Kobieta dostrzega, że ma za duże spodnie - schudła na skutek diety Kwaśniewskiego
Mateusz Durbas

Dieta Kwaśniewskiego (optymalna) – na czym polega?

Na czym polega popularna dieta Kwaśniewskiego (której nazwa  wbrew obiegowej opinii  nie ma związku z byłym prezydentem Polski, ale pochodzi od nazwiska propagującego ją lekarza) i czy jest ona bezpieczna?

Diety niskowęglowodanowe i zarazem wysokotłuszczowe cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Jedną z najczęściej stosowanych diet niskowęglowodanowych w naszym kraju jest dieta Kwaśniewskiego, która nazywana jest również dietą optymalną. Wzbudza ona nadal wiele kontrowersji, a według stanowiska Komitetu Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Żywności i Żywienia wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Na czym polega dieta Kwaśniewskiego?

Dieta Kwaśniewskiego polega na zwiększeniu udziału w diecie produktów bogatotłuszczowych (głównie pochodzenia zwierzęcego) i jednocześnie ograniczeniu pokarmów, które zawierają duże ilości węglowodanów. W diecie optymalnej zaleca się tym samym spożywanie masła (ekstra i klarowanego), smalcu, śmietany, pełnotłustego mleka, majonezu, podrobów (np. wątróbki, serc, kurzych łapek), tłustego mięsa (m.in. karkówki, golonki, boczku, żeberek, gęsi, kaczki), kiełbasy, parówek, całych jaj (do 4 sztuk na dzień) i pełnotłustych serów (żółtych, białych i pleśniowych). Jedną z ważnych zasad diety Kwaśniewskiego jest także ograniczenie spożycia warzyw do 300 g na dobę.

Do produktów przeciwwskazanych w diecie optymalnej zalicza się natomiast pieczywo, makarony, płatki, ryż, kasze, mąki, ziemniaki, nasiona roślin strączkowych, miód, cukier, słodycze, słone przekąski, słodkie napoje, świeże i suszone owoce, dżemy, powidła, konfitury, marmolady oraz sorbety lodowe.

Dieta optymalna jest zatem dietą o niskiej zawartości węglowodanów, umiarkowanej zawartości białka oraz wysokiej zawartości tłuszczu. Optymalna proporcja makroskładników odżywczych w diecie Kwaśniewskiego kształtuje się następująco – na 1 g białka powinno przypadać 2,5–3,5 g tłuszczu i nie więcej niż 0,5 g węglowodanów. Oznacza to, że tłuszcze stanowią w diecie Kwaśniewskiego około 60% całodziennego udziału energii, białko natomiast od 20% do 30%, węglowodany zaś nie więcej niż 10%.

Czy dieta optymalna jest skuteczna?

Dieta Kwaśniewskiego może powodować obniżenie stężenia triglicerydów we krwi, co jest związane ze zmniejszeniem nadmiernej masy ciała u osób otyłych oraz wyraźnym ograniczeniem spożycia węglowodanów w diecie.

Oprócz zmniejszenia masy ciała i poziomu triglicerydów we krwi dieta Kwaśniewskiego może obniżać poziom hemoglobiny glikozylowanej (HbA1c) oraz zmniejszać spożycie doustnych leków przeciwcukrzycowych u pacjentów z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej organizmu. Co więcej, u chorych na cukrzycę typu 2 ograniczenie spożycia węglowodanów w diecie optymalnej zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i dlatego często wymagane są znacznie mniejsze jej dawki w ciągu doby.

Dieta Kwaśniewskiego może również znaleźć zastosowanie u dzieci z padaczką oporną na leczenie farmakologiczne ze względu na kompozycję diety zbliżoną do diety ketogenicznej. Taki sposób odżywiania może w tej grupie chorych ograniczać liczbę występujących napadów padaczkowych oraz łagodzić objawy kliniczne i poprawiać jakość snu oraz codzienne funkcjonowanie.

Powiązane produkty

Ile można schudnąć na diecie optymalnej?

Dieta optymalna najczęściej przyczynia się w pierwszych kilku tygodniach do szybkiej utraty masy ciała, co zwykle motywuje osoby zainteresowane odchudzaniem do dalszego przestrzegania jej zasad w nadziei na uzyskanie podobnych efektów w późniejszym etapie. Szybki spadek masy ciała, nawet do 2 kg po pierwszym tygodniu stosowania diety, wynika z jednej strony ze zmniejszenia spożycia kalorii w diecie, a z drugiej ze znaczącego ograniczenia węglowodanów, co powoduje całkowite uszczuplenie zapasów glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz utratę wody. Oznacza to, że obserwowany ubytek masy ciała wcale nie musi być związany z utratą tkanki tłuszczowej, lecz głównie wody, albowiem każdy 1 g glikogenu wiąże 3 g wody.

Sugeruje się, że na diecie Kwaśniewskiego można schudnąć nawet 6 kg w miesiąc, jednakże większość tych utraconych kilogramów przypada na wodę oraz treść jelitową.

Dieta Kwaśniewskiego – przykładowy jadłospis

Śniadanie:

Jajecznica z 3 jaj z plastrem boczku na maśle klarowanym oraz sałatka z rukoli, pomidora i rzodkiewki.

Obiad:

Pieczone żeberka (200 g) z ziemniakiem (1 średnia sztuka), marchewką (1 sztuka), cebulą (1 sztuka) i ogórkiem małosolnym (1 sztuka).

Kolacja:

Zupa pomidorowa na wywarze z kury (świeża tuszka z kurczaka, pomidory, włoszczyzna, śmietanka o zawartości 30% tłuszczu, masło, przyprawy, drobno posiekany koper włoski).

Dieta Kwaśniewskiego – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do stosowania diety Kwaśniewskiego zalicza się niewydolność wątroby, zapalenie trzustki, zaburzenia metabolizmu lipidów oraz przewlekłą chorobę nerek. Dietę optymalną uznaje się w środowisku medycznym i naukowym za szkodliwą dla zdrowia człowieka przede wszystkim ze względu na zbyt wysokie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu pokarmowego, puryn, witaminy A i żelaza, jak również niedostateczną podaż wapnia, potasu, magnezu, witaminy C, antyoksydantów oraz błonnika pokarmowego.

Dieta Kwaśniewskiego sprzyja także powstawaniu kamieni nerkowych oraz zwiększonej produkcji kwasu moczowego przy jednoczesnym zmniejszeniu jego wydalania z organizmu. Podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi może powodować wytrącanie się kamieni moczanowych. Częstym skutkiem ubocznym przestrzegania diety optymalnej są również zaparcia, które najczęściej są spowodowane zmniejszoną zawartością błonnika pokarmowego w diecie oraz niedostatecznym spożyciem wody w wyniku hamowania uczucia pragnienia przez ketony. Ponadto osoby dostarczające małe ilości błonnika pokarmowego mają podwyższone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zwłaszcza raka jelita grubego.

Innym problemem związanym z długotrwałym stosowaniem diety optymalnej jest to, że osoby stosujące tę dietę spożywają małe ilości zdrowej żywności, takiej jak świeże warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych oraz niesolone i niesłodzone orzechy, migdały, nasiona, pestki, które są bogate w antyoksydanty zmiatające wolne rodniki i reaktywne formy tlenu. Antyoksydanty chronią organizm przed rozwojem takich zaburzeń zdrowotnych, jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, cukrzyca, zaćma oraz choroby neurodegeneracyjne.

Warto również nadmienić o tym, że stosowanie diety Kwaśniewskiego u chorych na cukrzycę może w początkowym etapie sprzyjać wystąpieniu hipoglikemii i – co za tym idzie – wymagać zmniejszenia dawek doustnych leków przeciwcukrzycowych. Dlatego pacjenci przyjmujący insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe powinni być dokładnie monitorowani przez lekarza prowadzącego, gdy zdecydują się rozpocząć dietę optymalną.

Dieta Kwaśniewskiego jest także sposobem odżywiania, który powoduje zwiększenie stosunku bakterii Firmicutes do Bacteroidetes w przewodzie pokarmowym, co jest uważane za wskaźnik dysbiozy jelitowej, czyli zaburzenia równowagi bakteryjnej w jelicie.

  1. Dashti HM, Mathew TC, Al-Zaid NS: Efficacy of Low-Carbohydrate Ketogenic Diet in the Treatment of Type 2 Diabetes. Med Princ Pract.” 2021;30(3):223-235.
  2. Fabijański P, Sadzińska E, Bizub M i wsp.: Badania opinii społecznej na temat wpływu tzw. „diety optymalnej” na ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczną i niektóre choroby metaboliczne. Hygeia Public Health” 2011, 46(1): 51-56.
  3. Kazik A, Buchta P, Tomasik A: Dieta niskowęglowodanowa — alternatywa w leczeniu otyłości, ale czy bezpieczna? Opis przypadku. Choroby Serca i Naczyń” 2009, 6(1): 4–10.
  4. Pilis K, Pilis A, Stec K, et al.: Three-Year Chronic Consumption of Low-Carbohydrate Diet Impairs Exercise Performance and Has a Small Unfavorable Effect on Lipid Profile in Middle-Aged Men. Nutrients” 2018 Dec 4;10(12):1914.
  5. Sawicka-Śmiarowska E, Moniuszko-Malinowska A, Kamiński KA: Which Microbes Like My Diet and What Does It Mean for My Heart? Nutrients” 2021 Nov 19;13(11):4146.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij