Kurkuma
Ewelina Sochacka

Kurkuma może zmniejszać wydzielanie soku żołądkowego i objawy niestrawności

Najnowsze badanie wykazało, że kurkuma może pomóc w leczeniu niestrawności. Okazało się, że u pacjentów, którzy otrzymywali suplement zawierający kurkumę, dolegliwości dyspeptyczne zmniejszyły się w takim samym stopniu jak u osób zażywających lek zaliczany do inhibitorów pompy protonowej – powszechnie stosowany w leczeniu schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Kurkuma zamiast inhibitorów pompy protonowej?

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Tajlandii sugeruje, że kurkuma, a dokładniej kurkumina, czyli substancja aktywna pozyskiwana z korzenia kurkumy, może być skuteczna w leczeniu niestrawności. Według badaczy jej działanie można porównać do inhibitorów pompy protonowej (ang. proton pump inhibitors, PPI) – leków, których działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku, a tym samym na regulacji poziomu pH w przewodzie pokarmowym. Nadmiar kwasu może prowadzić do wystąpienia takich problemów, jak zgaga, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy. Wyniki wspomnianej pracy opublikowano w czasopiśmie „BMJ Evidence-Based Medicine”.

Randomizowane, kontrolowane badanie z podwójnie ślepą próbą objęło 206 pacjentów (wśród nich kobiety stanowiły 73,4%) w wieku 18–70 lat z nawracającą niestrawnością, którzy przebywali w szpitalach w Tajlandii w latach 2019–2021. Badanych losowo przydzielono do jednej z trzech grup. Pierwszej grupie podawano samą kurkuminę (dwie kapsułki 250 mg kurkuminy cztery razy dziennie), drugiej sam omeprazol (zaliczany do grupy inhibitorów pompy protonowej; jedna kapsułka 20 mg dziennie), z kolei trzeciej – kurkuminę z omeprazolem (dwie kapsułki 250 mg kurkuminy cztery razy dziennie i jedna kapsułka 20 mg omeprazolu raz dziennie).

W 28. i 56. dniu badania naukowcy sprawdzili, czy u uczestników testu występowały objawy dyspepsji czynnościowej. Do tego celu wykorzystano skalę SODA (Severity of Dyspepsia Assessment). Ocenia ona trzy główne obszary:

  1. Ból (discomfort) – ocenie poddaje się nasilenie dolegliwości występujących w górnej części brzucha.
  2. Częstość występowania objawów (frequency of symptoms) – określa się, jak często pacjent doświadcza objawów dyspeptycznych. Może to obejmować aspekty takie jak częstotliwość występowania nudności czy zgagi.
  3. Uciążliwość objawów (bothersomeness of symptoms) – ocenia się, jak bardzo dolegliwości wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta i jego jakość życia.
Co ważne, w trakcie badania nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych, chociaż w badaniach czynności wątroby uwidoczniono nieznaczne pogorszenie parametrów u pacjentów z nadwagą.

Powiązane produkty

Wyniki badań nad kurkumą w leczeniu niestrawności

Badacze nie stwierdzili znaczących różnic pomiędzy objawami występującymi u pacjentów, którzy znajdowali się w grupie przyjmującej lek, a symptomami u osób otrzymujących kurkumę bądź połączenie leku i kurkumy. Autorzy omawianej pracy twierdzą, że oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego kurkuma może być metodą leczenia niestrawności o skuteczności porównywalnej do omeprazolu.

Według różnych źródeł kurkuma już od tysięcy lat jest wykorzystywana w medycynie tradycyjnej praktykowanej przez ludność zamieszkującą Azję Południowo-Wschodnią. Kurkuma ma bowiem wiele cennych dla zdrowia właściwości. Eksperci zauważają jednak, że choć badanie tajskich naukowców daje obiecujące wyniki, konieczne są dalsze prace potwierdzające korzystny wpływ kurkuminy na pracę układu pokarmowego i możliwość wykorzystywania jej w leczeniu zgagi czy refluksu – potrzebne są dalsze, długoterminowe badania na większej liczbie pacjentów.

Jakie jeszcze właściwości ma kurkuma?

Kurkuma (Curcuma longa), inaczej ostryż długi lub szafran indyjski, to roślina, której korzeń jest wykorzystywany jako przyprawa. Znajduje również zastosowanie w medycynie ludowej. Główne bioaktywne związki zawarte w kurkumie to kurkuminoidy, wśród których najważniejsza jest kurkumina odpowiedzialna za większość korzystnych właściwości kurkumy.

W walce z jakimi dolegliwościami może być pomocna kurkuma? Jakie ma działanie?

Jakie działanie wykazuje kurkuma?

  • Przeciwzapalne – kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne w przypadku takich chorób przewlekłych, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy choroby zapalne jelit.
  • Antyoksydacyjne – kurkuma działa jak antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Ma to potencjalne znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom, w tym nowotworom. Może też opóźniać procesy starzenia się.
  • Wspomaganie trawienia – kurkuma stymuluje produkcję żółci przez wątrobę, co pomaga w trawieniu tłuszczów i wspiera pracę układu pokarmowego. Ma działanie hepatoprotekcyjne.
  • Obniżenie poziomu glukozy – kurkuminoidy mogą obniżać poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków.
  • Wsparcie układu immunologicznego – kurkumina może wspierać układ odpornościowy w walce z drobnoustrojami poprzez wpływ na aktywację limfocytów oraz produkcję cytokin przeciwzapalnych.
  • Wspomaganie układu krążenia – kurkuma może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz ciśnienia krwi, co ma pozytywny wpływ na zdrowie serca.
  • Poprawa funkcji poznawczych – badania sugerują, że kurkumina może mieć korzystny wpływ na pracę mózgu. Może być to szczególnie istotne w kontekście starzenia się i choroby Alzheimera.

Naturalne sposoby na niestrawność – jak stosować kurkumę?

W przypadku występowania objawów dyspepsji – uczucie pieczenia w przełyku, odbijanie po posiłkach, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, kwaśny posmak w ustach, nudności, ból na wysokości mostka oraz w górnej części jamy brzusznej czy wymioty – należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub z gastrologiem. Kurkuma może stanowić doskonałe wsparcie w leczeniu farmakologicznym, nie należy jednak na własną rękę odstawiać leków i zastępować ich suplementami zawierającymi kurkuminę.

W porozumieniu ze specjalistą kurkumę można wykorzystać w następujący sposób:

  • jako przyprawę do potraw, np. curry, zup, sosów,
  • jako dodatek do smoothie czy innych napojów,
  • w postaci herbatki (do wrzącej wody dodaj łyżeczkę sproszkowanej lub świeżo startej kurkumy oraz ewentualnie imbir, miód i cytrynę),
  • w postaci kapsułek dostępnych w aptekach.
  1. P. Kongkam i in., Curcumin and proton pump inhibitors for functional dyspepsia: a randomised, double blind controlled trial, „BMJ Evidence-Based Medicine” 2023, DOI 10.1136/bmjebm-2022-112231.
  2. R. Rabeneck i in., SODA (severity of dyspepsia assessment): a new effective outcome measure for dyspepsia-related health, „Journal of Clinical Epidemiology” 2001, nr 54(8), s. 755-765.
  3. S. J. Hewlings i in., Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health, „Foods” 2017, nr 6(10), s. 92.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij