Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?
Alicja Świątek

Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

 

  1. Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?
  2. Alantoina – właściwości. Jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?
  3. Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?
  4. Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?
  5. Alantoina – skutki uboczne stosowania
  6. Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?

Co to jest alantoina? Jakie ma właściwości?

Alantoina jest pochodną puryny, należącą do grupy związków będących pochodnymi mocznika – ureidów. Występuje w surowcach roślinnych, takich jak kłącze i korzenie żywokostu lekarskiego, nawrotu lekarskiego, lukrecji gładkiej, nostrzyku lekarskiego czy nasiona soi zwyczajnej.

Alantoina – jak działa na skórę i w czym można ją znaleźć?

Alantoina charakteryzuje się szerokim spektrum działania, a jej korzystny wpływ na skórę i organizm człowieka został dowiedziony w licznych badaniach. Kosmetyki i leki z alantoiną wykazują działanie regenerujące, nawilżające, wspomagające gojenie się ran i proliferację komórek naskórka. Alantoina wykorzystywana jest w produktach do pielęgnacji skóry i włosów – zwłaszcza w kremach i balsamach łagodzących, nawilżających i regenerujących skórę podrażnioną i wrażliwą.

Produkty zawierające ekstrakty roślinne bogate w alantoinę stymulują procesy obronne organizmu oraz prowadzą do wzrostu poziomu neutrofili i granulocytów obojętnochłonnych. Alantoina aplikowana na skórę działa zmiękczająco, nawilżająco, złuszczająco, osłaniająco. Pobudza procesy regeneracyjne komórek skóry, wzrost nowej tkanki, gojenie ran i owrzodzeń oraz wspomaga proliferację komórek.

Wskazuje się, że poziom alantoiny w organizmie może świadczyć o poziomie stresu oksydacyjnego. Dowiedziono, że alantoina wnika w skórę pomimo hydrofilowego charakteru (powinowactwo do wody, wodolubność).

Alantoina stosowana w produktach nakładanych na skórę wspomaga łagodzenie objawów zapalenia, takich jak:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • wzrost temperatury.

Mechanizm działania przeciwzapalnego związany jest ze zwiększeniem liczby neutrofili uczestniczących w przeciwbakteryjnych mechanizmach obronnych, z obkurczaniem naczyń krwionośnych i z łagodzeniem zaczerwienienia oraz opuchlizny skóry.

Alantoina znajduje się w produktach przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia:

Alantoina występuje w preparatach wykorzystywanych do łagodzenia objawów schorzeń skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, nadmiernie sucha skóra. Zatrzymuje wodę w warstwie rogowej skóry, uelastycznia ją i powoduje jej zmiękczenie, co prowadzi do niwelowania uczucia suchej skóry. Dowiedziono, że już niewielki dodatek alantoiny (0,075%) do antyperspirantów ze związkami chloru oraz w środkach myjących (0,1–0,2%) ogranicza ich działanie drażniące na skórę. Pochodne alantoiny, jak alantoinian chlorohydroksyglinowy i alantoinian dihydroksyglinowy, są składnikami antyperspirantów. Związki te zmniejszają wydzielanie potu, hamują rozwój drobnoustrojów, ograniczają podrażnienia (np. po goleniu) oraz stany zapalne, a także działają regenerująco oraz ściągająco na skórę. Sole alantoiny dodawane są do produktów do cery tłustej, przeciwtrądzikowych, preparatów do golenia oraz wyrobów odświeżających do ust. Nierozpuszczalne w wodzie związki alantoiny i wodorotlenku glinu znajdują zastosowanie w pudrach i zasypkach.

Kremy po goleniu z dodatkiem alantoiny łagodzą podrażnienia oraz regenerują skórę po goleniu i depilacji. Alantoina wspomaga regenerację popękanej skóry dłoni, dlatego jest częstym składnikiem kremów do rąk. Występuje także w kremach do stóp, ponieważ przyspiesza gojenie popękanej i szorstkiej skóry stóp oraz wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka, ogranicza pocenie oraz łagodzi podrażnienia. Alantoina łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry poparzonej słońcem, dlatego jest często dodawana do kremów po opalaniu oraz na poparzenia. Składnik ten wygładza włosy, ułatwia ich rozczesywanie oraz wspomaga regenerację podrażnionej skóry głowy, dlatego można go często znaleźć w składzie odżywek, masek i innych produktów pielęgnacyjnych do włosów i skóry głowy.

Powiązane produkty

Kiedy nie powinno się stosować alantoiny?

Produktów z alantoiną nie należy stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek składnik preparatu. Niewskazane jest aplikowanie kosmetyków z alantoiną do oczu oraz na skórę z wysiękiem lub ciężkim stanem zapalnym.

Alantoina – przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?

Alantoina charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania oraz kompatybilnością z innymi składnikami kosmetycznymi i farmaceutycznymi. Brak jest danych dotyczących jej toksyczności czy przypadków wystąpienia działań niepożądanych po jej użyciu, dlatego znajduje zastosowanie w preparatach dla skóry bardzo wrażliwej oraz w produktach pielęgnacyjnych dla niemowląt.

Alantoina – skutki uboczne stosowania

Preparaty z alantoiną są bardzo dobrze tolerowane. Jednak – jak w przypadku każdego produktu – mogą wystąpić osobnicze reakcje nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze występujące w produkcie kosmetycznym.

Jak wybrać najlepszy preparat z alantoiną? Jak przechowywać w domu taki kosmetyk lub lek?

Wybierając preparat z alantoiną, warto poradzić się farmaceuty, ponieważ w zależności od innych dodatkowych substancji zawartych w produkcie może mieć on różne przeznaczenie. Lek z alantoiną najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu bez narażenia na działanie promieni słonecznych. W zależności od produktu czas przydatności po otwarciu może być różny. Warto zapoznać się z dołączoną ulotką lub zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.

  1. J. Arct, Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/301342130_Alantoina_-_dzialanie_i_wykorzystanie_kosmetyczne [dostęp:] 9.06.2023.
  2. V. Shestopalov, Biological functions of allantoin, link.springer.com [online] https://link.springer.com/article/10.1134/S1062359006050037 [dostęp:] 9.06.2023.
  3. H. Takagi i in., Allantoin, a stress-related purine metabolite, can activate jasmonate signaling in a MYC2-regulated and abscisic acid-dependent manner, academic.oup.com [online] https://academic.oup.com/jxb/article/67/8/2519/2885177?login=false [dostęp:] 9.06.2023.
  4. S. Yardim-Akaydin i in., Oxidation of Uric Acid in Rheumatoid Arthritis: Is Allantoin a Marker of Oxidative Stress?, tandfonline.com [online] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10715760410001694044 [dostęp:] 9.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij