Owoc kaki
Mateusz Durbas

Owoc kaki – czy jest zdrowy? Właściwości, zastosowanie

Kaki (Diospyros kaki L.), znane również jako persymona, owoc szaron, hebanowiec wschodni, chińska śliwka oraz hurma wschodnia, jest najważniejszym gatunkiem należącym do rodzaju roślin drzewiastych z rodziny hebankowatych (Ebenaceae). Ten tropikalny owoc o intensywnie pomarańczowej barwie zyskuje w ostatnich latach na popularności w Polsce. Dojrzałe owoce kaki charakteryzują się słodkim, lecz mało aromatycznym miąższem, kształtem zaś przypominają pomidora.

Czy owoc kaki jest zdrowy?

Owoce kaki są cenione ze względu na zawartość wielu związków biologicznie aktywnych, wśród których najczęściej wymienia się: witaminę A, C i K, foliany, żelazo, potas, magnez, wapń, karotenoidy (m.in. likopen, beta-karoten, neoksantyna, wiolaksantyna i beta-kryptoksantyna), tokoferole, polifenole (taniny, katechiny i kwasy fenolowe) oraz błonnik pokarmowy. Pokarmy zasobne w witaminę C, karotenoidy oraz polifenole są niezwykle cenne dla zdrowia człowieka z uwagi na właściwości antyoksydacyjne, zmiatające wolne rodniki i reaktywne formy tlenu. Warto podkreślić, że szczególnie duża ilość karotenoidów i polifenoli znajduje się w skórce owoców kaki, co ma istotny wpływ na intensywnie pomarańczową barwę dojrzałych owoców. Owoc kaki zawiera blisko 70 mg witaminy C w przeliczeniu na 100 g świeżego produktu, co pokrywa odpowiednio około 75% i 90% dobowego zapotrzebowania na ten ważny składnik pokarmowy na poziomie zalecanego dziennego spożycia (RDA) u dorosłych mężczyzn oraz kobiet.

Indeks glikemiczny świeżego owocu kaki wynosi 50 (IG = 50), zaś ładunek glikemiczny 12 (ŁG = 12). Oznacza to, że kaki znajduje się w grupie produktów żywnościowych, które nie powodują bardzo wyraźnego wzrostu stężenia glukozy we krwi i tym samym może być bezpiecznie spożywane w umiarkowanych ilościach przez wszystkich pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do których zalicza się cukrzycę oraz insulinooporność. Co więcej, w badaniach koreańskich naukowców wykazano, że niesłodzony syrop z owoców kaki wywiera korzystny wpływ na kontrolę glikemii u osób zdrowych i u pacjentów z cukrzycą ze względu na niski indeks glikemiczny (IG = 36-52).

Dlaczego warto jeść owoce kaki? Na co działa kaki?

Kaki ma dobrze udokumentowane właściwości antyoksydacyjne ze względu na obecność licznych przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli, karotenoidów i witaminy C. Wyniki dotychczasowych badań wskazują jednoznacznie, że owoce kaki charakteryzują się wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, dzięki czemu wykazują zdolność do chelatowania jonów metali oraz skutecznej neutralizacji szkodliwego działania reaktywnych form tlenu. Sugeruje się tym samym, że regularne spożywanie owoców kaki może zapobiegać pojawieniu się wielu różnych schorzeń przewlekłych o podłożu wolnorodnikowym, takich jak choćby choroba Alzheimera i Parkinsona, nowotwory, zaćma, jaskra, cukrzyca typu 2 oraz choroby sercowo-naczyniowe.

Fachowa literatura donosi, iż oprócz dobrze poznanych właściwości antyoksydacyjnych owoce kaki mogą również wykazywać działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe oraz hipolipemizujące, czyli obniżające stężenie lipidów we krwi. W niedawnym badaniu japońskich naukowców stwierdzono, że owoce kaki ze względu na zawartość tanin (proantocyjanidyn) mogą także zmniejszać stężenie glukozy po spożytym posiłku bogatym w węglowodany. Wskazuje się także, że częste włączanie do diety owoców kaki, podobnie jak kiwi, wykazuje działanie przeciwko uszkodzeniom oksydacyjnym DNA, cukrzycy typu 2 oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Warto zaznaczyć, że jeden średni owoc kaki zawiera aż 9 g błonnika pokarmowego, co stanowi 36% zalecanego dziennego spożycia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. W owocach kaki występują duże ilości pektyn, które przyspieszają pasaż treści pokarmowej, zapobiegają zaparciom, zmniejszają poziom lipoprotein o niskiej gęstości LDL (tzw. „złego cholesterolu”), spowalniają tempo opróżniania żołądka i wzmagają uczucie sytości poposiłkowej.

Powiązane produkty

Czy trzeba obierać kaki? Jak się kroi kaki? Jak się je kaki?

Wiele osób zastanawia się, jak obrać surowe kaki i do czego można je wykorzystać. Poniżej znajduje się krótka instrukcja „krok po kroku”, jak jeść i podawać owoce kaki.

  1. W pierwszej kolejności należy pozbyć się liści kaki, następnie dojrzały owoc trzeba dokładnie umyć i obrać ze skórki, gdyż nie zaleca się zwykle spożywać tego pomarańczowego owocu ze skórką.
  2. Kaki obrane ze skórki można pokroić w kostkę lub plastry, które następnie można dodać do sałatki owocowej, koktajlu, smoothie, owsianki, jaglanki, musli, jogurtu naturalnego, czy też zjeść jako przekąskę.
  3. Istnieje jeszcze jedna technika spożywania kaki na surowo, o której warto wspomnieć – podobnie jak w przypadku kiwi i awokado dokładnie umyty owoc należy przekroić na połowę i wówczas łyżeczką wydobywać miąższ z połówek owocu.

Czy owoc kaki tuczy?

Kaki należy do owoców niskokalorycznych, gdyż dostarcza tylko 70 kcal w przeliczeniu na 100 g świeżego produktu. Jeden średni owoc kaki waży przeciętnie 250 g i zawiera 175 kcal. Jak się okazuje, kaloryczność kaki jest nieco mniejsza, niż ma to miejsce w przypadku innych owoców, takich jak chociażby awokado (169 kcal/100 g), świeże daktyle (142 kcal/100 g), banan (97 kcal/100 g), figa (74 kcal/100 g) oraz zielone winogrona (71 kcal/100 g). Poza tym spora grupa konsumentów dzieli cały owoc kaki na dwie, a nawet trzy porcje. Ze względu na niską zawartość kalorii w przeliczeniu na jedną porcję (100-150 g) oraz wysoką wartość odżywczą kaki może być regularnie spożywane w rozsądnych ilościach przez osoby z nadwagą i otyłością, którym przede wszystkim zależy na redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej. W przypadku umiarkowanej konsumpcji owoców kaki nie ma powodów do obaw o wzrost masy ciała.

Skąd pochodzą owoce kaki?

Kaki jest owocem egzotycznego, zimozielonego drzewa dorastającego nawet do wysokości 18 metrów, które naturalnie występuje w regionie Azji i Ameryki Południowej, zwłaszcza tam, gdzie panuje klimat tropikalny i subtropikalny. Owoce kaki obecnie pochodzą głównie z krajów, takich jak Chiny, Hiszpania, Korea Południowa, Japonia, Brazylia, Azerbejdżan, Włochy, Izrael i Uzbekistan, które niewątpliwie przodują na świecie pod względem wielkości zbiorów tych owoców. W zależności od stężenia tanin, które nadają goryczkę i cierpkość owocom, kaki dzieli się na dwie główne odmiany, a mianowicie owoce cierpkie (taninowe), gdy są niedojrzałe, oraz te pozbawione cierpkości na wszystkich etapach dojrzewania owocu. Odmiany kaki o cierpkich owocach zwykle pochodzą z Japonii.

  1. Xie C, Xie Z, Xu X, et al. Persimmon (Diospyros kaki L.) leaves: a review on traditional uses, phytochemistry and pharmacological properties. J Ethnopharmacol. 2015 Apr 2;163:229-40.
  2. Pérez-Burillo S, Oliveras MJ, Quesada J, et al. Relationship between composition and bioactivity of persimmon and kiwifruit. Food Res Int. 2018 Mar;105:461-472.
  3. Domínguez Díaz L, Dorta E, Maher S, et al. Potential Nutrition and Health Claims in Deastringed Persimmon Fruits ( Diospyros kaki L.), Variety 'Rojo Brillante', PDO 'Ribera del Xúquer'. Nutrients. 2020 May 13;12(5):1397.
  4. Direito R, Rocha J, Sepodes B, et al. From Diospyros kaki L. (Persimmon) Phytochemical Profile and Health Impact to New Product Perspectives and Waste Valorization. Nutrients. 2021 Sep 20;13(9):3283.
  5. Takemori K, Akaho K, Iwase M, et al. Effects of Persimmon Fruit Polyphenols on Postprandial Plasma Glucose Elevation in Rats and Humans. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2022;68(4):331-341.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij