Pijany mężczyzna stosujący technikę klin klinem
Barbara Bukowska

Klin klinem – czy ta metoda działa na kaca? Prawda czy mit?

„Klin klinem” to popularna metoda stosowana w celu zminimalizowania nieprzyjemnych objawów kaca. Czy jest jednak skuteczna i czy warto ją stosować? A może działanie tej metody to tylko mit? Sprawdź na DOZ.pl

  1. Czym jest kac?
  2. Kiedy kac po spożyciu alkoholu nie występuje? Jak uniknąć kaca?
  3. Czy metoda na kaca klin klinem jest skuteczna?
  4. Skutki stosowania metody klin klinem
  5. Jak sobie radzić z kacem? Skuteczne metody na kaca

Czym jest kac?

Kac to zespół objawów występujących kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu i obejmujących ból i zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy ogólne osłabienie. Objawy te wynikają z wielokierunkowego oddziaływania alkoholu na organizm. Jako najważniejsze przyczyny złego samopoczucia w przebiegu kaca wymienia się:

  • Hamowanie uwalniania wazopresyny – w konsekwencji zwiększa się ilość oddawanego moczu, a nadmierna utrata płynów może z kolei prowadzić do lekkiego odwodnienia. To właśnie ono odpowiada za uczucie wzmożonego pragnienia, zmęczenie i ból głowy w przebiegu kaca.
  • Podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego – etanol wykazuje działanie bezpośrednio drażniące błonę śluzową gardła, przełyku i żołądka, zwiększa również ilość wydzielanego w żołądku kwasu solnego. Ten mechanizm odpowiada za towarzyszące kacowi nudności i niestrawność.
  • Zatrucie aldehydem octowym – zawarty w napojach alkoholowych etanol jest metabolizowany przy udziale enzymów wątrobowych. W wyniku tej reakcji powstaje m.in. aldehyd octowy, który jest kilkukrotnie bardziej toksyczny niż sam etanol. Aldehyd octowy prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspiesza również tętno, co skutkuje bólem głowy.

Kiedy kac po spożyciu alkoholu nie występuje? Jak uniknąć kaca?

Całkowita eliminacja przykrych objawów związanych ze spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu nie jest możliwa. Nasilenie objawów kaca jest jednak kwestią bardzo indywidualną, na którą wpływa wiele czynników, jak choćby płeć, masa ciała czy wydolność metaboliczna organizmu. Istnieje również szereg reguł, których wdrożenie przed i podczas spożywania alkoholu pomoże ograniczyć nieprzyjemne objawy kaca.

Zalicza się do nich chociażby spożycie posiłku bogatego w tłuszcze i białka przed planowaną konsumpcją alkoholu. W ten sposób zostaje ograniczone wchłanianie alkoholu, a tym samym spowolnieniu ulega jego oddziaływanie na organizm. Nie wolno zapomnieć również o odpowiednim nawodnieniu, mając na uwadze, że duże ilości alkoholu mogą doprowadzić do lekkiego odwodnienia. Najlepszym wyborem będzie woda wysokozmineralizowana, bogata w elektrolity.

Skuteczne metody pozwalające uniknąć ciężkiego kaca, o których należy pamiętać już podczas picia alkoholu, to:

  • Unikanie łączenia alkoholu z napojami gazowanymi (dwutlenek węgla zwiększa wchłanianie etanolu).
  • Unikanie mieszania różnych rodzajów alkoholi. Szczególnie uciążliwe objawy kaca występują po alkoholach wysokoprocentowych, a także bogatych w inne związki: taniny, propanole czy glikole, a nawet niewielkie ilości metanolu. Dlatego najłagodniejsze dla organizmu są napoje alkoholowe na bazie spirytusu rektyfikowanego (czystej wódki) – w przeciwieństwie do whisky, rumu czy brandy.
  • Pamiętanie o regularnym nawadnianiu organizmu. Poza wodą dobrym wyborem są też soki owocowe, które nie tylko dostarczają mikroelementów wypłukiwanych przez alkohol, ale również przyspieszają jego metabolizm.
  • Pamiętanie o spożywaniu posiłków, najlepiej w małych porcjach, ale często.
Zapoznaj się z ofertą środków na kaca na DOZ.pl

Powiązane produkty

Czy metoda na kaca klin klinem jest skuteczna?

Metoda klin klinem jest powszechnie uważana za skuteczne lekarstwo na kaca, choć nie znajduje to żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych. Teoria ta zakłada, że w momencie wystąpienia nieprzyjemnych objawów upojenia należy spożyć „klin” alkoholowy, czyli kolejną porcję alkoholu. Istnieje kilka hipotez wyjaśniających skuteczność metody klin klinem:

  • Podniesienie poziomu alkoholu w organizmie – objawy kaca są najdotkliwsze, gdy poziom alkoholu we krwi wraca do zera. Kolejny drink podnosi więc poziom alkoholu i poprawia samopoczucie.
  • Podniesienie poziomu endorfin – spożycie alkoholu zwiększa wydzielanie „hormonów szczęścia”, co maskuje objawy kaca.
  • Zahamowanie produkcji związków odpowiadających za kaca – niektóre alkohole mogą zawierać domieszki metanolu, który przekształcany jest do związków negatywnie wpływających na samopoczucie. Dostarczenie organizmowi etanolu przyspiesza ich metabolizm i wydalenie.

Skutki stosowania metody klin klinem

Choć mogłoby się wydawać, że leczenie kaca klinem ma dobre podstawy teoretyczne, absolutnie nie należy traktować tej metody jako skutecznego lekarstwa. Pozytywne efekty, które odczuwa osoba na kacu po spożyciu kolejnej porcji alkoholu, wynikające z podniesienia poziomu etanolu i endorfin w organizmie są bowiem bardzo krótkotrwałe. Pozwalają odsunąć kaca w czasie, udowodniono jednak, że im więcej klinów, tym ostatecznie dotkliwszy kac. Dodatkowo picie kolejnych porcji alkoholu w celu złagodzenia kaca zwiększa ryzyko trwałego uzależnienia i normalizuje nieprawidłowe wzorce spożywania alkoholu.

Dowiedz się, czym jest wyzwanie suchy styczeń - sprawdź na DOZ.pl

Jak sobie radzić z kacem? Skuteczne metody na kaca

Skutecznym sposobem na całkowite uniknięcie kaca jest abstynencja. Ograniczyć jego nieprzyjemne objawy pomoże również picie alkoholu z umiarem (rozłożone w czasie, oparte o napoje o niższej zawartości etanolu) oraz pamiętanie o regularnym spożywaniu posiłków i nawadnianiu organizmu przed i w trakcie picia.

Gdy kac już wystąpi, organizm potrzebuje przede wszystkim czasu na powrót do dobrego samopoczucia. Warto w tym okresie dużo odpoczywać i pamiętać o nawadnianiu. Ważna jest również odpowiednia dieta. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, smażonych, które dodatkowo obciążają wątrobę. Dobrym wyborem są potrawy na bazie jajek – dostarczają nie tylko ważnych dla układu nerwowego witamin z grupy B, ale także fosfolipidów, które regenerują wątrobę.

W aptekach dostępne są również gotowe preparaty na kaca, najczęściej w formie saszetek lub tabletek musujących. Pomagają uzupełnić niedobory sodu, potasu i glukozy. Choć kacowi z reguły towarzyszy ból głowy, należy z wielką rozwagą podchodzić do stosowania środków przeciwbólowych. Ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy w połączeniu z alkoholem wykazują działanie silnie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Z kolei paracetamol w obecności alkoholu jest przekształcany do silnie hepatotoksycznego metabolitu, mogącego trwale uszkodzić wątrobę.

  1. L. G. Asorey, S. Carbone, B. J. Gonzalez, R. A. Cutrera. Behavioral effects of the combined use of alcohol and energy drinks on alcohol hangover in an experimental mice model. Neurosci Lett 2018;670:1-2.
  2. S. Srinivasan, K. K. Dubey, R. S. Singhal. Influence of food commodities on hangover based on alcohol dehydrogenase and aldehyde dehydrogenase activities. Curr Res Food Sci 2019;1:8-16.
  3. J. C. Verster, R. Penning. Treatment and prevention of alcohol hangover. Curr Drug Abuse Rev 2010;3(2):103-109.
  4. A. Ghosh, I. Berger, C. H. Remien, A. Mubayi. The role of alcohol consumption on acetaminophen induced liver injury: Implications from a mathematical model. J Theor Biol 2021;519:110559.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij