Ból między łopatkami – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Mateusz Burak

Ból między łopatkami – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból między łopatkami może być objawem problemów z kręgosłupem, związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi bądź przeciążeniowymi, ale może być również spowodowany innymi schorzeniami, np. refluksem, chorobami wątroby czy chorobą niedokrwienną serca. Leczenie bólu między łopatkami jest oczywiście zależne od przyczyny, obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i fizjoterapeutyczne. Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać przy bólu pleców między łopatkami. 

Ból między łopatkami – przyczyny

Ból w górnej części pleców i w obrębie klatki piersiowej jest dość powszechnie występującym bólem pleców. Specjaliści określają ten stan jako ból między łopatkami. Dolegliwości mają przeważnie tępy charakter. Zazwyczaj tego rodzaju objawy nie powinny zbytnio martwić pacjentów, jedynie w niektórych przypadkach ból pleców między łopatkami może być oznaką poważniejszego stanu. 

Wśród potencjalnych przyczyn bólu między łopatkami wymienia się: kontuzje ścięgien oraz mięśni tej okolicy, nieprawidłową postawę, podnoszenie ciężarów, długotrwałą pracę przed ekranem komputera, niekiedy do nadwyrężania mięśnia może dochodzić nawet podczas snu.

Ból pleców na wysokości łopatek pojawia się także w rezultacie choroby zwyrodnieniowej w odcinku szyjnym (ból kręgosłupa szyjnego), w stawach żebrowo–poprzecznych, jako efekt skoliozy czy zmian zwyrodnieniowych dysku (dehydratacji). Do mniej typowych czynników mogących wywoływać takie symptomy zaliczamy: refluks, fibromialgię, półpasiec, rak płuc, chłoniaki, rak wątroby, rak przełyku, kamienie w przewodzie żółciowym, choroba niedokrwienna serca. Ból między łopatkami może być także objawem nerwicy.

Ból między łopatkami – diagnostyka

Procedura diagnostyczna bólu pleców pod łopatkami opiera się na zebraniu wywiadu dotyczącego charakteru dolegliwości, ich topografii, wykonywanej pracy oraz ewentualnego dotychczasowego leczenia. Następnie należy ocenić ruchomość oraz określić, które czynności prowokują ból. Symptomy towarzyszące są bardzo różne. Wymienia się wśród nich: ból pod łopatkami, ból pleców przy oddychaniu, pieczenie między łopatkami, ból pleców przy wdechu, ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej

Niemal zawsze wymagane jest wzbogacenie diagnostyki o obrazowanie, pozwala to wykluczyć groźne dla zdrowia i życia pacjenta stany. W tym celu warto wykonać USG, RTG, badanie tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego – jest to doskonała forma różnicowania. W sytuacji podejrzenia groźnych chorób niezbędne mogą okazać się także badania laboratoryjne.

Szczególnie niepokojące jest, kiedy bólom kręgosłupa między łopatkami (szczególnie bólowi z tyłu na wysokości płuc) towarzyszy odkrztuszanie krwi, gorączka, zawroty głowy, nadmierne pocenie, utrata przytomności czy postępujące ubytki neurologiczne pojawiające się nagle. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Powiązane produkty

Ból między łopatkami – leczenie

Leczenie bólu w plecach na wysokości łopatek początkowo odbywa się zazwyczaj na drodze zachowawczej. Niektóre leki mogą złagodzić ból i przyczynić się tym samy do zmniejszenia dyskomfortu – w większości przypadków są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). 

Ból w plecach między łopatkami może wymagać także iniekcji sterydowych. W niektórych sytuacjach lekarz może zaordynować środki delikatnie zwiotczające lub jeśli objawy wynikają ze stanów nerwicowych, zapisuje substancje działające przeciwdepresyjnie i miorelaksacyjnie. Operacje w dolegliwościach, takich jak: piekący ból pleców na wysokości łopatek, ból pleców między łopatkami w nocy, ból mięśni pleców między łopatkami, ból między łopatkami i w klatce piersiowej zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, to zabieg chirurgiczny obejmuje najczęściej usunięcie tkanki bliznowatej oraz częściową rekonstrukcję ścięgien w tej okolicy. Zdecydowana większość chorych reaguje dobrze na leczenie farmakologiczne, stosowanie odpoczynku oraz ćwiczeń. 

Ból pleców między łopatkami – fizjoterapia

Fizjoterapia w dolegliwościach, takich jak: ból między łopatką a kręgosłupem, ból pleców między łopatkami i karku, ból pleców promieniujący do klatki piersiowej, pieczenie między łopatkami połączone z ich nieprawidłowym ustawieniem (np. depresja łopatek, czyli ich obniżenie) wykorzystuje przede wszystkim manualne formy usprawniania. Masaż łącznotkankowy, zabiegi chiropraktyczne, terapia czaszkowo–krzyżowa, suche igłowanie, pinoterapia, terapia Bowena są jednymi z wielu możliwości, które mogą przynieść pozytywny rezultat. Regularne stosowanie Jogi oraz innych technik rozciągania zdecydowanie poprawia krążenie w mięśniach, pozwala zapewnić lepszą mobilność oraz elastyczność stawów i łagodzi ból. 

Rolę profilaktyki dolegliwości w postaci: bólów pleców między łopatkami, kłucia w plecach przy oddychaniu, bólu kręgosłupa na wysokości łopatek, bólu w plecach przy wdechu spełnia stosowanie się do określonych zaleceń. Przede wszystkim należy wyrabiać sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Chodzi tutaj o stanie i siedzenie z wyprostowanymi plecami, unikanie garbienia się. W tym celu można zaopatrzyć się w odpowiednio dostosowane krzesło do pracy przy biurku, a także poduszki z odpowiednim wyprofilowaniem, użyteczne podczas snu. Należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, ciężarów, noszenia toreb na jednym ramieniu. 

Eliminacja bólu pod łopatkami z tyłu, bólu między łopatkami przy oddychaniu, kłującego bólu w plecach na wysokości klatki piersiowej powinna objąć także zmianę diety, systematycznie prowadzone ćwiczenia (przynajmniej 3 razy w tygodniu) oraz prowadzenie zdrowego stylu życia, który pozwoli na bycie wypoczętym, zregenerowanym, przez co pozwoli lepiej poradzić sobie z ewentualnie pojawiającymi się objawami. 

Ból między łopatkami – ćwiczenia

Zapobieganie przyczynom bólu pleców pod łopatkami to przede wszystkim ćwiczenia.

Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból między łopatkami może obejmować:

  1. Pozycja: siedzenie na krześle, kręgosłup wyprostowany, ręce ułożone za głową. Ruch polega na powolnym „otwieraniu” klatki piersiowej i utrzymywaniu pozycji skrajnej przez 4–5 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy w 3 seriach.
  2. Pozycja: siedzenie na krześle, głowa pochylona do barku, ręka ułożona na skroni po stronie przeciwnej. Ruch polega na pogłębieniu rozciągnięcia szyj i utrzymaniu pozycji przez 20–30 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 4–5 razy.
  3. Pozycja: taka sama, jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że głowa jest ustawiona dodatkowo w zgięciu w przód w taki sposób, aby wzrok był skierowany w kierunku tej samej pachy. Ruch wygląda tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu, dodatkowo uwzględniamy komponentę zgięciową odcinka szyjnego. Ćwiczenie powtarzamy 4–5 razy, utrzymując jednorazowo pozycje przez 20–30 sekund.
  4. Pozycja: siedzenie na krześle tyłem do ściany, ręce ustawione w pozycji skrzydełek oparte o ścianę. Ruch polega na dociskaniu z siłą 30–40% do powierzchni ściany. Napięcie należy utrzymać 3–5 sekund. Ćwiczenie powinno zostać wykonane 5–6 razy w 2 seriach. Można dokonać zmiany położenia rąk i ustawiać je także powyżej 90 stopni i poniżej. 

Regularne ćwiczenia z pewnością przyczynią się do zmniejszenia ryzyka występowania objawów w postaci bólu w plecach pod łopatkami, bólu z tyłu pleców przy oddychaniu, bólu między łopatkami. Domowe sposoby na ból między łopatkami to dodatkowo rolowanie tej okolicy z użyciem specjalnego, piankowego wałka (foam rollera). Stosowanie kąpieli w wodzie z solą Epsom z dodatkiem olejku lawendowego, kąpiele siarkowe, wykorzystywanie maty do hydromasażu to także skuteczne sposoby na rozluźnienie okolicznych tkanek. 

  1. Van Andel C., Van Hutten K., Eversdijk M. i in., Recording scapular motion using an acromion marker cluster, „Gait Posture.” 2009, nr 29, s. 123–128. 
  2. Pimentel L. S. R., Paiva M. C., Fagundes D. J., Prevalência de dores no ombro de jogadores universitários de handebol, „Rev Bras Quiro.” 2011, nr 2, s. 112–117.
  3. Sanchez H. M., Barreto R. R., Barauna M. A. i in., Avaliação postural de indivíduos portadores de deficiência visual através da biofotogrametria computadorizada, „Fisioter Mov.” 2008, nr 21, s. 11–20.
  4. Coltman C. E., Steele J. R., McGhee D. E., Can breast characteristics predict upper torso musculoskeletal pain?, „Clin Biomech.” 2018, nr 53, s. 46–53. 
  5. Risius D., Thelwell R., Wagstaff C. R. D., Scurr J., The influence of ageing on bra preferences and self–perception of breasts among mature women, ”Eur J Ageing.” 2014, nr 11, s. 233–240.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij