Spondyloza – przyczyny, objawy, leczenie
Mateusz Burak

Spondyloza – przyczyny, objawy, leczenie

Mianem spondylozy określa się patologiczne zmiany obejmujące struktury kostne oraz dyskowe w obrębie kręgosłupa. Można spotkać się także z nazwami choroba zwyrodnieniowa dysku czy choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, która określana jest także mianem spondyloartrozy. 

Spondyloza – charakterystyka

Początki takich zmian można zaobserwować już około 30. roku życia. Bardzo często sama obecność spondylozy nie daje objawów bólowych. Jest to jednak dysfunkcja, która upośledza architekturę kręgosłupa, nie pozostając bez wpływu na jego biomechanikę i funkcjonowanie podczas uprawiania sportu czy też w trakcie wykonywania czynności codziennych.

W zależności od lokalizacji zmian można mówić o spondylozie lędźwiowej, piersiowej, szyjnej. Występowanie schorzenia jest najbardziej charakterystyczne dla osób po 65. roku życia. 

Spondyloza – przyczyny 

Wraz z upływem czasu dochodzi do eksploatacji struktur narządu ruchu. Zużywające się krążki międzykręgowe ulegają dehydratacji, spłaszczeniu i stopniowo coraz gorzej spełniają swoje funkcje amortyzacyjne. Zaawansowana spondyloza to także zużycie elementów kostnych.

Na przyspieszenie procesu eksploatacji narządu ruchu mogą mieć wpływ różne czynniki, przede wszystkim: nadwaga, wady wrodzone kręgosłupa, złe odżywianie, niska aktywność fizyczna oraz w pewnym stopniu predyspozycje genetyczne mogą sprzyjać rozwojowi spondylozy. 

Powiązane produkty

Spondyloza – objawy 

Zazwyczaj spondyloza kręgosłupa nie daje żadnych objawów. Dotyczy to zwłaszcza początkowego stadium schorzenia. W stadiach zaawansowanych pojawia się ból kręgosłupa oraz sztywność. Objawy zazwyczaj osiągają swoje największe natężenie rano, wraz z upływem dnia łagodnieją. Ich lokalizacja obejmuje głównie plecy – tam, gdzie zmiany są najbardziej wyraźne pojawia się największy ból. 

W badaniach obrazowych wyraźnie widać wyrośla kostne, które mogą uciskać na struktury nerwowe. To z kolei może być przyczyną takich dolegliwości, jak drętwienie i mrowienie kończyn, osłabienie siły mięśniowej czy wspomniany wcześniej przeszywający ból. 

Spondyloza – diagnostyka i leczenie 

Diagnostyka spondylozy obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem, testy diagnostyczne,  badania laboratoryjne i obrazowe. W przypadku tych ostatnich są to głównie zdjęcia rentgenowskie, które pomagają uwidocznić patologie układu kostnego oraz ewentualne miejsca wcześniej przebytych urazów. Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest przydatny w sytuacji, kiedy dolegliwości wskazują na ucisk na nerw (spondyloza z uszkodzeniem korzeni nerwów rdzeniowych). Pomaga także w wykrywaniu patologii dyskowych (spondyloza lędźwiowa z wielopoziomową dyskopatią). Dokładną ocenę stawów, zawartości kanału kręgowego oraz pozostałych struktur kostnych można uzyskać, wykonując tomografię komputerową. 

Leczenie w pierwszej kolejności obejmuje postępowanie zachowawcze. Wykorzystuje się środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się odpoczynek, redukcję masy ciała i suplementację składników mineralnych niezbędnych do regeneracji układu kostnego.

Pomocne mogą okazać się okłady z woreczków z lodem lub inne chłodzące. Poranna gimnastyka i ćwiczenia będą korzystnie wpływać na zmniejszenie sztywności oraz objawów towarzyszących spondylozie kręgosłupa lędźwiowego. W cięższych przypadkach stosuje się miejscowe iniekcje z leków sterydowych oraz zabiegi operacyjne. Ma to miejsce w szczególności, kiedy mamy do czynienia ze spondylozą szyjną połączoną z dyskopatią. 

Spondyloza – fizjoterapia 

Fizjoterapia przy spondylozie to zastosowanie czynników fizykalnych oraz terapii ruchem. W fazie zaostrzenia objawów stosuje się głównie zimnolecznictwo aby nie dopuścić do zaostrzenia dolegliwości. Szczególnie dobrym rezultatem cieszy się tutaj zastosowanie par ciekłego azotu w postaci krioterapii miejscowej lub ogólnoustrojowej. Dodatkowo stosuje się w podobnym celu ekspozycję na impulsowe pole magnetyczne, laseroterapię czy hydromasaż. 

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych bardzo dobrze reagują na leczenie uzdrowiskowe. Wykorzystuje się tutaj głównie kąpiele siarkowe, okłady i kąpiele borowinowe czy kąpiele solankowe. Fizjoterapia w klasycznym rozumieniu, czyli leczenia ruchem, oferuje możliwość ćwiczeń ruchowych, terapii powięziowej, zabiegów osteopatycznych, czy też różnych form masażu. 

Spondyloza – ćwiczenia 

Proponowany zestaw ćwiczeń pomagający zwiększyć ruchomość segmentów kręgosłupa i niwelujący jego poranną sztywność występującą przy spondylozie to: 

  1. Pozycja: klęk podparty, plecy utrzymujemy prosto. Ruch: polega na wykonaniu wydechu, podczas którego uwypuklamy kręgosłup piersiowy, wykonując tzw. koci grzbiet. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy. 
  2. Pozycja: klęk podparty, plecy utrzymujemy prosto. Ruch: polega na jednoczesnym uniesieniu kończyny górnej i przeciwległej kończyny dolnej i utrzymaniu przez 3–5 sekund. Następnie należy zbliżyć łokieć uniesionej kończyny górnej do kolana przeciwległej kończyny dolnej. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy. 
  3. Pozycja: leżenie przodem, ręce na wysokości barków ułożone z boku tułowia. Ruch: polega na wykonaniu wyprostu odcinka lędźwiowego połączonego z wdechem. Na końcu ruchu należy się zatrzymać i zrobić powolny wydech ustami. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy 10–15 razy. 

Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane systematycznie i zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Dodatkowo można wdrożyć aktywność fizyczną, która będzie zmniejszała sztywność stawów i przyczyni się do poprawy funkcjonowania. Przykładami takiej aktywności są: nordic walking, pływanie czy joga. 

Domowe sposoby na spondylozę 

Wśród domowych sposobów na spondylozę można wyróżnić stosowanie okładów, naparów i kuracji pitnych o działaniu przeciwzapalnym. Stosowanie herbaty z jeżówki czy regularne picie wody mineralnej bogatej w składniki mineralne, jak np. Słotwinka, to przykłady takich działań. Suplementacja witaminy D oraz siarki są również istotne. Niektóre źródła podają także, że zastososowanie suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 oraz koenzymu Q10 mogą pozytywnie wpływać na narząd ruchu człowieka. 

  1. Robinson P. C., Brown M. A., Genetics of ankylosing spondylitis, „Mol Immunol.” 2014, nr 57, s. 2–11. 
  2. Sarig–Bahat H., Evidence for exercise therapy in mechanical neck disorders, „Man Ther” 2003, nr 8, s. 10–20. 
  3. Vernon H. T., Humphreys B. K., Hagino C. A., A systematic review of conservative treatments for acute neck pain not due to whiplash, „J Manipulative Physiol Ther” 2005, nr 28, s. 443–448. 
  4. Deminger A., Klingberg E., Geijer M. i in., A five–year prospective study of spinal radiographic progression and its predictors in men and women with ankylosing spondylitis, „Arthritis Res Ther.” 2018, nr 20, s. 162. 
  5. Torre-Alonso J. C., Queiro R., Comellas M. i in., Patient–reported outcomes in European spondyloarthritis patients: a systematic review of the literature, „Patient Prefer Adherence” 2018, nr 12, s. 733–747. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij