Leki układane na półce w aptece
Ewelina Sochacka

Zmiany w refundacji leków od 1 listopada

1 listopada 2023 roku wejdą w życie przepisy, które spowodują zmiany na listach refundacyjnych leków. Od tego momentu refundacji będą mogły podlegać nie tylko preparaty na receptę, ale także OTC. Skończy się natomiast refundacja innych wybranych leków – sprawdź których.

Refundacja leków bez recepty

Zgodnie z podpisaną w sierpniu 2023 roku tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej (Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw) od 1 listopada 2023 roku Minister Zdrowia będzie miał możliwość refundowania leków OTC (ang. Over The Counter), czyli leków dostępnych w aptekach bez konieczności posiadania recepty wydanej przez lekarza. Warunkiem jest złożenie stosownego wniosku przez producenta danego preparatu.

Do refundacji mogą wejść te specyfiki, które wymagają stosowania dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i są rekomendowane w wytycznych postępowania klinicznego. Taka decyzja może przynieść pacjentom korzyści w postaci niższych cen stosowanych przez nich leków, jednak zmiana ta wzbudziła również sporo kontrowersji w środowisku farmaceutycznym. Dotychczas bowiem ceny medykamentów OTC nie były w żaden sposób odgórnie regulowane – podlegały prawom rynkowym. Teraz częściowo ulegnie to zmianie.

Koniec refundacji niektórych leków przeciwcukrzycowych

31 października 2023 roku upływa okres obowiązywania decyzji o refundacji doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy flozyn. Dotyczy to leku Forxiga (zawiera dapagliflozynę), 10 mg, 30 tabl. oraz Invokana (w którym substancją czynną jest kanagliflozyna), 100 mg, 30 tabl. W pierwszym przypadku producent nie złożył wniosku o kontynuację refundacji, natomiast w drugim złożone dokumenty nie spełniały wymogów formalnych.

Warto zaznaczyć, że trzeci lek zawierający substancję z grupy flozyn – empagliflozynę – Jardiance będzie w dalszym ciągu refundowany. Wskazania do jego refundacji obejmują cukrzycę typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥7,5% i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz przewlekłą niewydolność serca u dorosłych z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca (LVEF ≤40%) oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA pomimo zastosowania terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi) i lekach z grupy betaadrenolityków.

Powiązane produkty

Brak refundacji donosowej szczepionki przeciwko grypie i leku stosowanego w leczeniu raka prostaty

Od 1 listopada nie będzie także refundowana szczepionka przeciwko grypie w formie donosowej. Fluenz Tetra to szczepionka 4-walentna, która ma postać aerozolu do nosa i zawiera antygeny wirusa grypy – jej podanie powoduje wystąpienie odpowiedzi immunologicznej. Dotychczas była refundowana w przypadku dzieci w wieku od 24. miesiąca do 18. roku życia. W dalszym ciągu refundowana będzie natomiast szczepionka przeciwko grypie we wstrzyknięciu. Mogą ją otrzymać dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia aż do ukończenia 18 lat.

Bez refundacji od listopada 2023 roku będzie również lek o nazwie Xofigo (radium dichloridum Ra223) stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Producent deklaruje jednak złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację leku dla pacjentów, którzy rozpoczęli już terapię w programie lekowym.

  1. Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2023 r., [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-listopada-2023-r [dostęp:] 17.10.2023.
  2. L. Jakubiak, Leki bez recepty wchodzą do refundacji. Nowe przepisy od 1 listopada, [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Leki-bez-recepty-wchodza-do-refundacji-Nowe-przepisy-od-1-listopada,248956,2.html [dostęp:] 17.10.2023.
  3. Ważne informacje o lekach, które od 1 listopada nie będą refundowane, [online] https://mgr.farm/aktualnosci/wazne-informacje-o-lekach-ktore-od-1-listopada-nie-beda-refundowane/ [dostęp:] 17.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij