pistacje
Maria Brzegowy

Pistacje – charakterystyka, wartości odżywcze i właściwości. Kto powinien po nie sięgać?

Orzechy pistacjowe to jedne z najsmaczniejszych orzechów. Należą też niestety do grupy drogich produktów, stąd rzadziej pojawiają się w naszej codziennej diecie. Jak dużo należy ich jeść, aby skorzystać z cennych walorów? Jakie wartości odżywcze i właściwości posiadają pistacje?

Pistacje – charakterystyka i występowanie

Pistacje to orzechy drzewa pistacjowego (łac. Pistacia vera L.), prawdopodobnie wywodzące się z Bliskiego Wschodu. Pod względem botanicznym należą do pestkowców, a ich częścią jadalną są pestki. W Polsce mamy dostęp jedynie do pistacji importowanych, gdyż nie są one uprawiane u nas na szeroką skalę.

Pistacje – wartości odżywcze, kcal i IG

Pistacje należą do produktów bogatych w różnorodne składniki odżywcze. Stanowią bardzo dobre źródło białka roślinnego, co może być szczególnie ważne dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Podobnie jak wszystkie inne orzechy pistacje charakteryzują się wysoką kalorycznością – ich wartość energetyczna wynosi ok. 560 kcal na 100 g produktu.

100 g pistacji dostarczy również 20 g białka, 45 g tłuszczów, 27 g węglowodanów oraz ok. 10 g błonnika pokarmowego.

Pistacje charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (IG = 15).  Ze względu na ich wysoką kaloryczność zaleca się spożywanie ok. jednej do dwóch garści dziennie, czyli średnio 30 g – chyba że zwiększona wartość energetyczna diety jest dla danej osoby pożądana.

Powiązane produkty

Pistacje – co zawierają?  

Prócz wyżej wymienionych makroskładników pistacje dostarczają szeregu innych związków mających bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Pistacje są dobrym źródłem witamin (zwłaszcza witaminy B6, B1, C, E oraz K), składników mineralnych (w tym fosforu, potasu, manganu, miedzi, żelaza, cynku, magnezu), a także takich związków jak: luteina, karotenoidy, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz antocyjany. Pistacje wyróżniają się również wysoką zawartością fitosteroli oraz γ-tokoferoli. 

Czy pistacje są zdrowe?  

Pistacje mogą wywierać pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ze względu na korzystny profil kwasów tłuszczowych mogą przykładowo obniżać ryzyko wystąpienia chorób o charakterze sercowo-naczyniowym, w tym nadciśnienia tętniczego krwi, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Wpływają również na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, a także frakcji LDL i triglicerydów, co również zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby. Ponadto – dzięki obecności polifenoli – wykazują działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Niski indeks glikemiczny sprawia też, że będą dobrym elementem diety cukrzyków czy insulinoopornych.  

Badania wykazują również korzystny wpływ jedzenia pistacji na zmniejszenie odczucia głodu, co może przekonać do ich spożycia także i osoby na diecie redukcyjnej (choć w rozsądnych ilościach, ok. 15–30 g dziennie). 

Wzbogać swoją dietę o produkty superfoods.

Zdaniem niektórych badaczy pistacje mogą wspomóc łagodzenie objawów menopauzy.

Czy można jeść pistacje w ciąży?

Jedzenie zarówno pistacji, jak i innych orzechów jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ze względu na zawartość zdrowych tłuszczy oraz obecność wielu składników mineralnych i witamin mogą one wzbogacić dietę przyszłej mamy.

Pistacje w kuchni – jak często je jeść? Co można z nich zrobić?  

Pistacje odznaczają się szerokim zastosowaniem w kuchni. Mogą być zjadane solo – zarówno jako przekąska, jak i również w kompozycji z rozmaitymi daniami na słodko albo słono. Sprawdzą się jako dodatek do koktajli, owsianek, ciast i wypieków. Mogą być świetnym elementem sosu do ryby, pasty do pieczywa, posypki do makaronu i wielu innych potraw.

Pistacje zaliczane są do grupy silnych alergenów, dlatego osoby ze stwierdzoną alergią lub nietolerancją na ten składnik nie powinny włączać ich do swojej diety. Niepożądane objawy mogące pojawić się po ich spożyciu obejmują m.in.: duszności, wymioty, wysypkę skórną albo świąd.

Zdrowe przepisy z pistacjami

Sałatka z gruszką, fetą, pistacjami i dressingiem miodowo-musztardowym

Składniki:

  • dowolny mix sałat – garść,
  • ser feta – 40 g,
  • pistacje – 15 g,
  • gruszka – 1 sztuka,
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka,
  • miód – 1 łyżeczka,
  • musztarda – 1 łyżeczka,
  • sok cytrynowy do smaku,
  • pieczywo.

Przygotowanie: Sałatę ułóż na talerzu, następnie dodaj gruszkę oraz fetę pokrojoną w kostkę. Posyp wszystko pokruszonymi pistacjami. Przygotuj sos na bazie oliwy z oliwek, musztardy, miodu i soku z cytryny, polej nim sałatkę. Podawaj z grzankami z pieczywa.

Spaghetti z pastą i kruszonką pistacjową

Składniki:

  • pistacje – 40 g,
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka,
  • makaron spaghetti z pełnego ziarna,
  • zielony pieprz,
  • rozmaryn,
  • świeży tymianek,
  • sól.

Pistacje zmiksuj, pozostawiając trochę większych kawałków. Dodaj listki tymianku, rozgnieciony w moździerzu pieprz i rozmaryn, wymieszaj z oliwą. Odcedzony makaron przełóż do miski, dodaj przygotowaną pastę pistacjową. Całość dokładnie wymieszaj i przełóż na talerze. Posyp resztą pistacji.

  1. Z. Li i in., Pistachio nuts reduce triglycerides and body weight by comparison to refined carbohydrate snack in obese subjects on a 12-week weight loss program, „Journal of American College of Nutrition”, nr 29 (3) 2010.
  2. M. Fantino, F. Bellisle, Daily consumption of pistachios over 12 weeks improves dietary profile without increasing body weight in healthy women: A randomized controlled intervention, „Appetite”, nr 144 2020.
  3. A. Shakerardekan i in., Development of Pistachio (Pistacia vera L.) spread, „Journal of Food Science”, nr 78 (3) 2013
  4. G. Mandalari i in., Pistachio Nuts (Pistacia vera L.): Production, Nutrients, Bioactives and Novel Health Effects, „Plants”, nr 11 (1) 2021.
  5. M. L. Dreher, Pistachio nuts: composition and potential health benefits, „Nutrition Reviews”, nr 70 (4) 2012.
  6. P. Hernández-Alonso, M. Bulló, J. Salas-Salvadó, Pistachios for Health, „Nutrition Today”, nr 51 (3) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij