Parcie na mocz – co może oznaczać parcie na pęcherz?
Katarzyna Gmachowska

Parcie na mocz – co może oznaczać parcie na pęcherz?

Parcie na mocz może oznaczać stan zapalny pęcherza, ciążę bądź być wynikiem przyjmowania leków moczopędnych. Co powoduje bolesne parcie na pęcherz moczowy? Co robić, gdy je odczuwamy? Które z domowych sposobów pomogą je złagodzić? Podpowiadamy. 

Parcie na mocz jest nieprzyjemnym odczuciem pilnej potrzeby oddania moczu i zanika lub zmniejsza się po mikcji. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości, poczynając od spożywania nadmiernej ilości napojów i rzadkiego chodzenia do toalety, a kończąc na chorobach neurologicznych lub nowotworowych. Dlatego też leczenie jest zależne od przyczyny dolegliwości.  

Parcie na mocz – czym jest? 

Parcie na mocz (zwane także parciem na pęcherz) jest nieprzyjemnym odczuciem silnej potrzeby oddania moczu i zanika lub maleje po mikcji. Spowodowane jest silnym rozciągnięciem ścian pęcherza moczowego, co jest sygnałem dla organizmu do oddania moczu (mikcji).

Dyskomfort odczuwany przy parciu na pęcherz moczowy może być odczuwany nawet przy niewielkiej ilości moczu w pęcherzu moczowym (zwłaszcza w pęcherzu nadreaktywnym czy zakażeniu układu moczowego).

Najczęstszą przyczyną opisywanej dolegliwości jest zakażenie układu moczowego lub przerost gruczołu krokowego u mężczyzn. Bolesnemu parciu na mocz często towarzyszy potrzeba częstego oddawania moczu w małych ilościach. W zakażeniu układu moczowego mogą mu towarzyszyć objawy dyzuryczne takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu, czerwone zabarwienie moczu, ból podbrzusza, lędźwi lub gorączka. W przypadku bolesnego parcia na mocz może wystąpić nietrzymanie moczu.  

Parcie na mocz – przyczyny 

Do najczęstszych przyczyn bolesnego parcia na mocz zaliczamy: 

  • zakażenia układu moczowego (ZUM) – parciu na mocz towarzyszy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, czerwony kolor moczu, ból podbrzusza lub gorączka;
  • przerost gruczołu krokowego – to jedna z najczęstszych przyczyn parcia na mocz u mężczyzn; dotyczy on nawet 50% mężczyzn po 65. roku życia. Powiększająca się prostata uciska na pęcherz moczowy oraz cewkę moczową, co objawia się oddawaniem małych ilości moczu (nawet kilku kropli), poczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza, słabym strumieniem moczu, potrzebą oddawania moczu w nocy
  • ciąża – ciągłe parcie na pęcherz moczowy oraz częste oddawanie moczu może być jednym z pierwszych oznak ciąży. Objawy te spowodowane są zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. W zaawansowanej ciąży powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, powodując częstszą potrzebę oddawania moczu;
  • choroby przenoszone drogą płciową – np. rzeżączka czy chlamydia. Powodują one zapalenie cewki moczowej, które objawia się częstomoczem, bólem i pieczeniem podczas mikcji, wydzieliną z cewki moczowej, a w przypadku nieleczonej infekcji także zapalenie pęcherza moczowego; 
  • kamica nerkowa – może objawiać się kolką nerkową, czerwonym zabarwieniem moczu ze względu na obecność w nim krwi, parciem na mocz. Należy pamiętać, że kamica nerkowa może mieć bezobjawowy przebieg; 
  • nadreaktywność pęcherza – zespół pęcherza nadreaktywnego charakteryzuje się występowaniem dolegliwości ze strony układu moczowego takich jak częstomocz, parcia naglące, oddawanie moczu w nocy (nykturia) oraz nietrzymanie moczu. Objawów pęcherza nadreaktywnego nie można wytłumaczyć istnieniem chorób takich jak zakażenia układu moczowego, choroby nowotworowe dróg moczowych oraz kamica. Przyczyną pęcherza nadreaktywnego są zaburzenia neurologiczne dotyczące nerwów odpowiadających za prawidłowe działanie układu moczowego;
  • choroby nowotworowe pęcherza – pierwszym i najczęstszym objawem rozwijającego się procesu nowotworowego w obrębie pęcherza moczowego jest obecność krwi w moczu, której może towarzyszyć ból podczas mikcji, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz częstomocz; 
  • cukrzyca i inne choroby metaboliczne – częstym objawem cukrzycy jest wzmożone pragnienie i poliuria, czyli oddawanie dużych ilości moczu;
  • choroby neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane choroba Parkinsona, przebyty udar mózgu, guzy ośrodkowego układu nerwowego, urazy mózgu lub kręgosłupa;
  • stosowanie leków moczopędnych oraz substancji o działaniu diuretycznym (kawa, zielona herbata, alkohol, sok z żurawiny). 

Parcie na mocz u dzieci

Najczęstszymi przyczynami parcia na mocz u dzieci są zakażenia układu moczowego oraz spożywanie dużych ilości napojów, zwłaszcza gazowanych. W przypadku podejrzenia zakażenia układu moczowego u dziecka należy zwrócić uwagę na ilość oraz kolor oddawanego moczu przez dziecko oraz obecność objawów takich jak ból brzucha, biegunka, gorączka lub zaczerwienie w okolicy cewki moczowej. 

Parcie na mocz podczas ciąży

Parcie na mocz oraz częste oddawanie moczu jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Objawy te pojawiają się zazwyczaj koło 6. tygodnia ciąży. Przyczyną parcia na mocz oraz częstomoczu są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz powiększająca się macica, która uciska na pęcherz moczowy. Ponadto w ciąży istnieje zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych, dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak ból brzucha i pieczenie podczas mikcji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Powiązane produkty

Parcie na pęcherz moczowy – kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku pojawienia się parcia na mocz należy udać się do lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwością tym towarzyszą objawy takie jak czerwone zabarwienie moczu, ból i pieczenie podczas mikcji, ból brzucha, gorączka, oddawanie małych ilości moczu lub jego brak, choroby przewlekłe w wywiadzie takie jak cukrzyca, choroby neurologiczne lub endokrynologiczne. 

Diagnostyka i leczenie parcia na pęcherz 

W diagnostyce dolegliwości odczuwanych jako parcia na pęcherz moczowy pomocne są badania laboratoryjne i obrazowe takie jak: badanie ogólne moczu, posiew moczu w przypadku podejrzenia infekcji, USG jamy brzusznej, cystoskopia, czyli wziernikowanie pęcherza moczowego oraz badanie urodynamiczne. 

W leczeniu objawów parcia na mocz stosuje się leki wspomagające terapię choroby podstawowej np. antybiotyki lub leki przeciwdrobnoustrojowe w przypadku zakażenia układu moczowego. Pomocne może być zastosowanie leków o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym.

Do domowych sposobów łagodzących objawy bolesnego parcia na mocz zaliczamy ograniczenie produktów moczopędnych (kawa, alkohol, zielona herbata, żurawina), noszenie ciepłej bielizny, ciepłe kąpiele. 
  1. A. Szczeklik (red), Choroby wewnętrzne, Kraków 2018.
  2. A. Książek, B. Rutkowski, Nefrologia, Wydanie I, Lublin 2004.
  3. J. Duława, Zakażenia układu moczowego – VADEMECUM, Medycyna Praktyczna, Kraków 1998. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

    Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

    Nieważne, czy jesteśmy w domu czy na wakacjach, niezależnie czy zimą czy latem – infekcje pęcherza moczowego zawsze są uporczywe i wymagające dużej cierpliwości, kiedy próbujemy poradzić sobie z ich objawami. Istnieją domowe sposoby na zapalenia pęcherza moczowego oraz proste reguły, które mogą pomóc w uniknięciu choroby. Co robić, kiedy musimy co chwilę biegać do toalety i jak złagodzić ból i pieczenie pęcherza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij