże się to z rozwojem płodu oraz wzmożoną masą macicy. Dlatego kluczowe jest w przypadku stwierdzenia niedoboru żelaza i/lub niedokrwistości wyrównanie poziomu tego pierwiastka przed rozpoczęciem starania się o dziecko.

Wykonanie badania morfologii powinno być podstawowym elementem przed zajściem w ciąże. Ważnymi parametrami w tym przypadku są poziom hemoglobiny, hematokrytu, a także średnia objętość krwinki czerwonej (MCV). Jeśli zostanie stwierdzona niedokrwistość dodatkowo ocenia się poziom  ferrytyny (białko, które tworzy kompleks z jonami żelaza, dzięki czemu jest ono magazynowane w wątrobie i łatwo dostępne).

Suplementy na płodność dla kobiet
Suplementy na płodność dla kobiet to nie tylko kwas foliowy, ale także m.in. żelazo,
witaminy B6, B12 i inne z grupy czy witamina D3.

Witaminy z grupy B na wsparcie płodności

Witaminy z grupy B są niezwykle ważne dla naszego organizmu, w tym również w przypadku par planujących powiększenie rodziny.

  • Witamina B3 (niacyna) jest kluczowa w syntezie cholesterolu, z którego powstają hormony płciowe.
  • Również witamina B5 odgrywa pośrednią rolę w tworzeniu hormonów płciowych, ponieważ jej podstawową funkcją jest udział w syntezie koenzymu A, który z kolei uczestniczy w produkcji m.in.: cholesterolu.
  • Witamina B6 (pirydoksyna) umożliwia prawidłowe wytwarzanie hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek.
  • Witamina B12 (kobalamina) pełni ważną rolę w procesie syntezy aktywnych metabolitów kwasu foliowego oraz elementów morfotycznych krwi. m.in: erytrocytów, ogranicza powstawanie anemii złośliwej.

Co ważne witaminy z grupy B regulują poziom homocysteiny, której podwyższone stężenie może ograniczać szansę na zapłodnienie oraz utrzymanie prawidłowo przebiegającej ciąży.


Powiązane tematy:


Witamina D3 przed zajściem w ciążę

Dobre efekty może przynieść również stosowanie witaminy D3. Receptory dla tej witaminy znajdują się w większości tkanek organizmu,  w tym w jajnikach i łożysku. Dodatkowo kalcytriol pełni ważną rolę w syntezie hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

Istnieją doniesienia naukowe wskazujące korelację pomiędzy niedoborem witaminy D3 a problemami z zajściem w ciążę. Kwasy omega 3 (zwłaszcza DHA) ograniczają niekorzystne procesy prozapalne a także wpływają korzystnie na prawidłowy rozwój układu nerwowego i mózgu, dlatego ich suplementacja przed ciążą może wspomóc przywrócenie homeostazy i tym samym zwiększyć szanse na zajście w ciąże.

Powiązane produkty

Kwas foliowy w trakcie przygotowań do ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wszystkim zdrowym i bez wywiadu własnego oraz rodzinnego obciążonego wadami płodu kobietom, które planują staranie się o dziecko, dietę bogatą w foliany oraz suplementację kwasu foliowego  w dawce dobowej w jednym z dwóch wariantów:

  • I wariant: 400 ug kwasu foliowego niemetylowanego raz na dobę;
  • II wariant: 400 ug kwasu foliowego metylowanego (5-MTHF) w połączeniu z 400 ug kwasu foliowego niemetylowanego raz na dobę.

W przypadku kobiet, u których wystąpiły wady cewy nerwowej w poprzedniej ciąży, istnieją specjalne wskazania co do stosowania folianów, które należy skonsultować z ginekologiem. W tej sytuacji suplementację należy stosować przez okres minimum 12 tygodni przed koncepcją. Dotyczy to również przyszłych ojców. Zaleca się stosować zwiększone dawki folianów dochodzące do 5 mg dziennie aktywnego folianu. Po tym czasie lekarz zwykle zmniejsza dawka do standardowej, stosowanej w ciąży.

W przypadku niektórych kobiet istnieje podwyższone ryzyko niedoboru folianów oraz wad cewy nerwowej (neural tube defects = NTD). W tej grupie znajdują się pacjentki:

  • stosujące szkodliwe substancje, używki;
  • ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I lub II przed zajściem w ciąże;
  • przyjmujące określone grupy leków: przeciwcukrzycowe (metformina), stosowane w terapii hipercholesterolemii (cholestyramina), przeciwzapalne (sulfasalazyna), cytostatyki (metotreksat), przeciwpadaczkowe;
  • cierpiące na niewydolność nerek i/lub wątroby;
  • ze znaczną otyłością, których BMI > 30;
  • cierpiące na zaburzenia wchłaniania spowodowane chorobami w obrębie układu pokarmowego;
  • po operacji zmniejszenia pojemności żołądka (chirurgia bariatryczna).

Dla tych kobiet właściwe dawkowanie kwasu foliowego, kluczowe dla zajścia w ciążę, powinien określić ginekolog.

Przeczytaj także: Dieta na płodność

Suplementy o działaniu antyoksydacyjnym a problemy z zajściem w ciążę

Procesy oksydacyjne przebiegające z udziałem wolnych rodników mogą prowadzić do zaburzenia owulacji, a także jakości oocytów, z których powstaje komórka jajowa. Dlatego pozytywne rezultaty w trakcie starania się o zajście w ciążę może przynieść suplementacja substancji o działaniu antyoksydacyjnym, jak: witaminy C, E, beta-karoten, czy jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, którym jest astaksantyna.

W jednej z analiz naukowych zweryfikowano dotychczasowe badania naukowe dotyczące korelacji pomiędzy stosowaną dietą a płodnością. Zaobserwowano, że dieta śródziemnomorska może przynieść jedne z najlepszych rezultatów w zapewnieniu niezbędnych składników odżywczych dla przyszłych rodziców. Pozytywne rezultaty na płodność i terapię niepłodności, zwłaszcza w przypadku mężczyzn odnotowano także w przypadku diety „prudent pattern”. Natomiast sposób odżywiania typu „zachodniego” wpływał negatywnie na zdolności reprodukcyjne u kobiet i mężczyzn.

Preparaty i witaminy na poprawę jakości nasienia 

Właściwa dieta dostarczająca niezbędnych składników dla organizmu może wpływać na poprawę nasienia i wspomóc proces zapłodnienia.

Przeciwutleniacze (witaminy antyoksydacyjne: A, C, E, astaksantyna, selen, cynk) mogą wpłynąć korzystnie na powstawanie plemników oraz poprawić jakość spermy.

Kwasy omega-3, których głównym źródłem są ryby i owoce morza, mogą powodować zwiększenie ruchliwości plemników. Jak wskazują badania naukowe, w przypadku niedoborów suplementacja cynku i magnezu może zwiększać poziom testosteronu.  Z kolei testosteron jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu spermatogenezy. Przypuszcza się, że suplementacja selenu, zwłaszcza w stanach jego obniżonego poziomu w organizmie, może wpłynąć korzystnie na jakość nasienia.

Suplementy na płodność dla mężczyzn
Suplementy na płodność dla mężczyzn to m.in. selen czy cynk.
Witaminy na płodność dla mężczyzn to m.in. witamina A, C, E.

Ile czasu przed planowaną ciążą warto suplementować dietę?  

Przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę oboje przyszłych rodziców powinno zadbać o własne zdrowie. W tym celu warto zweryfikować dotychczasową dietę, czy dostarcza niezbędnych składników odżywczych, a także wykonać odpowiednie badania laboratoryjne. Zmiany warto wprowadzić kilka miesięcy wcześniej przed planowanym poczęciem dziecka. Wówczas mamy czas, aby przeprowadzić suplementację w zrównoważony sposób i w przypadku niedoborów wyrównać poziom niezbędnych składników. Warto skonsultować się w tym celu z ginekologiem aby omówić proces przygotowań.

B. Sawaniewska, Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn, „researchgate.net” [online]
(PDF) Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn (researchgate.net),  [dostęp:] 21.04.2024 r.

R. Cannarella, Effects of Selenium Supplementation on Sperm Parameters and DNA-Fragmentation Rate in Patients with Chronic Autoimmune Thyroiditis, „researchgate.net” [online]
(PDF) Effects of Selenium Supplementation on Sperm Parameters and DNA-Fragmentation Rate in Patients with Chronic Autoimmune Thyroiditis (researchgate.net),  [dostęp:] 21.04.2024 r.

M. Zimmer, P. Sieroszewski, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologówi Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „ptgin.pl” [online]
https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2022-01/07.2020%20-%20Rekomendacje%20Polskiego%20Towarzystwa%20Ginekolog%C3%B3w%20i%20Po%C5%82o%C5%BCnik%C3%B3w%20dotycz%C4%85ce%20suplementacji%20u%20kobiet%20ci%C4%99%C5%BCarnych_0.pdf,  [dostęp:] 21.04.2024 r.

M. Wrzosek, D. Włodarek, J. Woźniak, „bibliotekanauki.pl” [online], WPŁYW CYNKU, MAGNEZU I WITAMINY D NA PRODUKCJĘ TESTOSTERONU U MĘŻCZYZN, Wpływ cynku, magnezu i witaminy D na produkcję tes… — Biblioteka Nauki, Wpływ cynku, magnezu i witaminy D na produkcję tes… — Biblioteka Nauki,  [dostęp:] 21.04.2024 r.

J. Malinowska, Czy suplementacja w okresie ciąży jest konieczna? Wnioski z najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), „ncez.pzh.gov.pl” [online]
https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/czy-suplementacja-w-okresie-ciazy-jest-konieczna-wnioski-z-najnowszych-rekomendacji-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-ptgip/,  [dostęp:] 21.04.2024 r.

K. Buhling , D. Grajecki, The effect of micronutrient supplements on female fertility, „pubmed.ncbi.nlm.nih.gov” [online] The effect of micronutrient supplements on female fertility - PubMed (nih.gov) ,  [dostęp:] 21.04.2024 r.

I. Cetin , C. Berti, S. Calabrese, Role of micronutrients in the periconceptional period, „pubmed.ncbi.nlm.nih.gov” [online] ,  Role of micronutrients in the periconceptional period - PubMed (nih.gov), [dostęp:] 21.04.2024 r.

E. Lerchbaum , B. Obermayer-Pietsch, Vitamin D and fertility: a systematic review, „pubmed.ncbi.nlm.nih.gov” [online] ,  Vitamin D and fertility: a systematic review - PubMed (nih.gov), [dostęp:] 21.04.2024 r.

S. Prasad , M.Tiwari , , Impact of stress on oocyte quality and reproductive outcome, „pubmed.ncbi.nlm.nih.gov” [online] ,  Impact of stress on oocyte quality and reproductive outcome - PubMed (nih.gov) , [dostęp:] 21.04.2024 r.

M.Hajduk, Wpływ wybranych składników pokarmowych na funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet, „journals.viamedica.pl” [online], Wpływ wybranych składników pokarmowych na funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet | Hajduk | Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii (viamedica.pl),  [dostęp:] 21.04.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dieta śródziemnomorska w czasie ciąży zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego

    Od wielu lat najlepszą dietą spośród wszystkich dostępnych modeli żywieniowych jest dieta śródziemnomorska, która jest wzorcem żywieniowym oferującym konkretne korzyści zdrowotne. Najnowsze wyniki badań nad wpływem diety śródziemnomorskiej pokazują  że bardziej skrupulatne przestrzeganie tego schematu żywieniowego we wczesnej ciąży wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych powikłań prenatalnych.

  • Jak przygotować się do ciąży

    W dzisiejszych czasach ciąża dla wielu kobiet nie stanowi zaskoczenia. Coraz popularniejsze jest bowiem planowanie powiększenia rodziny. Dla powodzenia tego zamiaru duże znaczenie ma stan zdrowia kobiety przed ciążą, jak i jej partnera.

  • Późne ojcostwo może zaszkodzić dziecku

    Najnowsze badania – prowadzone niezależnie przez dwa zespoły badawcze – dowodzą, że z punktu widzenia zdrowia okołoporodowego wiek ojca w chwili poczęcia również jest istotny. Po 35. roku życia w męskim nasieniu dochodzi do mutacji o potencjalnie szkodliwych dla dziecka skutkach.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij