Pigułki z metforminą
Ewelina Sochacka

Metformina hamuje uczucie głodu i pomaga schudnąć

Nowe badanie wyjaśnia, dlaczego u części pacjentów stosujących metforminę, czyli lek przeciwcukrzycowy, obserwuje się umiarkowaną utratę nadmiernych kilogramów. Okazuje się, że metformina podwyższa we krwi poziom cząsteczki redukującej uczucie głodu (Lac-Phe).

  1. Czy metformina może wspomagać odchudzanie?
  2. Lac-Phe, czyli cząsteczka „antygłodowa”
  3. Cukrzyca i otyłość – groźne choroby cywilizacyjne

Czy metformina może wspomagać odchudzanie?

Metformina to doustny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający stężenie glukozy we krwi, który został wprowadzony na rynek w 1960 roku. Stosuje się go w leczeniu cukrzycy typu 2. Metformina nie stymuluje wydzielania insuliny przez komórki β trzustki, główne mechanizmy jej działania to natomiast:

  • zwiększenie wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę,
  • zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę,
  • opóźnienie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego.

Oprócz obniżania glikemii metformina wykazuje działanie kardioprotekcyjne – obniża ryzyko zawału serca, wpływa korzystnie na parametry układu krzepnięcia, redukuje stężenie „złego” (LDL) i podnosi poziom „dobrego” (HDL) cholesterolu. Badania wykazały także, że pomaga zmniejszać masę ciała u pacjentów z nadwagą i otyłością. W 2021 roku Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleciło, aby terapię metforminą rozważyć u osób ze stanem przedcukrzycowym, szczególnie u tych z BMI powyżej 35.

Wiele osób chorych na cukrzycę, którym przepisuje się metforminę, traci około 2–3% masy ciała w ciągu pierwszego roku od rozpoczęcia leczenia. Jednak dotychczas nie do końca było jasne, w jaki sposób omawiany preparat wpływa na utratę nadmiernych kilogramów. Teraz naukowcom ze Stanford School of Medicine w Stanach Zjednoczonych udało się odkryć prawdopodobny mechanizm odpowiadający za to działanie.

Lac-Phe, czyli cząsteczka „antygłodowa”

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego na myszach i ludziach, za umiarkowaną utratę wagi w trakcie leczenia metforminą odpowiedzialna jest cząsteczka o nazwie Lac-Phe, nazywana cząsteczką „antygłodową”. Została odkryta w 2022 roku, kiedy zidentyfikowano, że jest połączeniem dwóch związków chemicznych naturalnie występujących w organizmie człowieka – mleczanu oraz fenyloalaniny – i jest wydzielana po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Udowodniono, że molekuła odpowiada za brak uczucia głodu tuż po zakończonym treningu.

Teraz badacze odkryli, że otyłe myszy laboratoryjne, którym podano metforminę, miały podwyższony poziom Lac-Phe we krwi. W ciągu dziewięciodniowego okresu obserwacji spożywały mniej kalorii niż gryzonie nieprzyjmujące preparatu i straciły około 2 g masy ciała. Podobną sytuację uczeni zaobserwowali także u ludzi – u 79 uczestników dużego badania dotyczącego miażdżycy, którzy jednocześnie przyjmowali metforminę, również stwierdzono wyższy poziom Lac-Phe we krwi. Po analizach okazało się, że metformina napędza biosyntezę Lac-Phe, jest kluczowym mediatorem wpływu leku na zmniejszenie masy ciała.

Powiązane produkty

Cukrzyca i otyłość – groźne choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne to schorzenia, które są spowodowane lub nasilane przez czynniki związane z nowoczesnym stylem życia i gwałtownym rozwojem technologicznym. Występują przede wszystkim w krajach wysoko rozwiniętych i – jak pokazują statystyki Światowej Organizacji Zdrowia – odpowiadają nawet za 80% wszystkich zgonów. Wśród najczęściej występujących chorób znajdują się m.in. cukrzyca typu 2 oraz otyłość.

Z otyłością zmaga się około 800 mln osób, natomiast na cukrzycę typu 2 cierpi około 463 milionów ludzi na świecie – liczby te nieustannie rosną. Schorzenia te generują ogromne koszty dla systemów opieki zdrowotnej i co istotne, są ze sobą ściśle powiązane. Ryzyko rozwoju cukrzycy wzrasta wraz ze stopniem otyłości (cukrzyca jest najczęstszym powikłaniem nadmiernej masy ciała). Z drugiej strony zaburzenia metaboliczne towarzyszące cukrzycy mogą przyczyniać się do występowania zbyt dużego BMI.

Nadzieją dla chorych są nowoczesne leki przeciwcukrzycowe, takie jak metformina i analogi ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), np. semaglutyd, które pozwalają nie tylko ustabilizować glikemię, ale także wspomagają walkę z nadwagą. Trzeba jednak pamiętać, że o wyborze konkretnej terapii u chorych na cukrzycę i chorobę otyłościową zawsze decyduje lekarz prowadzący.

  1. S. Xiao i in., Lac-Phe mediates the effects of metformin on food intake and body weight, „Nature Metabolism” 2024, [online] https://www.nature.com/articles/s42255-024-00999-9 [dostęp] 27.03.2024.
  2. K. Conger, Weight loss caused by common diabetes drug tied to “anti-hunger” molecule in study, [online] https://med.stanford.edu/news/all-news/2024/03/metformin-weight-diabetes.html [dostęp] 27.03.2024.
  3. Ł. Cwynar-Zając, Metformin – a new approach, „Pediatr Endocrinol Diabetes Metab” 2021, nr 27(2).
  4. K. Strojek i in., Metformina — nowe wskazania refundacyjne, „Diabetologia Kliniczna” 2013, t. 2, nr 4.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij