Kobieta naklada sobie odżywkę do rzęs
Ewelina Sochacka

Odżywki do rzęs – co zawierają? Czy są skuteczne?

Odżywki do rzęs zapobiegają ich wypadaniu, pomagają wzmocnić włoski i sprawiają, że rzęsy stają się wyraźnie dłuższe i gęstsze. Skład takich kosmetyków może być różny, odmienna będzie też ich skuteczność. Dowiedz się, co najczęściej zawierają odżywki wzmacniające rzęsy i jak należy je stosować.

Dobra odżywka do rzęs – jak działa?

Zdecydowana większość kobiet marzy o długich i gęstych rzęsach. Z tego powodu część pań decyduje się na ich przedłużanie i zagęszczanie w gabinecie kosmetycznym bądź dokleja sztuczne rzęsy. Takie zabiegi mogą być jednak kosztowne i czasochłonne, w dodatku ich efekt nie utrzymuje się długo. Czy zatem istnieje inny sposób na piękne, bujne rzęsy? Tak, warto w tym celu rozważyć zastosowanie specjalnych odżywek dostępnych w aptekach i drogeriach.

Odżywki do rzęs to kosmetyki, które mają na celu poprawić ich kondycję, wzmocnić i przyspieszyć wzrost włosków. Niektóre preparaty tego typu zagęszczają także rzęsy i zapobiegają ich wypadaniu. Są dostępne w różnych formach, najczęściej nakłada się je przy użyciu pędzelka bądź szczoteczki (takiej samej, jaką nanosi się maskarę). Skład odżywek do rzęs może różnić się w zależności od marki, ale najczęściej zawierają one składniki, które mają na celu odżywienie, nawilżenie, wzmocnienie i odbudowę rzęs.

Odżywki do rzęs – co mogą zawierać?

Odżywki na porost rzęs dostępne na rynku różnią się składami, sposobami aplikacji i efektami, jakie można uzyskać przy regularnym stosowaniu. Najczęściej znajdują się w nich:

  • Bimatoprost – jest syntetycznym związkiem chemicznym działającym jak naturalne prostaglandyny. Jest on składnikiem stosowanym od wielu lat w kroplach na jaskrę, ponieważ działa na receptory w oku, które regulują ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jednym ze skutków ubocznych bimatoprostu odkrytym podczas stosowania tych leków było zauważalne wzmocnienie i wydłużenie rzęs. Odżywki z tym składnikiem aktywnym wpływają na fazę wzrostu rzęs – przyspieszają i wydłużają fazę anagenową (fazę wzrostu). Rzęsy stają się wyraźnie zagęszczone, wydłużone, lśniące oraz elastyczne. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że taki efekt utrzymuje się wyłącznie podczas stosowania preparatu – gdy przestaniemy stosować odżywkę, rzęsy powrócą do swojego naturalnego cyklu wzrostu, a część z nich wypadnie.
  • Biotyna – należy do witamin z grupy B, jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie. Stymuluje wzrost rzęs, jest niezbędna do syntezy keratyny, czyli głównego budulca rzęs. Odżywka do rzęs z biotyną może sprawić, że włoski staną się grubsze, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.
  • Kwas hialuronowy jest polisacharydem zaliczanym do glikozaminoglikanów, odpowiada za wiązanie cząsteczek wody w komórkach, bierze też udział w powstawaniu kolagenu i elastyny. Jest składnikiem powszechnie stosowanym w kosmetykach, w tym w odżywkach do rzęs, ze względu na właściwości nawilżające, regenerujące, wygładzające.
  • Prowitamina B5 (dekspantenol) – jest składnikiem, który może być stosowany w odżywkach do rzęs ze względu na swoje potencjalne korzystne właściwości pielęgnujące i wzmacniające.
  • Keratyna – to białko, które jest głównym budulcem włosów, paznokci i skóry. Jest produkowane przez keratynocyty, czyli komórki naskórka pochodzenia ektodermalnego. Keratyna odpowiada za wytrzymałość i elastyczność włosów oraz paznokci. Odżywka do rzęs zawierająca keratynę może przyczynić się do zwiększenia wytrzymałości i elastyczności rzęs oraz zapobiegać ich łamliwości i wypadaniu.
  • Witamina E – bywa nazywana „eliksirem młodości”, działa nawilżająco, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ma właściwości antyoksydacyjne. Może wspomagać regenerację i odbudowę rzęs.
  • Ekstrakt ze świetlika lekarskiego – ziele świetlika ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące, działa kojąco i nawilżająco na okolicę oczu i powieki.
  • Alantoina – to pochodna kwasu moczowego, przeciwdziała podrażnieniom i zaczerwienieniom.

Powiązane produkty

Jak stosować odżywkę do rzęs?

Aby kuracja wzmacniająca rzęsy przyniosła jak najlepsze efekty i była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  1. Jeśli stosujesz odżywkę po raz pierwszy, wykonaj próbę uczuleniową. Nałóż niewielką ilość kosmetyku na skórę i odczekaj kilkanaście godzin. Obserwuj, czy nie pojawia się zaczerwienienie, pieczenie bądź wysypka – w takim wypadku zrezygnuj ze stosowania preparatu.
  2. Przed nałożeniem odżywki do rzęs wykonaj demakijaż. Możesz użyć płynu micelarnego lub innego środka do demakijażu, który nie podrażnia oczu. Następnie umyj twarz żelem lub pianką, dokładnie spłucz kosmetyk wodą i osusz buzię.
  3. Aplikuj odżywkę podobnie jak eyeliner, wzdłuż nasady rzęs. Możesz użyć do tego aplikatora dostarczonego w opakowaniu lub cienkiego pędzelka. Niektóre kosmetyki nakłada się bezpośrednio na rzęsy, trzeba wówczas uważać, aby specyfik nie dostał się do oczu. Jeśli tak się stanie, przemyj je obficie wodą.
  4. Aby osiągnąć zamierzone efekty, stosuj odżywkę do rzęs regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Większość tego typu kosmetyków stosuje się na noc.
  5. Pamiętaj, że wzrost czy zagęszczenie rzęs mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania, dlatego uzbrój się w cierpliwość.
  1. J. A. Woodward, C. J. Haggerty, S. S. Stinnett i in., Bimatoprost 0.03% gel for cosmetic eyelash growth and enhancement, „Journal of Cosmetic Dermatology” 2010, t. 9, nr 2.
  2. D. P. Patel, S. M. Swink, L. Castelo-Soccio, A Review of the Use of Biotin for Hair Loss, „Skin Appendage Disorders” 2017, nr 3(3).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a najnowszy jego szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij