Wizualizacja raka
Dominika Rynkiewicz

Dziedziczenie raka – czy nowotwór można odziedziczyć po przodkach?

Za sprawą coraz większego narażenia społeczeństwa na czynniki mutagenne i z powodu wydłużenia się średniej długości życia rak jest obecnie bardzo częstą przyczyną śmierci. Wobec tego choroby nowotworowe są aktualnie jednym z czołowych przedmiotów zainteresowania naukowców. Szczególny nacisk jest kładziony na poznawanie przyczyn zachorowania na raka, rozwijanie metod diagnostyki i tworzenie skutecznych leków o niskim nasileniu działań niepożądanych.

Każdy z nas ma określoną pulę genów, których część otrzymuje od matki, a część od ojca. Możliwe jest zatem dziedziczenie pewnych cech po naszych przodkach, jednak nie wszystkie z nich ujawniają się w ciągu życia człowieka. Niektóre geny niosą ze sobą jedynie predyspozycję do wystąpienia pewnej choroby i wymagają konkretnych czynników środowiskowych, aby się ujawnić.

Czy rak jest dziedziczny? Jaki rak jest dziedziczny?

Dobrym przykładem dziedziczenia choroby jest dziedziczenie predyspozycji do zachorowania na raka jelita grubego, czyli rodzinna polipowatość gruczolakowata (FAP). Pacjent otrzymuje od swojego rodzica (również cierpiącego na FAP) zmutowany gen APC i tym samym staje się predysponowany do zachorowania na raka jelita grubego. Jednak do rozpoczęcia procesu nowotworzenia w jelicie konieczna jest obecność dodatkowej mutacji w genie KRAS, która zachodzi spontanicznie w ciągu życia człowieka.

Pozostałe raki uwarunkowane genetycznie to m.in:

  • Rak piersi – dziedziczenie jest najczęściej zależne od wystąpienia mutacji w genach BRCA-1 i BRCA-2. Kobiety i mężczyźni obciążeni tą wadą mają nawet do 65% szans na rozwinięcie w ciągu życia raka piersi. Ponadto mutacja ta predysponuje do wystąpienia nowotworów układu pokarmowego, raka jajnika i trzonu macicy u kobiet oraz raka prostaty u mężczyzn.
  • Rak żołądka – dziedziczenie dotyczy głównie rozlanego podtypu raka żołądka i jest warunkowane mutacją w genie CDH1. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór w przypadku odziedziczenia nieprawidłowego genu to około 40-80%, ponadto u kobiet wzrasta również prawdopodobieństwo rozwinięcia raka piersi.
  • Rak płuc – dziedziczenie mutacji w genie TP53, czyli zespół Li-Fraumeni, odpowiada za dużą część zmian nowotworowych w obrębie płuc u osób niepalących. Są to głównie gruczolakoraki, które cechuje lepsze rokowanie niż w przypadku uwarunkowanego środowiskowo drobnokomórkowego raka płuc. Mutacja w genie TP53 odpowiada również za dziedziczenie białaczek, mięsaków, czerniaków i raków układu pokarmowego.

Możliwe jest również dziedziczenie nowotworów trzustki, nadnerczy i innych narządów produkujących hormony. Są one spowodowane mutacjami w genach RET, MEN1 i MEN2, wywołującymi mnogą gruczolakowatość wewnątrzwydzielniczą.

Badania genetyczne na raka

Obecnie szczególną opieką są objęci członkowie rodzin o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia dziedzicznego raka piersi, jajnika, jelita grubego i trzonu macicy. Pacjenci, którzy zachorowali na jeden z powyższych nowotworów w wyjątkowo młodym wieku lub zgłaszają dodatnią historię rodzinną w ich kierunku mają wykonywane badanie genetyczne na raka z NFZ (jest ono bezpłatne). Niestety, krewni pacjenta, którzy obawiają się, że mogli odziedziczyć od niego mutację, najczęściej są zmuszeni do samodzielnego pokrycia kosztów analizy swoich genów. Badania genetyczne na raka są stosunkowo drogie, ponieważ jest to nowa i skomplikowana technologia. Ich cena waha się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od liczby sprawdzanych genów.

Powiązane produkty

Kto jest najbardziej narażony na raka?

Na chorobę nowotworową najbardziej narażone są osoby obciążone genetycznie i długotrwale poddawane działaniu szkodliwych czynników środowiskowych, na przykład w miejscu pracy. Z tego względu pacjent podczas wizyty lekarskiej zawsze jest pytany o hobby, wykonywany zawód i historię rodzinną.

Aktualnie uważa się, że dziedziczenie raka po matce, ojcu czy dziadkach jest jedną z najczęstszych jego przyczyn. Co ciekawe, osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku jednego nowotworu mogą z większym prawdopodobieństwem zachorować również na raka zupełnie innego narządu. Dla przykładu – możliwe jest dziedziczenie raka jajnika po babci, która chorowała na raka piersi. Dzieje się tak, ponieważ za wystąpienie obu chorób odpowiada ta sama mutacja w genie BRCA-1 lub BRCA-2.

Z wyjątkiem przyczyn genetycznych ryzyko zachorowania na raka zwiększa się w przypadku kontaktu z substancjami mutagennymi takimi jak:

  • promieniowanie UV – predysponuje do wystąpienia czerniaka i innych raków skóry;
  • promieniowanie jonizujące – zwiększa prawdopodobieństwo białaczki i raka tarczycy;
  • alkohol – pity w nadmiernych ilościach może skutkować rozwinięciem raka przełyku lub wątroby;
  • aromatyczne policykliczne węglowodory (pochodne benzenu), które są obecne m.in. w smażonych potrawach, dymie papierosowym i asfalcie – podnoszą ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego;
  • aflatoksyny, które są produkowane przez pleśń obecną na żywności – predysponują do raka wątroby;
  • azotyny i azotany, czyli konserwanty obecne w mięsie – zwiększają ryzyko wystąpienia raka przewodu pokarmowego, zwłaszcza żołądka;
  • sztuczne barwniki – podnoszą ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego;
  • azbest – predysponuje do zachorowania na nowotwory opłucnej i płuc.
Potencjał kancerogenny mają także wirusy, które mogą ingerować w genom gospodarza i prowadzić do mutacji genetycznych u zakażonej osoby. Takie działanie wykazuje m.in. wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiada za ok. 85% przypadków raka szyjki macicy. Nie występuje tu jednak dziedziczenie, ponieważ mutacja dotyczy jedynie zainfekowanych przez wirusa komórek, a co za tym idzie – nie może zostać przekazana potomstwu.

Czy każdy z nas ma w sobie raka?

Przykładem genów posiadanych przez każdego z nas, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju nowotworu, są tzw. protoonkogeny i geny supresorowe. Protoonkogeny są genami, których białkowe produkty pobudzają namnażanie się komórek – co jest procesem prawidłowym i niezbędnym dla każdego organizmu żywego. Jeżeli dojdzie do ich zmutowania, tempo powstawania nowych komórek wymyka się spod kontroli.

Nieprawidłowe protoonkogeny nazywamy onkogenami, ponieważ warunkują one niemal natychmiastowe rozpoczęcie nowotworzenia. Co ciekawe, już jeden zmutowany allel (czyli wariant genu) z pary wystarczy do powstania raka, ponieważ zmieniony wariant jest dominujący w stosunku do prawidłowego protoonkogenu.

Zupełnie inaczej działają geny supresorowe, z których najsławniejszy jest TP53. Ich funkcją jest hamowanie tzw. cyklu komórkowego, czyli uniemożliwianie podziału komórkom nieprawidłowym lub namnażającym się zbyt szybko. Mutacja, wrodzona lub nabyta w ciągu życia danego osobnika, w genach supresorowych prowadzi do utraty kontroli nad rozrostem komórek, jednak aby do tego doszło, konieczne jest posiadanie obu nieprawidłowych alleli w parze genów supresorowych.

Każdy z nas ma w sobie geny, które potencjalnie mogą predysponować do zachorowania na raka. Jednak ich obecność jest niezbędna, a systemy naprawcze odpowiedzialne za wykrywanie i usuwanie mutacji w DNA zmniejszają prawdopodobieństwo nowotworzenia.
  1. Onkologia – podręcznik dla studentów i lekarzy, pod red. J. Jassema, Gdańsk 2019.
  2. A. Tołoczko-Grabarek, J. Lubiński, Genetyczne podstawy chorób nowotworowych przewodu pokarmowego, [online] https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/882,genetyczne-podstawy-chorob-nowotworowych-przewodu-pokarmowego [dostęp: 12.05.2023].
  3. P.R. Benusiglio, V. Fallet, M. Sanchis-Borja, F. Coulet, J. Cadranel, Lung cancer is also a hereditary disease, European Respiratory Review, 2021 Oct 20;30(162):210045.
  4. Rodzinne predyspozycje do nowotworów złośliwych – badania, [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/rodzinne-predyspozycje-do-nowotworow-zlosliwych--badania [dostęp: 12.05.2023].
  5. First Aid for the USMLE Step 1, pod red. T. Le i V. Bhushan, USA 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij