Lekarz przyjmuje pacjenta z koprolalią
Weronika Grzywna

Koprolalia i kopropraksja – na czym polegają te zaburzenia?

Koprolalia i kopropraksja to zjawiska zaliczane do grupy tików nerwowych. Są to gwałtowne, nawracające i zmienne w czasie ruchy lub wokalizacje charakteryzujące się specyficznym przebiegiem. Do dziś ich konkretne przyczyny nie zostały do końca poznane.

Koprolalia i kopropraksja – czym są?

Koprolalia to niemożliwa do opanowania potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych i nieakceptowalnych społecznie słów, m.in. wulgaryzmów czy wypowiedzi o podtekście seksualnym kierowanych w stronę innych osób. Koprolalia zaliczane są do kategorii tików wokalnych złożonych, czyli wypowiadanych spontanicznie sylab, słów lub fragmentów zdań.

Kopropraksja z kolei zaliczana jest do tików ruchowych złożonych. Polega ona na mimowolnym i spontanicznym pokazywaniu lub wykonywaniu niestosowanych gestów, m.in. dotykanie lub lizanie własnych lub cudzych części ciała. Kopropraksja zazwyczaj pojawia się nieoczekiwanie, jest spontaniczna, szybka i krótkotrwała. Ruchy w kopropraksji mogą dotyczyć różnych części ciała.

Osoba, która doświadcza kopropraksji zazwyczaj odczuwa specyficzne doznania przed wystąpieniem tiku, co umożliwia jej rozpoznanie tiku, niemniej jednak chory nie ma możliwości powstrzymania go. Przed wystąpieniem kopropraksji odczuwane są takie objawy, jak m.in. swędzenie, uczucie dyskomfortu czy napięcia w ciele. Próba zahamowania tiku bardzo często potęguje nieprzyjemne objawy i kończy się jeszcze większym nasileniem tiku.

Osoba, która doświadcza koprolalii lub kopropraksji nie jest więc w stanie kontrolować pojawienia się tików. Próba zapanowania nad nimi przynosi jedynie jeszcze większe uczucie dyskomfortu.

Koprolalia i kopropraksja – przyczyny

Koprolalia oraz kopropraksja to specyficzne tiki nerwowe, które zazwyczaj obserwowane są w przebiegu zespołu Tourette’a. Uważane są one za jedne z najbardziej charakterystycznych objawów choroby, niemniej jednak w rzeczywistości występują stosunkowo rzadko, u około 15 proc. wszystkich pacjentów. Ponadto koprolalia i kopropraksja obserwowane są m.in.:

Jednak w literaturze naukowej najczęściej koprolalia i kopropraksja omawiane są w odniesieniu do zespołu Tourette’a.

Badacze wskazują na to, że przyczyną występowania tików mogą być zaburzenia w pracy mózgu i w przekaźnictwie nerwowym. Przyczyn doszukuje się również w czynnikach genetycznych. Do tej pory jednak koprolalia oraz kopropraksja pozostają zagadkowymi zjawiskami. Ich złożona etiologia nie pozwala na określenie jasnej przyczyny ich występowania.

Powiązane produkty

Koprolalia i kopropraksja – jak sobie radzić? Leczenie

Występowanie zarówno koprolalii, jak i kopropraksji powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem, który zajmie się znalezieniem przyczyny ich pojawienia się, a na podstawie wiedzy na temat częstotliwości i nasilenia objawów dobierze indywidualny plan leczenia.

W leczeniu koprolalii oraz kopropraksji skuteczne efekty daje terapia behawioralna. W szczególności trening odwracania nawyków oraz ekspozycja z powstrzymywaniem reakcji. Jeżeli jednak tiki wyraźnie zaburzają codzienne funkcjonowanie, wówczas konieczne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. W leczeniu tików zazwyczaj stosuje się leki neuroleptyczne: klonidynę, rysperydon, sulpiryd, guanfacynę.

Zapoznaj się z ofertą preparatów uspokajających na DOZ.pl

Kluczową rolę odgrywa również psychoedukacja na temat tików. Duże znaczenie ma wiedza na temat tego, co powstrzymuje, a co nasila ich występowanie. Mianowicie koprolalię oraz kopropraksję może nasilić stosowanie nieodpowiednio zbilansowanej diety, np. nadmierne spożywanie słodyczy, słodkich i gazowanych napojów czy nabiału. Tiki mogą zaostrzać się na skutek spożywania kawy oraz alkoholu, a także palenia papierosów.

Dodatkowo koprolalie i kopropraksje częściej obserwowane są w sytuacjach stresowych, w obliczu odczuwania emocji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), podczas zmęczenia czy odczuwania lęku. Na większe prawdopodobieństwo pojawienia się tiku wpływ ma także zbyt długie granie na komputerze czy też zbyt długa praca przy komputerze. Występowanie tików mogą również nasilać infekcje bakteryjne oraz wirusowe.

Dowiedz się na DOZ.pl, jak radzić sobie ze stresem.

Najmniejsze nasilenie tików obserwowane jest natomiast w sytuacji, gdy chory jest na czymś skupiony lub zajmuje się czymś, co wymaga jego szczególnej uwagi. Co więcej, tiki nie występują podczas snu.

  1. Wolańczyk T., Janik P., Szejko N. i in. (2016). Oswoić tiki. Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourett'a, Warszawa.
  2. Kobierska, M., Sitek, M., Gocyła, K., Janik, P. (2014). Coprolalia and copropraxia in patients with Gilles de la Tourette syndrome. Neurologia i Neurochirurgia Polska, 48(1), 1–7.
  3. Singer, C. (1997). Coprolalia and other coprophenomena. Neurologic Clinics, 15(2), 299–308.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

  • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

    Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

  • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

    Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

  • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

    Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

  • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

    Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij