DOZ Alert
Ewelina Sochacka

W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  1. Listeria monocytogenes w partii mleka modyfikowanego
  2. Czy Listeria monocytogenes jest groźna dla zdrowia?
  3. Jak rozpoznać listeriozę?

Listeria monocytogenes w partii mleka modyfikowanego

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wykrycia w mleku modyfikowanym przeznaczonym dla niemowląt, które ukończyły 6. miesiąc życia, bakterii o nazwie Listeria monocytogenes. Szczegóły dotyczące produktu:

  • nazwa: Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 dla niemowląt po 6. miesiącu życia, 800 g,
  • numer partii: 111302600,
  • najlepiej spożyć przed (data na dnie puszki): 03.10.2025,
  • producent: NUTRICIA POLSKA Sp. z o.o. ul. Bobrowiecka 8, 00-728 Warszawa.
Jak informuje GIS, firma produkująca mleko niezwłocznie podjęła działania, aby wycofać wyżej wymienioną partię produktu ze sprzedaży. Co istotne, organy urzędowej kontroli żywności wraz z producentem prowadzą postępowanie wyjaśniające.

Czy Listeria monocytogenes jest groźna dla zdrowia?

Listeria monocytogenes to beztlenowa bakteria Gram-ujemna, która powszechnie występuje w środowisku, w tym w glebie, wodzie, a także w produktach spożywczych. Patogen ten może przetrwać zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach (od -0,5°C do +45°C), dlatego może rozmnażać się między innymi w lodówce. Ponieważ L. monocytogenes ma wewnątrzkomórkowy cykl życiowy, w komórkach gospodarza dochodzi do jej szybkiego podziału i szerzenia się do innych tkanek organizmu.

Zakażenie Listeria monocytogenes nazywamy listeriozą, jest ono najczęściej związane ze spożyciem skażonej żywności – w większości przypadków drobnoustrój przenosi się drogą pokarmową. Do produktów o najwyższym wskaźniku infekcji zaliczają się: mleko niepasteryzowane, miękkie sery, lody, surowe mięso, surowe oraz wędzone ryby, kiełki.

Chociaż dla większości zdrowych osób omawiana bakteria nie jest niebezpieczna, to w przypadku pacjentów o obniżonej odporności, kobiet w ciąży, noworodków i seniorów może prowadzić do wystąpienia objawów poważnie zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) każdego roku na listeriozę zapada około 1600 osób, a około 260 umiera.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać listeriozę?

Symptomy listeriozy przypominają najczęściej objawy grypopodobne, takie jak:

W cięższych przypadkach może dojść do wystąpienia: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, sepsy (posocznicy), zapalenia płuc, owrzodzenia rogówki, a także infekcji macicy u kobiet ciężarnych, co może doprowadzić do poronienia lub obumarcia płodu.

Rozpoznanie zakażenia L. monocytogenes wymaga wykonania posiewu bakterii z krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego lub płynu łożyskowego. Leczenie listeriozy polega na dożylnym podawaniu antybiotyków, trwa ono zazwyczaj od 3 do 8 tygodni.

  1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes w jednej partii mleka modyfikowanego dla niemowląt (po 6 miesiącu życia), [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wykrycie-obecnosci-bakterii-listeria-monocytogenes-w-jednej-partii-mleka-modyfikowanego-dla-niemowlat-po-6-miesiacu-zycia [dostęp:] 07.05.2024.
  2. D. Rogalla i in., Listeria Monocytogenes, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534838 [dostęp:] 07.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij