Wizualiacja męt w oku na tle nieba z chmurami
Paulina Kłos-Wojtczak

Widzisz dziwne robaczki przed oczami? To męty w oku – czym są, skąd się biorą?

Męty w oku, opisywane między innymi jako latające muszki pojawiające się przed oczami to częsty problem zgłaszany w gabinetach okulistycznych. Przyczyną ich powstawania jest nagromadzenie w ciele szklistym skupisk włókien kolagenowych. O czym świadczy ta przypadłość? Jak można się jej pozbyć?

Szacuje się, że na całym świecie żyją miliony osób, które borykają się z problemem mętów w oku. Mogą pojawić się już w młodym wieku, nawet u kilkuletniego dziecka, czy niemowlaka. Przez pacjentów opisywane są jako ruchome robaczki, cienie, czarne plamki, a także niteczki. W większości przypadków zjawisko to nie jest groźne, jednak gdy w polu widzenia zaczyna ich przybywać, konieczna jest wizyta u okulisty.

Co to są męty w oku?

Męty w oku, a mówiąc bardziej precyzyjnie zmętnienie ciałka szklistego (myodesopsia) może powstawać już w życiu płodowym. Jednakże są to odosobnione przypadki, ponieważ ryzyko pojawienia się męt w oku, rośnie wraz z wiekiem. Jest to związane z naturalnymi procesami degeneracji siatkówki.

Latające robaczki, które od czasu do czasu pojawiają się polu widzenia, świadczą o zwyrodnieniu żelu ciałka szklistego, co zmienia jego architekturę. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się skupisk włókien kolagenowych, a to z kolei daje charakterystyczne zmętnienie obrazu. Jest to szczególnie widoczne, gdy patrzy się na jasne niebo lub białe powierzchnie np. śnieg.

Czy męty w oku mogą zniknąć? Na ogół wystarczy powodzić wzrokiem w górę, dół i na boki, a problem rozwiązuje się sam. Szybkie ruchy gałek ocznych powodują przesunięcie złogów w inne obszary ciała szklistego, co przestaje zaburzać pole widzenia.

Męty w oku – przyczyny ich powstawania

Czy męty w oku są niebezpieczne? Zazwyczaj nie, ponieważ są związane z fizjologicznym procesem starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi w nim do nasilenia procesów rozpadu kolagenu, a także kwasu hialuronowego. Te i inne produkty metabolizmu rzucają cień na siatkówkę, co daje obraz mętów. Niemniej jednak pojawienie się mętów w oku jest czasami oznaką problemów ze zdrowiem. Szczególnie gdy jest ich w polu widzenia sporo, co utrudnia normalne funkcjonowanie, np. czytanie lub prowadzenie samochodu.

Do najczęstszych, patofizjologicznych przyczyn pojawienia się męt w oku zaliczają się:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • retinopatia cukrzycowa,
  • odwarstwienie siatkówki lub ciałka szklistego,
  • mechaniczne uszkodzenie gałki ocznej,
  • zanik tętnicy hialinowej (pojawia się już w życiu płodowym),
  • zapalenie błony naczyniowej lub nerwu wzrokowego.

Powiązane produkty

Czy męty w oku powinno się leczyć?

Zmętnienie ciała szklistego, szczególnie w dużej ilości, może utrudnić codzienne funkcjonowanie, w tym takie czynności, jak czytanie, jazdę samochodem, czy też pracę przy komputerze. Na szczęście istnieją domowe sposoby na męty w oku, a także metody farmakologiczne. W groźniejszych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Leczenie męt w oku uzależnione jest bowiem od przyczyny, które je wywołała.

Domowe sposoby na męty w oku

Jeśli męty w oczach zaczynają być uciążliwą dolegliwością, warto w pierwszej kolejności wypróbować najprostszych metod. Mowa tutaj o ćwiczeniach gałek ocznych, którymi należy kilkakrotnie poruszać w różnych kierunkach.

Wyniki badań naukowych wykazały, że stosowanie witaminy C może być skutecznym wsparciem leczenia męt w oku. Jest to związane z tym, że kwas askorbinowy jest silnym antyoksydantem, który skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, a także hamuje glikację włókien kolagenowych.

Naturalne leczenie męt w oku polega również na użyciu kropel na bazie jodku potasu. Nie zawsze wykazują one jednak dużą skuteczność. Podkreślić należy, że zakraplanie gałki ocznej wodą utlenioną nie ma żadnych podstaw naukowych, a co za tym idzie, nie dowiedziono ich skuteczności w niwelowaniu tej dolegliwości.

Męty w oku – leczenie

Jak leczyć męty w oku metodami farmakologicznymi? Dokładny rodzaj leczenia musi być indywidualnie dobrany przez okulistę. Na podstawie badań optometrycznych, lekarz ocenia, jak blisko siatkówki zlokalizowane są złogi i jaka jest ich ilość. Aby móc uwidocznić maksymalną część obwodową siatkówki, konieczne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę.

Jakie leki i zioła na męty warto stosować? Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które można stosować profilaktycznie celem wzmocnienia narządu wzrokowego i opóźnienia procesów jego degeneracji. Zawierają one w składzie m.in. luteinę, taurynę i witaminę C. Są dostępne bez recepty.

Zabieg chirurgiczny na męty w oku

Witrektomia, inaczej wycięcie ciałka szklistego, zaliczane jest do najskuteczniejszych metod pozbywania się męt z gałek ocznych. Wykonuje się go z użyciem specjalistycznych sprzętów i mikroskopu. Pacjent w trakcie zabiegu poddany jest znieczuleniu ogólnemu. Co ważne, witrektomię można wykonać w ramach NFZ.

Witrektomię stosuje się wyłącznie w określonych przypadkach, ponieważ związane są z nią możliwe powikłania, w tym zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, czy też infekcje bakteryjne.

Istnieje także laserowa metoda rozpuszczania męt w oku i nosi nazwę witreolizy YAG. Wiązka lasera doprowadza do dosłownego wyparowania zmętnień, co daje natychmiastowy efekt.

  1. M. Kubiaczyk, Męty w ciele szklistym, „Przegląd Okulistyczny”, nr 3(47), 2012.
  2. A. Nowosielska, Witrektomia – nowe wskazania do techniki operacyjnej, „Ophthatherapy”, nr 3(11), 2016.
  3. P. Sobolewski, Witreoliza i zwyrodnienie ciała szklistego – zapobieganie, leczenie i rozpoznawanie, „Okulistyka po Dyplomie”, nr 01, 2015.
  4. I. Yadav, S.D. Purohit, H. Singh i in., Vitreous substitutes: An overview of the properties, importance, and development, „Journal of biomedical materials research”, nr 109(8), 2021.
  5. Czym są męty i jakie są ich przyczyny?, „leczeniemetow.pl” [online], https://leczeniemetow.pl/czym-sa-mety-i-jakie-sa-ich-przyczyny [dostęp 22.06.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij