Domowe sposoby na opuchnięte oczy
Katarzyna Kuśmierska

Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  1. Okłady z ziół lub herbaty to świetny sposób na opuchnięte oczy
  2. Odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu
  3. Jakie domowe metody warto zastosować w walce z opuchniętymi oczami?

Opuchlizna wokół oczu jest najczęściej spowodowana stanem zapalnym, gromadzeniem się wody w tkankach, zastojem limfy lub przypadłością genetyczną – tkanka tłuszczowa odkłada się, a następnie opada, gdy skóra traci elastyczność.

Przyczyną opuchniętych oczu mogą być również poważniejsze schorzenia, takie jak choroby tarczycy, układu krążenia, wątroby czy nerek. Jeśli przypadłość utrzymuje się pomimo zmiany stylu życia i zastosowania domowych sposobów, warto udać się do lekarza w celu diagnozy problemu.

Okłady z ziół lub herbaty to świetny sposób na opuchnięte oczy

Zioła są lekiem na wiele dolegliwości, pomogą także na opuchnięte oczy. Do kompresów zalecane są zioła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i ściągającym, między innymi:

  • kwiat lipy – napar działa przeciwzapalnie i napotnie głównie dzięki flawonoidom i śluzom;
  • kasztanowiec zwyczajny – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające, ponadto uszczelnia naczynia krwionośne oraz uelastycznia je, co sprawia, że zmniejsza obrzęk przez minimalizowanie wysięku osocza krwi do tkanek;
  • chaber bławatek – nieoceniony przy stanach zapalnych oczu przebiegających z opuchnięciem, działa łagodząco, przeciwzapalnie oraz łagodzi promieniowanie z ekranów telewizyjnych i komputerowych;
  • arnika górska – zawiera wiele czynnych związków (m.in. flawonoidy, olejek eteryczny, trójterpeny, kwasy organiczne czy karotenoidy), które łatwo wchłaniają się przez naskórek i uszczelniają naczynia włosowate, dzięki czemu okłady z naparów z arniki sprzyjają wchłanianiu płynu wysiękowego i zmniejszają obrzęki;
  • rumianek pospolity.

Okłady na oczy z czarnej bądź zielonej herbaty to kolejny świetny sposób na walkę z opuchniętymi powiekami. W składzie herbaty znajdziemy wiele przeciwutleniaczy (taniny, kwasy fenolowe, flawonole, teaflawiny i inne) oraz kofeinę. Dzięki tym składnikom napar z herbaty spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, zwiększy napięcie i elastyczność skóry, zmniejszy stan zapalny, a także zredukuje opuchliznę. Trzeba pamiętać, żeby wybierać herbatę niearomatyzowaną, aby uniknąć ryzyka podrażnienia oczu.

Jak zrobić okłady z herbaty na oczy?
Jak zrobić okłady z herbaty na opuchnięte oczy?

Jak robić okłady na opuchnięte oczy? Najlepiej użyć ziół bądź herbaty w torebce – zaparzyć zgodnie z informacją na opakowaniu, a następnie mocno schłodzić i pozostawić na powiekach przez około 15 minut. Jeśli chcemy użyć suszonego surowca, do okładów można wykorzystać gazę lub wacik kosmetyczny – namoczyć je w zimnym naparze, po czym przyłożyć do oczu. Należy pamiętać, że zioła często zawierają garbniki podrażniające wrażliwsze oczy.

Odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu

Opuchnięte oczy mogą być wynikiem braku odpowiedniego nawodnienia organizmu, siedzącego trybu życia, alkoholu oraz stosowania niewłaściwej diety – między innymi spożywania nieregularnych posiłków, dużo przetworzonego, słonego jedzenia, niezdrowych przekąsek (paluszki, popcorn, ciasteczka), mało warzyw i owoców.

Jak się zatem odżywiać, aby wspomóc organizm w walce z opuchlizną? Przede wszystkim należy nawadniać organizm – pić wodę z niską zawartością sodu, ziołowe i owocowe herbaty w ilości 1,5-2 litrów dziennie. Ważne jest również zrezygnowanie ze „śmieciowego jedzenia”, w którego składzie przeważa sól – to ona odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki. Należy zamienić jedzenie typu fast food na warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz tłuste ryby morskie.

Dieta przeciw opuchnięciom powinna być niskosodowa, obfitująca w produkty bogate w potas (pomidory, marchew, seler, morele, rodzynki czy ziemniaki), ponieważ sprzyja właściwemu funkcjonowaniu gospodarki wodnej organizmu.

Należy uważać na kupne wędliny, mrożonki, kiszone ogórki, kapustę, wędzone ryby, a także wszelkie konserwowe przetwory. Bezwzględnie trzeba unikać alkoholu, gdyż mocno odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, przez co woda przesiąka do tkanek i powoduje obrzęki.

Domowe sposoby na opuchnięte oczy znajdują się w naszej kuchni i pomogą nie tylko na obrzęki, ale również na polepszenie samopoczucia i zdrowia.

Powiązane produkty

Jakie domowe metody warto zastosować w walce z opuchniętymi oczami?

Warto zadbać o higienę snu, a więc jego odpowiednią ilość oraz jakość. Przed położeniem się do łóżka nie należy oglądać telewizji ani korzystać z telefonu czy komputera. Sypialnia powinna być przewietrzona, wyciszona i zaciemniona – te zabiegi pozwolą na wytwarzanie oraz utrzymanie na odpowiednim poziomie melatoniny (hormonu wydzielanego przez szyszynkę, odpowiedzialnego za dobrą jakość snu).

Kolejnym domowym sposobem są okłady lub masaż kostkami lodu. Należy zawinąć je w jałowy gazik lub bawełnianą chustkę i przyłożyć bądź delikatnie masować opuchnięte oczy w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Niska temperatura sprawi, że naczynia krwionośne ulegną obkurczeniu, a obrzęki staną się mniej widoczne. Można użyć także łyżeczek schłodzonych wcześniej w zamrażalniku.

Sprawdzą się również kompresy z zimnym zielonym ogórkiem – z uwagi na dużą zawartość wody i minerałów ogórek nawilża skórę. Umyte warzywo należy pokroić w plastry i pozostawić na powiekach na 10-15 minut. Do okładów można użyć także surowego ziemniaka. Trzeba zetrzeć go na tarce, następnie grubą warstwę miąższu ułożyć na oczach na 15 minut. Kolejno spłukać ciepłą, a później zimną wodą, aby zamknąć pory i pobudzić krążenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij