Kwasy tłuszczowe omega-9 –  czy kapsułkę z olejem można stosować na skórę twarzy?
Alicja Świątek

Kwasy tłuszczowe omega-9 – czy kapsułkę z olejem można stosować na skórę twarzy?

Kwasy omega-9 i ich główny przedstawiciel, czyli kwas oleinowy to substancje, które warunkowo zaliczono do rodziny kwasów omega, ponieważ organizm jest w stanie sam syntezować ten związek (niemniej w małych ilościach). Nie ulega wątpliwości, że omega-9 to zdrowe kwasy tłuszczowe, które m.in. regulują ciśnienie tętnicze krwi, działają protekcyjne na serce i oczy, dodatkowo chronią układ nerwowy, poprawiają odporność i wspierają proces leczenia i regeneracji skóry (zaleca się ich stosowanie w leczeniu chorób, takich jak AZS). Jakie inne właściwości mają kwasy omega-9, co jest ich najlepszy źródłem oraz jak należy je suplementować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kwasy tłuszczowe Omega-9 nazywane są często niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Niemniej są w tej grupie jedynie warunkowo, ponieważ organizm potrafi samodzielnie je wytworzyć z kwasów omega-3 i omega-6, które należy dostarczać egzogennie, czyli wraz z dietą. Kwasy Ω-9 wpływają korzystnie na serce i układ krążenia, powodują obniżenie „złego” cholesterolu LDL oraz mają potencjał przeciwnowotworowy. Najczęściej w aptekach występują w postaci preparatów łączonych z innymi NNKT, które nazywane są Omega 3-6-9.

Czym są (warunkowe) niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w literaturze anglojęzycznej określane jako EFA (ang. Essential Fatty Acids) są egzogennymi kwasami tłuszczowymi. Oznacza to, że organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować i muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pożywieniem. W tej grupie związków wyróżnia się jednonienasycone kwasy tłuszczowe (zawierające jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla) oraz wielonienasycone (posiadające co najmniej dwa wiązania podwójne węgiel-węgiel w łańcuchu węglowodorowym reszty kwasowej).

W zależności od umiejscowienia ostatniego wiązania podwójnego w cząsteczce NNKT wyróżniono:

  • kwasy omega-3 (wiązanie nienasycone występuje przy 3 od końca atomie węgla),
  • kwasy omega-6 (przy 6),
  • kwasy omega-9 (przy 9).

Kwasy omgea-3 występują jako:

  • kwas  α-linolenowy (ALA),
  • kwas eikozapentaenowy (EPA),
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Kwasy omgea-6 występują jako:

  • kwas linolowy (LA),
  • kwas γ-linolenowy (GLA),
  • kwas arachidonowy (AA).

Kwasy omgea-9 występują jako:

  • kwas oleinowy.
Kwasy tłuszczowe omega-9 zaliczane są warunkowo do grupy NNKT, ponieważ organizm jest w stanie sam zsyntetyzować te związki, jeśli posiada wystarczającą ilość kwasów omega-3 i omega-6.

Kwasy omega-9 – jaka jest ich rola w organizmie?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią bardzo istotne funkcje w organizmie. Są to związki konieczne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Kwasy tłuszczowe omega-9 mogą być wytwarzane fizjologicznie przez organizm, przy odpowiedniej podaży kwasów omega 3 i omega 6. Warunkowe NNKT omega-9 powodują obniżenie poziomu trójglicerydów oraz całkowitego poziomu cholesterolu, w tym niekorzystnej frakcji tzw. złego cholesterolu LDL. Wpływają w ten sposób ochronnie na serce i układ krążenia oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Przypuszcza się, że kwasy omega-9 chronią również przed nowotworami. Kwas oleinowy, będący przedstawicielem tej grupy związków jest kluczowym elementem błony neuronalnej i gromadzi się w mózgu podczas rozwoju płodu. Dodatkowo działa ochronnie na skórę, ograniczając utratę wody, a poprzez działanie przeciwutleniające spowalnia procesy starzenia.

Powiązane produkty

Źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)

W zależności od rodzaju niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych można wyróżnić różne ich źródła. Kwasy omega-3 występują w dużych ilościach w tłustych rybach morskich, takich jak: makrela, śledź, łosoś, sardynki i sardele. Znajdują się również w olejach: rzepakowym i lnianym oraz migdałach i orzechach włoskich.

Źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 są rośliny, takie jak awokado, pestki dyni, ziarna słonecznika, sezam, oleje roślinne: kokosowy, arachidowy, kukurydziany, sojowy, z nasion ogórecznika lekarskiego, wiesiołka.

Bogatym źródłem kwasów omega-9 jest oliwa z oliwek oraz tran, czyli olej otrzymywany z wątroby ryb dorszowatych. Dodatkowo w mniejszych ilościach występują w siemieniu lnianym, oleju słonecznikowym i rzepakowym, awokado, migdałach i orzechach ziemnych.

Jak suplementować kwasy omega-9? Cena, dawkowanie

Najczęściej suplementy z kwasami omega-9 występują w postaci preparatów złożonych zawierających również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które nazywane są w skrócie preparatami omega-3-6-9. Tego typu suplementy diety dostępne są w aptekach w cenach od około 10 do 90 zł. W zależności od zawartości substancji czynnych w jednej kapsułce różne jest ich dawkowanie. Jednak zawsze na opakowaniu lub ulotce producent umieszcza informację o tym, jak należy przyjmować dany preparat, aby był skuteczny i bezpieczny.

Sprawdź, jakie kapsułki z kwasami omega znajdziesz na DOZ.pl

Kwasy omega 3-6-9 zaleca się stosować ok. 15–30 minut przed posiłkiem. Ponadto suplementując „omegę", warto ograniczyć spożycie innych źródeł tłuszczów (masło, tłuste mięsa, oleje) podawanych wraz z codzienną dietą. W przypadku kobiet w ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem przyjmowania kwasów omega-9, ponieważ o ile NNKT kwasy omega-3, a zwłaszcza DHA (kwas dokozaheksaenowy) to rekomendowane suplementy w okresie ciąży, o tyle nie ma takich wskazówek dla kwasów omega-9. Na półkach aptecznych można znaleźć suplementy z kwasami omega 3-6-9 przeznaczone również dla dzieci, których stosowanie wskazane jest powyżej 3. roku życia.

Kosmetolodzy rekomendują również stosowanie kwasów omega nie tylko dojelitowo, ale także powierzchniowo, np. na skórę twarzy. Osoby, które chciałby poprawić stan swojej cery, mogą zawartość olejowej kapsułki, w której zamknięte są kwasy tłuszczowe, wsmarować w skórę podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Takie zabieg jest wskazany szczególnie wówczas, kiedy np. wracamy z wakacji, nasza skóra jest przesuszona i wymaga odżywienia.

  1. E. Kępczyńska i in., Kwasy tłuszczowe, „farmacja.cm.uj.edu.pl” [online], https://farmacja.cm.uj.edu.pl/cm/uploads/2019/12/Kwasy-t%C5%82uszczowe.pdf, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  2. Matos Medeiros-de-Moraes I., Omega-9 Oleic Acid, the Main Compound of Olive Oil, Mitigates Inflammation during Experimental Sepsis, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/328935466_Omega-9_Oleic_Acid_the_Main_Compound_of_Olive_Oil_Mitigates_Inflammation_during_Experimental_Sepsis, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  3. Hoseinzadeh Z., THE EFFECT OF (OLEIC ACID) OMEGA 9 ON SPATIAL LEARNING IN ADULTS MALE RATS, „researchgate.net” [online],  https://www.researchgate.net/publication/329701847_THE_EFFECT_OF_OLEIC_ACID_OMEGA_9_ON_SPATIAL_LEARNING_IN_ADULTS_MALE_RATS, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  4. Salama Z, Increasing omega 6, omega 9 fatty acids and oil contents in black sesame seed by biofertilizer and micronutrients application, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/281962124_Increasing_omega_6_omega_9_fatty_acids_and_oil_contents_in_black_sesame_seed_by_biofertilizer_and_micronutrients_application,  [dostęp:] 24.06.2021 r.
  5. Elbossaty W. F., Clinical Influence of Triple Omega Fatty Acids (Omega-3, 6, 9), „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/329122034_Clinical_Influence_of_Triple_Omega_Fatty_Acids_Omega-3_6_9, [dostęp:] 24.06.2021 r.
  6. G. Gultekin, Impact of Omega-3 and Omega-9 fatty acids enriched total parenteral nutrition on blood chemistry and inflammatory markers in septic patients, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/261923080_Impact_of_Omega-3_and_Omega-9_fatty_acids_enriched_total_parenteral_nutrition_on_blood_chemistry_and_inflammatory_markers_in_septic_patients,  [dostęp:] 24.06.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij