badanie poziomu AMH
Olaf Bąk

Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  1. Co to jest hormon antymüllerowski (AMH)?
  2. Czy warto wykonać badanie AMH przy planowaniu in vitro?
  3. Jak przygotować się do badania AMH?
  4. Czy istnieją ograniczenia przed wykonaniem badania AMH?
  5. Jak interpretować wyniki badania AMH?
  6. Co oznacza niski poziom hormonu AMH?
  7. Jakie są normy stężenia hormonu AMH?
  8. Badanie AMH – cena i dostępność
  9. Czy badanie AMH jest refundowane przez NFZ?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Może to mieć swoje konsekwencje, ponieważ po 35. roku życia płodność kobiety ulega obniżeniu. Wiele kobiet, które napotykają ponawiające się trudności z zajściem w ciążę, szuka nie tylko odpowiedzi na nurtujące pytania, ale także sposobów na pokonanie tej przeszkody. Jednym z kluczowych elementów w diagnostyce płodności jest badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, który pozwala oszacować potencjał rozrodczy jajników i pomaga zaplanować, jaką technikę wspomagania rozrodu można ewentualnie zastosować.

Co to jest hormon antymüllerowski (AMH)?

Hormon antymüllerowski (AMH) jest białkiem wytwarzanym przez komórki warstwy ziarnistej pęcherzyków pierwszorzędowych, przedantralnych oraz małych antralnych. Odgrywa on istotną rolę w regulacji rozwoju pęcherzyków jajnikowych i dojrzewania komórek jajowych. Stężenie AMH we krwi kobiety odzwierciedla jej rezerwę jajnikową, czyli liczbę pęcherzyków jajnikowych zdolnych do dojrzewania, a tym samym docelowo do zapłodnienia.

Im wyższy poziom AMH, tym większa rezerwa jajnikowa i tym większe szanse na zajście w ciążę.

Czy warto wykonać badanie AMH przy planowaniu in vitro?

Badanie poziomu AMH jest szczególnie ważne dla kobiet starających się o dziecko, a zwłaszcza dla tych, które rozważają procedurę in vitro. Wysoki poziom AMH może wskazywać na dużą rezerwę jajnikową, z kolei niski poziom hormonu antymüllerowskiego może sugerować obniżenie rezerwy jajnikowej, co może utrudniać naturalne zajście w ciążę oraz zmniejszać skuteczność procedur in vitro. Informacje o rezerwie jajnikowej są kluczowe dla doboru odpowiedniej strategii stymulacji jajników, co z kolei ma wpływ na liczbę uzyskanych komórek jajowych i jakość zarodków.


Może Cię zainteresować:

Badanie poziomu FSH w ocenie płodności

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Co to jest niepłodność idiopatyczna?


Powiązane produkty

Jak przygotować się do badania AMH?

Badanie AMH jest prostym testem krwi, który można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących przygotowania do tego badania. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem jakiegokolwiek badania hormonalnego, szczególnie że w niektórych przypadkach wiarygodność tego badania może być ograniczona.

Czy wiesz, czym jest ciąża geriatryczna? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Czy istnieją ograniczenia przed wykonaniem badania AMH?

Oczywiście badanie poziomu hormonu antymüllerowskiego ma swoje ograniczenia (tak jak każde badanie diagnostyczne). Badanie to nie jest zalecane u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u dziewczynek przed pierwszą miesiączką. W rzadkich przypadkach u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) wyniki badania AMH mogą także być niemiarodajne. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą i omówić wszystkie za i przeciw.

Jak interpretować wyniki badania AMH?

Wyniki badania AMH są interpretowane przez lekarza w kontekście wieku kobiety, jej historii medycznej i innych czynników mogących wpływać na płodność. Do pełnej oceny rezerwy jajnikowej niezbędne są też równolegle inne badania: ultrasonograficzna ocena liczby pęcherzyków dojrzewających (AFC) w jajniku oraz zbadanie poziomu inhibiny B.

Jak sprawdzić płodność?
Jaki powinien być poziom AMH?
 AMH powyżej 1 ng/ml jest uważany za normalny dla kobiet w wieku rozrodczym

Co oznacza niski poziom hormonu AMH?

Niski poziom hormonu AMH może wskazywać na obniżenie rezerwy jajnikowej. Może to oznaczać, że liczba pęcherzyków jajnikowych jest mniejsza niż oczekiwano, co może utrudniać naturalne zajście w ciążę oraz zmniejszać skuteczność procedur in vitro. Nie oznacza to jednak postawienia diagnozy niepłodności, gdyż do tego niezbędne są dalsze badania.
W niektórych przypadkach niski poziom AMH, szczególnie w młodym wieku, może być oznaką przedwczesnej niewydolności jajników (POI, ang. Premature Ovarian Insufficiency).

Dowiedz się, jakie witaminy i minerały wspomagają płodność. Co warto suplementować?

Jakie są normy stężenia hormonu AMH?

Normy stężenia hormonu AMH mogą się różnić w zależności od laboratorium, które przeprowadza badanie. Jednak ogólnie przyjmuje się, że poziom AMH powyżej 1 ng/ml jest uważany za normalny dla kobiet w wieku rozrodczym.

Normy są rozpisane dla konkretnego wieku kobiety i w takim kontekście należy zawsze interpretować wynik:

  • 20-24 lata: 1,5-6,7 ng/ml,
  • 25-29 lat: 1,1-5,8 ng/ml,
  • 30-34 lata: 0,7-4,3 ng/ml,
  • 35-39 lat: 0,4-2,8 ng/ml,
  • 40-44 lata: 0,1-1,6 ng/ml,
  • >45 lat: < 0,1 ng/ml.

Normy te są jedynie orientacyjne i mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników.

Badanie AMH – cena i dostępność

Badanie poziomu AMH jest dostępne w większości laboratoriów diagnostycznych. Koszt badania może się różnić w zależności od miejsca, w którym jest wykonywane, ale zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto zwrócić uwagę, że niektóre kliniki oferują badanie AMH jako część pakietu badań dla kobiet planujących ciążę, dzięki czemu sumarycznie badania są tańsze od pojedynczych badań robionych oddzielnie. Orientacyjna cena badania wskaźnika rezerwy jajnikowej, czyli badania poziomu AMH, może wynosić od około 150 do 300 złotych.

Czy badanie AMH jest refundowane przez NFZ?

Obecnie badanie poziomu AMH nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt badania musi być pokryty przez pacjenta.

  1. Położnictwo i ginekologia, pod red. Grzegorza Bręborowicza, wyd. 2, PZWL 2015.
  2. B. Macura, L. Śliwa, Parametry rezerwy jajnikowej i ich przydatność w określaniu aktualnej i przyszłej płodności kobiety, „Przegląd Lekarski” 2014, 71(12).
  3. K. Zhang, L. Pal, Zmniejszona rezerwa jajnikowa: przedwczesne starzenie reprodukcyjne czy odmienny wzorzec utraty zdolności rozrodczych?, „Menopausal Medicine” 2011, 19, S6-S8.
  4. A. La Marca, G. Stabile, A.C. Artenisio, A. Volpe, Serum anti-Mullerian hormone throughout the human menstrual cycle, „Human Reproduction” 2006, 21(12), 3103-3107.
  5. C. Gnoth, A.N. Schuring, K. Friol, J. Tigges, P. Mallmann, E. Godehardt, Relevance of anti-Mullerian hormone measurement in a routine IVF program, „Human Reproduction” 2008, 23, 6, 1359–1365.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Owulacja, zapłodnienie, implantacja. Jak zaczyna się ciąża?

    No właśnie – jak zaczyna się ciąża? Warto zastanowić się nad tym pytaniem, przez jakie etapy musi przejść komórka jajowa, aby w kobiecym organizmie zaczęło się z niej rozwijać przyszłe życie.

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

    Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze wykonać?

    Przyszła mama powinna podczas ciąży regularnie odwiedzać ginekologa oraz stosować się do jego zaleceń. To lekarz wyznacza terminy kolejnych badań prenatalnych, kierując się stanem zdrowia matki i płodu, a także biorąc pod uwagę ewentualne niepokojące sygnały. Jeśli wszystko jest w porządku, można przyjąć orientacyjny, uniwersalny kalendarz badań wyznaczony przez rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze zwykle się wykonuje?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij