Szklanka z wodą, obok kolagen w proszku
Alicja Świątek

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  1. Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu
  2. Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz
  3. Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Rodzaje i formy kolagenu

Doustna suplementacja kolagenu może przynieść korzystne rezultaty w spowolnieniu procesów starzenia. Według niektórych badań regularne przyjmowanie doustnego kolagenu może poprawić jędrność i gęstość skóry, jej nawilżenie oraz zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. W aptekach można znaleźć wiele preparatów z kolagenem. Warto wybrać produkt z dodatkiem witaminy C. Jest ona niezwykle istotnym elementem, niezbędnym do syntezy kolagenu przez fibroblasty. W skórze odnotowuje się najwyższą zawartość kolagenu typu I, dlatego zwykle ten rodzaj kolagenu stosowany jest w produktach mających na celu poprawę wyglądu skóry.

Jak stosować kolagen rybi do picia? Zapoznaj się z poradą eksperta na DOZ.pl

Dostępne są suplementy w postaci tabletek, kapsułek, proszków i płynów, w tym także shotów kolagenowych – w wygodnej monoporcji. Wielu ekspertów rekomenduje stosowanie kolagenu do picia, wskazując na lepszą przyswajalność i szybsze działanie tej formy preparatów. Kolagen może być także stosowany zewnętrznie w postaci kremów, maseczek do twarzy lub serum. W produktach kosmetycznych stosuje się zwykle kolagen w postaci zhydrolizowanej. Należy jednak mieć na uwadze, że kolagen działa głównie powierzchniowo, ponieważ nie przenika w głębsze warstwy skóry. Alternatywą są iniekcje kolagenowe w postaci wypełniaczy, które podawane są głębiej i pozwalają uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Alternatywa dla kolagenu rybiego to kolagen wołowy do picia – jak poprawnie go suplementować? Czy również w tym wypadku dobrze jest wspomóc się witaminą C?

Pielęgnacja kosmetykami z kolagenem – dodatkowe nawilżenie od zewnątrz

Na rynku kosmetycznym dostępne są liczne produkty zawierające kolagen. Kolagen jest składnikiem wpływającym na poprawę nawilżenia, sprężystości i gęstości skóry. Stosowanie kosmetyków z kolagenem może wpłynąć na poprawę wyglądu skóry, ograniczenie widoczności zmarszczek, poprawę jędrności skóry oraz na regenerację uszkodzeń skóry. W kosmetykach stosuje się zazwyczaj peptydy kolagenowe, które mają mniejsze cząsteczki niż niezhydrolizowany kolagen. Umożliwia to lepsze wchłanianie i transport kolagenu przez naskórek. Kremy z kolagenem rekomendowane są dla cery dojrzałej, pozbawionej blasku, z widocznymi zmarszczkami oraz przebarwieniami. Produkty z kolagenem do stosowania zewnętrznego wspomagają nawilżenie, odmłodzenie skóry oraz przywrócenie jej aksamitnego wyglądu.

Sprawdź, jakie tabletki, saszetki, shoty i kapsułki z kolagenem znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy kolagen pomaga na zmarszczki? Efekty stosowania

W badaniach wykazano, że suplementacja doustnych produktów kolagenowych lub podawanie preparatów miejscowych może wspomóc działanie anti-aging. Zaobserwowano wzrost nawilżenia oraz elastyczności skóry. Wewnętrzne przyjmowanie kolagenu ogranicza widoczność drobnych zmarszczek oraz wpływa na poprawę wyglądu skóry. W jednym z badań przeprowadzonych w Japonii peptydy kolagenowe podawano grupie 66 badanych kobiet w wieku powyżej 40 lat i z oznakami starzenia się skóry. Po 56 dniach suplementacji 10 g kolagenu odnotowano wyraźnie istotną różnicę w stopniu nawilżenia skóry w porównaniu do osób, którym podawano placebo. W innym badaniu jednej grupie kobiet podawano 2,5 g hydrolizatu kolagenu, drugiej 5 g hydrolizatu kolagenu, natomiast dwie pozostałe grupy otrzymywały odpowiednio 2,5 g i 5 g placebo. Interwencja suplementacyjna trwała 60 dni. W grupach kobiet, którym podawano kolagen, zaobserwowano wzrost elastyczności skóry. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym w grupie 85 chińskich kobiet, sprawdzano wpływ hydrolizatu kolagenu na stan skóry kobiet powyżej 35. roku życia. Po dwóch miesiącach suplementacji badacze zaobserwowali poprawę nawilżenia skóry, zwłaszcza w obrębie kącików oczu oraz policzków. W grupie badanych odnotowano statystycznie znaczące podniesienie elastyczności skóry. Dodatkowo wyniki wykazały zmniejszenie drobnych zmarszczek oraz wygładzenie skóry.

Skóra po suplementacji kolagenem
Skóra przed i po terapii odmładzającej

Z kolei w badaniu przeprowadzonym w 2015 roku przez Sanza i wsp. grupa kobiet aplikowała na skórę produkty kosmetyczne zawierające kolagen. Około 75% kobiet zauważyło zwiększenie gęstości i elastyczności skóry oraz ogólny efekt anti-aging. W innych badaniach zaobserwowano zmniejszenie widoczności zmarszczek, ich głębokości oraz ilości. Przypuszcza się, że stosowanie kosmetyków z kolagenem może regenerować fotouszkodzenia skóry. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów warto połączyć wewnętrzne i zewnętrzne stosowanie kolagenu.

W jednej z analiz przeglądowych przeanalizowano 11 badań, które obejmowały łącznie 805 uczestników. W 8 badaniach u pacjentów z odleżynami, nadmierną suchością skóry, cellulitem oraz oznakami starzenia skóry stosowano hydrolizat kolagenu w dawce od 2,5 g do 10 g na dobę przez okres od 8 do 24 tygodni. Zauważono, że zarówno krótkotrwałe, jak i długoterminowe przyjmowanie doustnych preparatów kolagenowych może wspomagać terapię ran na skórze oraz spowolnienie procesów starzenia skóry. W 2 innych badaniach podawano peptydy kolagenowe w dawce 3 g na dobę w czasie od 4 do 12 tygodni. Zaobserwowano poprawę nawilżenia oraz elastyczności skóry. W kolejnym eksperymencie, w którym wykorzystano dipeptyd kolagenowy, wyciągnięto przypuszczenia, że efektywność anti-aging suplementacji kolagenu jest proporcjonalna do dawki kolagenu. Autorzy pracy sugerują, że suplementacja kolagenu może poprawić elastyczność, gęstość oraz nawilżenie skóry. Kolagen jest dobrze tolerowany po przyjęciu doustnym i nie wykazuje skutków ubocznych.

  1. F. D. Choi i in., Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/ [dostęp:] 14.09.2023.
  2. K. Wernicka-Błaszak, Kolagen rybi czy wołowy? Jaki suplement z kolagenem wybrać?, nukleotydydietetyczne.pl [online] https://nukleotydydietetyczne.pl/kolagen-rybi-czy-wolowy-jaki-suplement-z-kolagenem-wybrac/ [dostęp:] 14.09.2023.
  3. K. Świąder, I. Kośla, Dietary Supplements Containing Collagen – Analysis and Availability on the Polish Market, yadda.icm.edu.pl [online] https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-d0f7a6e9-584c-4494-9f0f-3fee2be04bc5 [dostęp:] 14.09.2023.
  4. H. Al-Atif, Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Field of Dermatology and Cosmetics, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/358298784_Collagen_Supplements_for_Aging_and_Wrinkles_A_Paradigm_Shift_in_the_Field_of_Dermatology_and_Cosmetics [dostęp:] 14.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij