Młoda kobieta siedzi na sedesie z migreną i problemami żoładkowymi
Ewelina Sochacka

Migrena może zwiększać ryzyko chorób zapalnych jelit

W nowym badaniu opublikowanym w „Scientific Reports” zbadano związek między migreną a rozwojem nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Naukowcy z Korei Południowej wykazali, że u osób zmagających się z silnymi bólami głowy ryzyko wystąpienia chorób jelit jest wyższe.

  1. Migrena i nieswoiste zapalenie jelit – w jaki sposób są ze sobą powiązane?
  2. Wyniki badania
  3. Kolejne etapy badań nad migreną i IBD

Migrena i nieswoiste zapalenie jelit – w jaki sposób są ze sobą powiązane?

Migrena to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Pomimo tego jej przyczyny w dalszym ciągu nie są w pełni poznane. Obecnie uważa się, że na jej wystąpienie mogą wpływać czynniki genetyczne, środowiskowe czy zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników takich jak serotonina. Ponadto napad migrenowego bólu głowy może zostać wywołany między innymi przez stres, pewne pokarmy, np. czekolada czy czerwone wino, intensywne zapachy, a także gwałtowne zmiany pogody.

Według specjalistów migrena jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie u osób poniżej 50. roku życia.

Już we wcześniejszych badaniach wykazano, że migrena jest związana z wieloma przewlekłymi zespołami i chorobami przewodu pokarmowego oraz że występuje częściej u pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) niż w populacji ogólnej. Jednak wpływ migreny na rozwój IBD nie został wyjaśniony.

Teraz naukowcy z Seoul National University College of Medicine w Korei Południowej postanowili po raz kolejny przyjrzeć się tej kwestii. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Scientific Reports” ocenili związek między migreną a rozwojem IBD na podstawie danych uzyskanych z bazy danych koreańskiej krajowej służby ubezpieczeń zdrowotnych (National Health Insurance Service, NHIS). W badaniu wzięło udział 10 628 070 osób w wieku 20 lat i więcej, z czego mężczyźni stanowili 55%. Uczestników podzielono na dwie grupy ze względu na obecność lub brak występowania migreny. Badacze przeanalizowali częstość występowania IBD, a dokładniej choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Wyniki badania

Podczas średnio 10 lat obserwacji naukowcy z Korei zauważyli, że na migrenę cierpiało 2,8% badanej populacji (częściej zmagały się z nią kobiety, osoby starsze, mieszkające na wsi i posiadające niskie dochody). Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną pacjenci z migrenowymi bólami głowy wykazywali wyższe ryzyko rozwoju zapalnych chorób jelit – gwałtowny wzrost częstości zachorowań na IBD następował po 5 latach od rozpoczęcia obserwacji. Co ciekawe, na ryzyko to nie wpływały zachowania zdrowotne ani współistniejące choroby metaboliczne.

Jaka może być przyczyna tak silnego związku migreny z IBD? Hipotez jest kilka. Po pierwsze, cytokiny prozapalne, takie jak interleukina (IL)-1b, IL-6, IL-8, czy czynniki martwicy nowotworów są powiązane z bólem migrenowym, a ich poziom wzrasta podczas napadu, co odgrywa kluczową rolę w patogenezie zapalnych chorób jelit. Po drugie, wiadomo, że dysbioza jelit ma związek z patofizjologią zarówno migreny, jak i IBD. Ponadto stres czy niewłaściwa dieta również mogą powodować rozwój obydwu schorzeń.

Sprawdź leki na migrenę na DOZ.pl

Powiązane produkty

Kolejne etapy badań nad migreną i IBD

Badanie naukowców z Korei miało pewne ograniczenia, w tym brak możliwości określenia związku pomiędzy ciężkością migreny a chorobami zapalnymi jelit. Badacze nie mogli także określić wpływu leczenia pacjentów z migreną na potencjalne ryzyko IBD ze względu na ograniczenia w gromadzeniu danych (nie uwzględnili np. tego, że NLPZ stosowane w łagodzeniu bólu wpływają na stan zapalny jelit). Ponadto w analizach nie wzięto pod uwagę ważnych zmiennych, takich jak wzorce odżywiania, opieka zdrowotna, stres, występowanie nieswoistego zapalenia jelit w rodzinie czy występowanie innych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Biorąc jednak pod uwagę wyniki, mówiące o tym, że pacjenci cierpiący na migrenę są obarczeni większym ryzykiem wystąpienia nieswoistego zapalenia jelit, konieczne są dalsze prace badające wzajemne powiązania tych schorzeń.

  1. Ch. H. Lee i in., Migraine is associated with the development of adult patients with inflammatory bowel disease: a nationwide, population-based study, „Scientific Reports” 2024, nr 14.
  2. Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, Migrena, t. 1, nr 2(2)/2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij