Śmieciowe jedzenie może powodować bezpłodność. Fast foody a ciąża
Katarzyna Szulik

Śmieciowe jedzenie może powodować bezpłodność. Fast foody a ciąża

O zaletach płynących ze zdrowej, zbalansowanej i bogatej w warzywa i owoce diety nie trzeba nikogo przekonywać, ale amerykańscy naukowcy dostarczają kolejnych argumentów za jej przestrzeganiem. Zgodnie z ich badaniami częste jedzenie fast-foodów zmniejsza płodność kobiet, natomiast dieta bogata w warzywa i owoce zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

  1. Odstaw fast foody, jedz warzywa
  2. Co jeść, żeby wspierać płodność?
  3. Jaki tłuszcz wybrać?
  4. Picie kawy w ciąży
  5. Nowa piramida żywienia

Do wspomnianych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Adelaide, którzy wzięli pod uwagę wyniki badań ankietowych prowadzonych na kobietach z Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Irlandii. Ponad 5,5 tys. kobiet pytano o ich nawyki żywieniowe sprzed zajścia w ciążę, kładąc szczególny nacisk na udział fast foodów, takich jak hamburgery czy pizza, oraz warzyw i owoców w ich diecie. 

Odstaw fast foody, jedz warzywa

Jak się okazało, kobiety, które jadały śmieciowe jedzenie co najmniej cztery razy w tygodniu w okresie poprzedzającym ciążę zachodziły w nią średnio o miesiąc później od tych, które sięgały po nie rzadziej. Częste jedzenie fast foodów jest skorelowane z niskim spożyciem warzyw i owoców. Te kobiety, które zjadały je jedynie dwa razy tygodniowo, zmniejszały swoje szanse na zajście w ciążę w ciągu roku o 12 proc. Z kolei u kobiet jedzących warzywa i owoce co najmniej cztery razy w tygodniu szansa zajścia w ciążę była o 16 proc. wyższa w porównaniu z paniami żywiącymi się mniej zdrowo. 

Jasne jest więc, że zachodzi wyraźna korelacja między zdrową dietą a płodnością. Z badań można wnioskować również, że zmieniając sposób odżywania na zdrowszy w okresie starania o dziecko można zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. To zalecenie dotyczy nie tylko kobiet, ale też mężczyzn, ponieważ dieta ma wpływ między innymi na jakość i objętość nasienia.

Właściwie zbilansowana dieta w okresie starań o dziecko polega na dostarczaniu właściwych dawek koniecznych witamin i składników odżywczych mających kluczowe znaczenie dla płodności. 

Co jeść, żeby wspierać płodność?

Do produktów mogących pomóc zajść w ciążę należą witaminy z grupy B, które uczestniczą w procesie owulacji i zagnieżdżania się komórki jajowej (B1), chronią przed poronieniem (B2), regulują gospodarkę hormonalną (B6) oraz syntezę DNA i RNA (B12).

Witamina C i kwas pantotenowy (witamina B5) wpływają na prawidłowy rozwój endometrium, czyli śluzówki macicy, natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych.

Na ruchliwość plemników wpływa witamina A, z kolej niedobór cynku może zmniejszać objętość męskiego nasienia i obniżać poziom testosteronu, podobnie jak niedostateczna ilość selenu w diecie.

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, powinni dbać także o utrzymywanie właściwych poziomów kwasu foliowego, kluczowego dla prawidłowego rozwoju neurologicznego dziecka. Jego niedobór również może powodować mniejszą ruchliwość plemników i zmniejszenie objętości nasienia. 

Powiązane produkty

Jaki tłuszcz wybrać?

O diecie sprzyjającej płodności mówi się głównie w kontekście lekkich produktów żywnościowych, lecz jak dowodzą badania, tłusty nabiał może zmniejszać ryzyko niepłodności owulacyjnej nawet o jedną piątą. Ten fakt łączy się z teorią, że brak tłuszczu w mleku zmienia jego skład hormonalny, doprowadzając do zmniejszenia ilości hormonów żeńskich na rzecz męskich. Absolutnie odradzane są natomiast tłuszcze trans obecne w wyrobach cukierniczych i słonych przekąskach, które zmniejszają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Picie kawy w ciąży

Badania przeprowadzone przez naukowców z Norwegii sugerują, że spożywanie dużych dawek kofeiny w ciąży może mieć związek z nadwagą i otyłością w dzieciństwie. Nie oznacza to jednak, że ciężarne muszą całkowicie rezygnować z ulubionego napoju w tym czasie.

Jak się okazało, waga dzieci kobiet, które w trakcie ciąży przyjmowały bardzo dużo kofeiny, była znacząco wyższa od tych, których matki stroniły od niej w tym okresie. Pomiary wykonane w 12. miesiącu życia wykazały, że waga dzieci wystawionych na działanie kofeiny wykraczała poza 75 centyl aż o 66 proc. częściej w porównaniu do grupy kontrolnej, w której znajdowały się matki przyjmujące niskie ilości kofeiny. W przypadku spożycia wysokiego i średniego, odsetek był wyższy o odpowiednio 10 i 30 procent. 

Kolejny pomiar wykonany w wieku 8 lat potwierdził wnioski sformułowane po 1 roku życia. Dzieci kobiet przyjmujących największe dawki kofeiny były średnio o niemal pół kilograma cięższe od swoich rówieśników, a ich waga systematycznie rosła na przestrzeni lat. 

Na potrzeby pomiaru ustalono cztery limity spożycia kofeiny. Niskie obejmowało 0-49 miligramów dziennie, średnie od 50 d 199 miligramów, wysokie od 200 do 299 mg, a bardzo wysokie od 300 mg wzwyż. 

To może Cię zainteresować: Zanieczyszczenie powietrza a kobieca płodność.

Nowa piramida żywienia

By wspierać płodność, warto komponować dietę zgodnie z założeniami nowej piramidy żywienia, wprowadzonej w 2016 roku. Według nowych zaleceń, dotychczasowa piramida żywienia zmienia się w piramidę żywienia i aktywności fizycznej i to właśnie ona jest bazą nowej piramidy i powinna dominować w naszym codziennym życiu.

Natomiast grupą produktów spożywczych, które mają mieć największy udział w naszej diecie, są właśnie warzywa i owoce – specjaliści zalecają, by stanowiły połowę tego, co jemy każdego dnia. 3/4 z nich powinny stanowić warzywa, a tylko 1/4 owoce, ponieważ zawierają więcej cukru, którego spożycie powinniśmy ograniczać. Jedzenie warzyw i owoców ma kluczowe znaczenie między innymi dla zapobiegania nowotworom, cukrzycy i chorobom układu krążenia. Z tego grona trzeba jednak wykluczyć warzywa strączkowe, których powinniśmy jadać zdecydowanie mniej. 

Źródła: Medexpress, The Telegraph, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Palenie e-papierosów realnie pogarsza kondycję serca i płodność

    Początkowo papierosy elektroniczne były postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla zwykłego tytoniu, jednak kolejne badania przynoszą wnioski, które poddają w wątpliwość to przekonanie. Naukowcy z Ohio State University dokonali przeglądu dotychczasowych badań nad szkodliwością tytoniu, z którego wynika, że elektroniczne papierosy stanowią realne zagrożenie dla serca. 

  • Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

    W pierwszych miesiącach starań o dziecko zwykle jesteś spokojna, choć według niektórych źródeł naukowych szansa poczęcia dziecka w początkowym cyklu, w którym partnerzy nie stosują żadnych zabezpieczeń wynosi około 30%, a potem już tylko spada.  Warto wybrać najlepszą porę seksu, która sprzyjaja zajściu w ciążę.

  • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

    Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

  • Niepłodność idiopatyczna – czy jest szansa na ciążę?

    O niepłodności idiopatycznej mówi się wtedy, kiedy para, która stara się o dziecko, nie może go począć, mimo że wyniki wszystkich przeprowadzonych badań mieszczą się w normie. Można więc powiedzieć, że niepłodność idiopatyczna to niepłodność o nieokreślonej jak dotąd przyczynie – dotychczas nie udało się bowiem stwierdzić, czym została ona spowodowana.

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Problemy z płodnością ma ok. 12% populacji, wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

    Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

  • Pierwsze objawy ciąży. Jak poznać, że doszło do zapłodnienia? | DOZ.pl

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Jak zajść w ciążę? Jak pomóc naturze w poczęciu dziecka

    Z niepłodnością nie zawsze da się walczyć bez pomocy specjalistów. Problem z zajściem w ciążę może mieć podłoże wymagające leczenia. Ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc naturze, kiedy staramy się o dziecko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij