Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie
Barbara Bukowska

Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  1. Co to jest rzeżączka?
  2. Objawy rzeżączki
  3. Przyczyny rzeżączki
  4. Rzeżączka – diagnostyka, badania na rzeżączkę
  5. Rzeżączka – leczenie
  6. Jak uchronić się przed rzeżączką? Rzeżączka – profilaktyka

Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka jest jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu seksualnego. Inną drogą zakażenia jest przeniesienie rzeżączki z chorej matki na dziecko podczas porodu, co sprawia, że znane są przypadki rzeżączki u noworodków. Rzeżączkę zalicza się do najczęściej występujących chorób wenerycznych. Za jej rozwój odpowiada Gram-ujemna bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae).

Objawy rzeżączki

Objawy rzeżączki są inne u mężczyzn, a inne w przypadku kobiet. U kobiet rzeżączka często przebiega skąpoobjawowo, co sprawia, że kobiety często bagatelizują objawy choroby i późno trafiają do lekarza. Rzeżączka najczęściej przybiera postać zapalenia kanału szyjki macicy, które może objawiać się zwiększeniem ilości upławów lub zmianą ich charakteru, a także bólami podbrzusza.

Objawy u mężczyzn z kolei najczęściej wskazują na występowanie rzeżączkowego zapalenia cewki moczowej, które może dotyczyć zarówno jej przedniego, jak i tylnego odcinka. Infekcja w obrębie odcinka przedniego jest obserwowana znacznie częściej. Przejawia się przede wszystkim obecnością obfitej, śluzowo-ropnej wydzieliny.

Zakażenie przebiega zwykle z objawami dysurycznymi: bolesnym parciem na mocz, zwiększoną częstotliwością jego oddawania, bólem i pieczeniem podczas mikcji. Niewdrożenie leczenia skutkuje rozszerzeniem się zakażenia na pozostałe odcinki układu moczowo-płciowego. W przypadku zajęcia tylnego odcinka cewki moczowej główne objawy to domieszka krwi w moczu (w ostatniej fazie jego oddawania), bolesne mikcje, a także ogólne objawy infekcji – złe samopoczucie, gorączka.

Dwoinki rzeżączki mogą przenikać do krwiobiegu i dawać objawy ze strony innych narządów. Poza rzeżączką atakującą układ moczowo-płciowy najczęściej obserwuje się:

  • rzeżączkę gardła, objawiającą się obrzękiem podniebienia i tylnej ściany gardła, któremu może towarzyszyć obecność ropnej wydzieliny i zaczerwienienie;
  • rzeżączkę skórną, której głównym objawem są zmiany skórne – najbardziej typowy jest guzek rzeżączki, wyglądem przypominający kurzajkę otoczoną obwódką zapalną;
  • rzeżączkę odbytu, która przenosi się przez analne kontakty seksualne i powoduje świąd i pieczenie, a także problemy z oddawaniem stolca,
  • rzeżączkowe zapalenie spojówek, występujące u niemowląt zakażonych rzeżączką przez chore matki podczas porodu. U dorosłych osób może być zakażeniem wtórnym, rozwijającym się w wyniku przeniesienia wydzieliny zakaźnej z narządów płciowych w okolice oczu.

Powiązane produkty

Przyczyny rzeżączki

Za rozwój rzeżączki odpowiada dwoinka rzeżączki, Neisseria gonorrhoeae, nazywana również gonokokiem. Patogen ten zaliczany jest do bakterii Gram-ujemnych i charakteryzuje się dużą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych. To sprawia, że praktycznie jedyną drogą zakażenia są bezpośrednie kontakty seksualne.

Warunkiem zakażenia jest odbycie stosunku seksualnego z osobą będącą nosicielem dwoinki rzeżączki. Ze względu na zdolność bytowania bakterii nie tylko w układzie moczowo-płciowym, ale również gardle i odbycie do zakażenia może dojść w wyniku stosunku waginalnego, analnego i oralnego.

U kobiet pierwsze objawy występują zwykle od 7 do 14 dni od momentu zakażenia, u mężczyzn okres ten jest krótszy, rzadko przekracza tydzień.

Rzeżączka – diagnostyka, badania na rzeżączkę

W rozpoznaniu rzeżączki kluczowe jest wykonanie posiewów w kierunku zidentyfikowania Neisseria gonorrhoeae. Posiew wykonuje się z miejsca objętego chorobą – najczęściej z cewki moczowej lub kanału szyjki macicy, ale również z gardła czy odbytu. Badanie można uzupełnić o antybiogram, który jest pomocnym narzędziem w dobraniu najskuteczniejszej metody leczenia.

Najczulszą metodą diagnostyczną jest analiza techniką PCR – wyniki badania pozwalają wykryć materiał genetyczny dwoinki rzeżączki, a tym samym jednoznacznie potwierdzić zakażenie u pacjenta.

Bakterie wywołujące rzeżączkę
Wizualizacja bakterii dwoinki rzeżączki odpowiadającej za powstanie choroby

Rzeżączka – leczenie

Leczenie rzeżączki polega na przyjmowaniu antybiotyków. W terapii rzeżączki stosuje się leki z grupy cefalosporyn (cefiksym i ceftriakson) i fluorochinolonów (ofloksacynę), a do niedawna za najskuteczniejszy antybiotyk uznawana była penicylina prokainowa. Zakres terapii – czas jej trwania, rodzaj antybiotyku i jego dawkowanie – ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta i lokalizację zakażenia.

Bakterie rzeżączki charakteryzuje duża zdolność do nabywania oporności na stosowane leczenie. Szczególnie ważne jest więc przestrzeganie zaleceń lekarskich. Po zakończeniu terapii wykonuje się badania potwierdzające wyleczenie rzeżączki, które jest możliwe, o ile leczenie zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, a pacjent przestrzega wszystkich zaleceń dotyczących terapii.

W przypadku rzeżączki nie zaleca się stosowania domowych sposobów leczenia o niepotwierdzonej skuteczności. Ich niska i niepewna efektywność prowadzi najczęściej do przerodzenia się zakażenia w stan przewlekły. Znacząco zwiększa to ryzyko powikłań, a należy wiedzieć, że nieleczona rzeżączka może prowadzić do takich schorzeń, jak zapalenie prostaty i najądrzy (u mężczyzn) czy zapalenie narządów miednicy mniejszej (u kobiet).

Konsekwencje nieprawidłowo leczonej rzeżączki, które mogą wystąpić u obu płci, to rozsiane zakażenie rzeżączkowe (wynik szerzenia się zakażenia z krwią, które najczęściej przyjmuje postać zapalenia stawów) i zespół Fitz-Hugha i Curtisa (zapalenie tkanki okołowątrobowej, któremu u kobiet towarzyszy zapalenie przydatków). Stąd tak ważne jest odpowiednie leczenie i profesjonalna opieka medyczna.

Jak uchronić się przed rzeżączką? Rzeżączka – profilaktyka

Rzeżączka to choroba, której łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Przed zachorowaniem chroni unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami. Należy pamiętać, że hormonalne metody antykoncepcji chronią przed nieplanowaną ciążą, ale nie przed chorobami wenerycznymi – pod tym względem skuteczne są wyłącznie prezerwatywy i tylko one minimalizują ryzyko zakażenia.

Zobacz ofertę prezerwatyw na DOZ.pl

Po zdiagnozowaniu rzeżączki leczeniem muszą zostać objęci również wszyscy partnerzy seksualni chorego sprzed 60 dni od momentu postawienia diagnozy. Przez tydzień po zakończeniu terapii, a także do momentu ustąpienia wszystkich objawów należy zachowywać wstrzemięźliwość seksualną.

Choroby weneryczne lubią ze sobą współwystępować, dlatego wykonanie badań przesiewowych w kierunku rzeżączki zaleca się po rozpoznaniu innych chorób przenoszonych drogą płciową, jak np. kiła czy HIV.

Nie należy również zapominać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: unikanie siadania na muszlę klozetową w publicznych toaletach, pożyczania bielizny, współdzielenia z innymi osobami przedmiotów toaletowych takich jak ręczniki czy gąbki.

  1. M. Unemo, H.S. Seifert, E.W. Hook 3rd, S. Hawkes, F. Ndowa, J.R. Dillon. Gonorrhoea. Nat Rev Dis Primers 5(1), 2019.
  2. L.R. Green, J. Cole, E.F.D. Parga, J.G. Shaw. Neisseria gonorrhoeae physiology and pathogenesis. Adv Microb Physiol 80, 2022.
  3. C.B. Vicentini, S. Manfredini, M. Maritati, M. Di Nuzzo, C. Contini. Gonorrhea, a current disease with ancient roots: from the remedies of the past to future perspectives. Infez Med 27(2), 2019.
  4. J. Whelan, V. Abbing-Karahagopian, L. Serino, M. Unemo. Gonorrhoea: a systematic review of prevalence reporting globally. BMC Infect Dis 21(1), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij