struktura skóry 3D i wnikający w nią kolagen, grafika komputerowa
Alicja Świątek

Kolagen na skórę. Właściwości i efekty, jaki kolagen na skórę wybrać?

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dodatkowo palenie papierosów, promieniowanie UV, narażenie na stres czy niewłaściwa dieta mogą powodować obniżenie ilości i jakości wytwarzanego fizjologicznie kolagenu. Dlatego w celu utrzymania zdrowo wyglądającej skóry, spowolnienia procesów starzenia oraz pobudzenia naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanki łącznej warto włączyć systematyczną suplementację kolagenu do codziennego planu dnia.

Przez wiele lat uważano, że doustna suplementacja kolagenu w celu poprawy jakości skóry nie jest skuteczna – głównie ze względu na wielkość cząsteczki kolagenu i fakt, że jest on całkowicie trawiony w żołądku. Preparaty kolagenowe stosowane były głównie w celu profilaktyki i wspierania leczenia schorzeń tkanki chrzęstno-stawowej, a ponieważ obecnie nasza dieta zawiera mniej bogatych w kolagen, twardych, chrząstkowatych części produktów pochodzenia zwierzęcego, suplementy kolagenowe mogą być łatwym sposobem na zwiększenie spożycia tego ważnego składnika. Obecnie wiadomo jednak, że związki kolagenu w preparatach do suplementacji doustnej rozkładane są na peptydy poprzez hydrolizę enzymatyczną, dzięki czemu tworzą cząsteczki o mniejszej masie cząsteczkowej, które są łatwiej wchłaniane i pojawiają się w krwiobiegu już godzinę po spożyciu. Następnie gromadzone są w skórze, tworząc biomacierz kolagenową.

Jak kolagen wpływa na skórę?

Kolagen jest białkiem odgrywającym fundamentalną rolę w budowie skóry. Włókna kolagenowe tworzą trójwymiarową sieć, która stanowi „rusztowanie” dla tkanek, a ponadto zapewniają elastyczność, sprężystość oraz wytrzymałość skóry właściwej. Umożliwiają jej rozciąganie i powrót do stanu pierwotnego, co pozwala zachować jej kształt i jędrność. Kolagen ma zdolność do wiązania wody, co wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, jej sprężystości oraz prawidłowej struktury. Kolagen wspomaga wytwarzanie składników tkanki łącznej. Stymuluje fibroblasty do syntezy ważnych składników macierzy pozakomórkowej, jak elastyna, proteoglikany i glikozaminoglikany, które zapewniają skórze właściwej prawidłową strukturę i elastyczność.

Suplementacja kolagenu wspomaga redukcję drobnych zmarszczek, wygładzenie skóry oraz zwiększenie jej gęstości, co wpływa na całkowitą poprawę wyglądu cery.

W wyniku pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze kolagen stymuluje gojenie się ran, oparzeń, urazów oraz drobnych uszkodzeń. Dodatkowo uzupełnienie kolagenu zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia środowiskowe czy promienie UV.

Jak wynika z wielu dotychczasowych publikacji naukowych, regularne stosowanie kolagenu pozytywnie oddziałuje na stan skóry – staje się ona gładsza, bardziej nawilżona i elastyczna. Co więcej, szereg badań in vitro i in vivo przeprowadzonych na zwierzętach wskazuje, że hydrolizaty kolagenu przyjmowane doustnie wpływają korzystnie na produkcję endogennego kolagenu i zmniejszają aktywność enzymów wpływających na jego degradację. Jeśli chcemy zadbać o gęstość i elastyczność skóry oraz zdrowie stawów i kości, to najlepszym wyborem będą preparaty kolagenowe w formie rozpuszczalnej lub płynnej, ponieważ są one najłatwiej przyswajalne. Decydując się na suplementację kolagenu, warto wybrać preparat, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych prowadzonych przez lekarzy w ośrodkach naukowych.

 

Jak szybko widać rezultaty stosowania kolagenu?
Jak szybko widać rezultaty stosowania kolagenu?


Jaki rodzaj kolagenu zadziała najlepiej na stan skóry?

Ze względu na pochodzenie wyróżniamy kolagen: wołowy, morski, wieprzowy. Natomiast ze względu na typ zazwyczaj stosowany jest kolagen typu: I, II, III. W organizmie ludzkim w największej ilości występuje kolagen typu I. Stanowi on kluczowy składnik skóry, kości, ścięgien, więzadeł oraz innych tkanek łącznych. Suplementacja kolagenu typu I wspomaga poprawę wyglądu skóry, przywrócenie elastyczności i jędrności skóry oraz redukcję drobnych zmarszczek. Kolagen typu II znajduje się zwłaszcza w stawach i tkance chrzęstnej, którym zapewnia utrzymanie prawidłowej struktury niezbędnej dla właściwego funkcjonowania aparatu ruchowego. Przyjmowanie kolagenu typu II może również wpłynąć korzystnie na skórę. Kolagen typu III znajduje się w skórze, naczyniach krwionośnych oraz narządach wewnętrznych. Przyjmowanie kolagenu typu III może wspomóc utrzymanie zdrowego wyglądu skóry oraz prawidłowej struktury naczyń krwionośnych.

Głównymi źródłami kolagenu typu I, który tak korzystnie działa na skórę, są tkanki zwierzęce, takie jak skóry, kości, chrząstki, ości, łuski, pozyskiwane z krów, świń, drobiu lub ryb i owoców morza. Suplementy kolagenowe dostępne są w postaci płynów, tabletek, kapsułek czy proszku do rozpuszczania. W celu poprawy gęstości i wyglądu skóry oraz funkcjonalności stawów dobrym wyborem będzie kolagen w płynie, który stanowi łatwo przystępną postać o najlepszej przyswajalności dla organizmu.

Powiązane produkty

Pobudzenie produkcji kolagenu w skórze za pomocą diety i suplementacji

Po 18. roku życia naturalna produkcja kolagenu ulega powolnemu obniżaniu. Jego zawartość spada z każdym kolejnym rokiem o ok. 1%. Ponadto stosowanie używek, narażanie skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne, stres oksydacyjny czy niewłaściwa dieta mogą dodatkowo obniżać syntezę kolagenu. Prowadzi to do powstawania pierwszych zmarszczek, obniżenia nawilżenia oraz gęstości skóry. Włączenie do jadłospisu produktów bogatych w kolagen, jak buliony z kości zwierzęcych i kurzych łapek oraz żelatyna, może wspomóc naturalną syntezę kolagenu w organizmie. Dodatkowo korzystne rezultaty może przynieść stosowanie wartościowej diety zawierającej białko, witaminy, a zwłaszcza witaminę C, która jest istotna w produkcji kolagenu. W tym celu zaleca się spożywanie owoców cytrusowych, jagód, truskawek i warzyw, takich jak papryka, nać pietruszki, brokuły, oraz zwiększenie podaży białka, które jest ważnym składnikiem kolagenu. Jeśli samą dietą nie jesteśmy w stanie zapewnić swojemu organizmowi odpowiedniej ilości tej witaminy, można skorzystać z dostępnych np. w aptece suplementów diety, które zawierają witaminę C, albo szukać na rynku preparatów kolagenowych, które zawierają w swoim składzie tę witaminę. Dostępne są produkty z kolagenem wołowym, wieprzowym lub rybim. Stanowią one dobre i łatwe uzupełnienie codziennej diety w kolagen.

Czy kolagen na stawy działa także na skórę?

Kolagen wpływający korzystnie na stawy to kolagen typu II. Ten rodzaj kolagenu występuje głównie w stawach, zapewniając im elastyczność oraz sprężystość. Kolagen typu II wspomaga regenerację stawów, zabezpiecza je przed urazami, poprawia ich ruchomość oraz zmniejsza dolegliwości bólowe związane z chorobami kostno-stawowymi oraz uszkodzeniami ortopedycznymi. Na skórę wpływa najkorzystniej kolagen typu I. Należy jednak zaznaczyć, że po przyjęciu doustnym produktu kolagenowego ulega on trawieniu w przewodzie pokarmowym. Peptydy białkowe powstające w procesie rozpadu kolagenu są wykorzystywane przez organizm w zależności od jego potrzeb. Dlatego przyjmując kolagen na stawy, można również zauważyć poprawę wyglądu skóry.

Jaki jest najmocniejszy kolagen na rynku? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Głównym źródłem kolagenu typu II są chrząstki stawowe i tkanki chrzęstne drobiu. Z tego względu kolagen drobiowy jest wykorzystywany w produktach na poprawę funkcjonowania stawów. Dodatkowo w częściach drobiowych w znacznie mniejszych ilościach może występować także kolagen typu I i III, które wpływają korzystnie na stan skóry, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.

  1. A. Słupczyńska, What we know about oral collagen supplementation for skin health – a literature review, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/366086075_What_we_know_about_oral_collagen_supplementation_for_skin_health_-_a_literature_review [dostęp:] 3.08.2023.
  2. D. Zelaszczyk, A. M. Waszkielewicz, Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej [dostęp:] 3.08.2023.
  3. K. Kaziród, M. Zapała, Collagen supplementation – does it bring real benefits?, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/370835377_Collagen_supplementation_-_does_it_bring_real_benefits [dostęp:] 3.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij