Kolagen do picia
Alicja Świątek

Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

Kolagen jest unikalnym białkiem, które w organizmie kręgowców stanowi kluczowy składnik budulcowy. Wpływa na jędrność, sprężystość, regenerację oraz prawidłowe nawilżenie skóry. Kolagen warunkuje spójność tkanek, narządów, prawidłową budowę i funkcjonowanie ścięgien i stawów oraz zmniejsza ryzyko chorób zwyrodnieniowych stawów.

 

  1. Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?
  2. Najlepiej przyswajalny kolagen – jaka forma suplementu jest najlepsza?
  3. Najmocniejszy kolagen do picia – na co zwracać uwagę?
  4. Najmocniejszy kolagen – rybi czy wołowy?
  5. Jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?
  6. Jaki najlepiej przyswajalny kolagen wybrać?

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie ulega zmniejszeniu. Jego synteza może być mniejsza także przy uprawianiu sportów wyczynowych, znacznie zwiększonej aktywności fizycznej oraz w chorobach z autoagresji (np. zwyrodnienie stawów).

Najmocniejszy kolagen do picia – jaki jest najlepiej przyswajalny?

Forma płynna hydrolizowanego kolagenu jest wygodną opcją suplementacji tego składnika. Kolagen w postaci shotów do picia umożliwia wygodne dawkowanie i przyjmowanie produktu, co zwiększa szansę na regularne stosowanie produktu i uzyskanie pożądanych rezultatów.

Najlepiej przyswajalny kolagen – jaka forma suplementu jest najlepsza?

W aptekach dostępne są różnorodne formy kolagenu: tabletki, kapsułki, płyn, tabletki musujące, proszek i żelki. Zasadniczo nie powinno być różnicy pomiędzy właściwościami kolagenu w poszczególnych preparatach. Produkty z kolagenem mogą się jednak różnić zawartością substancji pomocniczych. W żelkach częstym składnikiem jest cukier, który zazwyczaj nie jest pożądaną substancją. Niektórzy eksperci polecają stosowanie preparatów z kolagenem w formie rozpuszczalnej, czyli do picia (shoty, płyny, ampułki, proszek do rozpuszczenia w wodzie), ponieważ wskazują, że forma rozpuszczalna jest łatwiej przyswajalna. Na pewno warto wybierać kolagen z dodatkiem witaminy C, która jest kluczowym składnikiem w syntezie kolagenu.

 

Powiązane produkty

Najmocniejszy kolagen do picia – na co zwracać uwagę?

W pracy z 2021 roku „Dietary Supplements Containing Collagen” przeanalizowano zawartość i źródła pochodzenia kolagenu, cenę preparatów, opisy producentów w ulotkach i na opakowaniach w produktach, które są dostępne na polskim rynku. Weryfikacji poddano 30 suplementów diety z kolagenem występującym w różnych formach: tabletkach, kapsułkach, proszku i płynie. Jedynie 13% produktów zawierało kolagen jako główną substancję. Pozostałe suplementy posiadały dodatek innych substancji i stanowiły tzw. preparaty wieloskładnikowe. Zazwyczaj dodatkową substancją aktywną była witamina C. Analizowane produkty różniły się pochodzeniem kolagenu, którego najczęstszym źródłem były surowce morskie. Najczęściej na opakowaniach i w ulotkach suplementów deklarowano wpływ produktu na: poprawę stanu skóry, włosów i paznokci oraz wzmocnienie kości, ścięgien i stawów. Ceny suplementów były bardzo zróżnicowane, jednakże zazwyczaj nieadekwatne do zawartości kolagenu w analizowanym produkcie.

Najmocniejszy kolagen – rybi czy wołowy?

Najwyższa zawartość kolagenu występuje w:

  • ścięgnach,
  • kościach,
  • skórze zwierzęcej.

Kolagen można znaleźć w produktach spożywczych:

  • galaretkach wieprzowych,
  • rybnych,
  • podrobach (serce, wątroba, salceson),
  • gotowanych kurzych łapkach,
  • chrząstkach zwierzęcych.

W przemyśle kolagen pozyskuje się z trzech głównych źródeł:

  • kolagen wołowy (kości, ścięgna, skóra krów),
  • kolagen rybi/morski (płetwy, ości, skóra, łuski rybie, ośmiornice, meduzy, kałamarnice),
  • kolagen wieprzowy (kości, ścięgna, skóra świń).
Warto dodać, że kolagen w suplementach diety oraz dodatkach do żywności występuje zazwyczaj w postaci hydrolizatu, czyli kolagenu przekształconego na mniejsze cząsteczki, które są lepiej przyswajalne. Hydrolizowany kolagen ma właściwości przeciwutleniające, warunkuje klarowność oraz gęstość produktów, a także poprawia walory smakowe i odżywcze produktu.

W jednym z badań porównywano kolagen rybi i kolagen wołowy, które wykazują podobną zawartość glicyny i proliny, czyli aminokwasów. Jednak w kolagenie wołowym występuje o 30% większa ilość hydroksyproliny, która jest charakterystycznym aminokwasem niebiałkowym, wpływającym na stabilność termiczną kolagenu. Hydroksyprolina różni się od proliny obecnością dodatkowej grupy hydroksylowej (-OH) przy atomie węgla gamma. Kolagen rybi wykazuje niższą temperaturę denaturacji niż kolagen wołowy, co związane jest z mniejszą zawartością hydroksyproliny. Z tego względu kolagen rybi ma mniejszą stabilność termiczną niż kolagen wołowy.

Oba rodzaje kolagenu mają swoje walory i wpływają korzystnie na stan skóry. Jednak w celu poprawy składu ciała rekomendowane jest stosowanie kolagenu wołowego. Kolagen wołowy poza korzystnym wpływem na stan skóry, włosów i paznokci może warunkować zwiększenie w organizmie ilości kolagenu typu II, który jest głównym budulcem chrząstek i ciała szklistego, oraz poprawę stanu i funkcjonowania stawów. Suplementacja kolagenu wołowego może być pomocna w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jaki jest najmocniejszy kolagen do picia?

Kolagen do picia jest przystępną i dobrze przyswajalną formą. Może występować w postaci gotowego płynu, shotów, ampułek oraz saszetek lub proszku do rozpuszczania. W tej postaci można znaleźć kolagen wołowy, rybi i wieprzowy. Największe zainteresowanie wzbudzają wygodne do użycia shoty, które nie wymagają dodatkowego rozpuszczania czy popijania. W jednym shocie odmierzona jest pełna porcja suplementu, którą należy jednorazowo przyjąć. W przypadku shotów nie ma potrzeby odmierzania i przeliczania dawki, dlatego stanowią łatwą w użyciu postać kolagenu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W suplementach z kolagenem zazwyczaj występuje hydrolizowany kolagen, który w porównaniu do żelatyny charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością zarówno w gorącej, jak i zimnej wodzie. Dodatkowo hydrolizowany kolagen jest łatwiej trawiony w układzie pokarmowym.

Dowiedz się więcej, co niszczy kolagen w organizmie?

Jaki najlepiej przyswajalny kolagen wybrać?

Wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnej w produkcie oraz producenta gwarantującego najwyższą jakość produktu. Korzystne efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu preparatu, który poza kolagenem zawiera dodatkowe substancje wspomagające pozytywne rezultaty, takie jak: witamina C, kwas hialuronowy, koenzym Q10. Dobrze przyswajalną i wygodną formą w codziennej suplementacji są shoty z kolagenem lub rozpuszczalny w wodzie kolagen w proszku, które umożliwiają łatwe dostarczenie odpowiedniej dawki kolagenu do organizmu w każdym miejscu, w którym się znajdujemy w ciągu dnia.

  1. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.07.2023.
  2. I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 14.07.2023.
  3. M. Gauza, L. Kubisz, J. Przybylski, Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, jms.ump.edu.pl [online] https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf [dostęp:] 14.07.2023.
  4. M. J. Jabłońska, Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry, lekwpolsce.pl [online] https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=60b0d7083ba92&preview=1 [dostęp:] 14.07.2023.
  5. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.07.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij