Siarka – właściwości lecznicze, nadmiar i niedobór w organizmie, suplementacja
Marta Pietroń

Siarka – właściwości lecznicze, nadmiar i niedobór w organizmie, suplementacja

Siarka (S, łac. sulphur) jest pierwiastkiem o intensywnej, żółtej barwie. W przyrodzie występuje w postaci gazów, w stanie wolnym albo w postaci związków chemicznych. Każdemu znana jest dzięki zapałkom, gdzie jest składnikiem łatwopalnej masy pokrywającej główki drewienka. Siarka jest również jednym z makroelementów występujących w organizmie człowieka. Pomimo niewielkiej ilości, znajduję się w każdej komórce i wchodzi w skład wielu białek i niektórych węglowodanów oraz bierze udział w licznych reakcjach.

Siarka – właściwości

Siarka jest jednym ze składników budulcowych ludzkiego organizmu. Wchodzi w skład aminokwasów: metioniny oraz cysteiny, mukopolisacharydów, sulfolipidów, koenzymu A, biotyny, glutationu, insuliny, tiaminy oraz kwasu liponowego. Bierze udział w reakcja utleniania, redukcji, stabilizuje cząsteczki białka oraz reguluje przepuszczalność błony komórkowej. Siarka wchłaniana jest głównie z białek w postaci aminokwasów siarkowych lub też z połączeń z żelazem. Nie kumuluję się w organizmie – zatrzymanie siarczanów (VI) w organizmie może być oznaką niewydolności nerek. Wydalana jest wraz z moczem w ilości proporcjonalnej do spożywanego białka.

Istnieje również organiczna postać siarki – MSM, czyli metylosulfonylometan, bardzo łatwo wchłaniający się przez organizm ludzki. W takiej postaci znajduje się w kukurydzy, pomidorach, lucernie, herbacie oraz kawie. Organiczna forma siarki zyskała dużą popularność jako środek przeciwbólowy (ból wysiłkowy) i przeciwzapalny zwłaszcza po ciężkich treningach i przeciążeniach. 

Siarka – zastosowanie 

Zastosowanie siarki w lecznictwie jest ogromne ze względu na jej znacząca rolę w organizmie. Siarka wykazuje działanie:

  • oksydacyjne,
  • przeciwzapalne,
  • immunomodulujące, 
  • wpływa na zmniejszenie dolegliwości urazów oraz stanów zapalnych stawów,
  • uczestniczy w wytwarzaniu enzymów,
  • bierze udział w syntezie tkanki łącznej – chrząstki, kolagenu oraz włosów, skóry i paznokci.

Siarka na stawy

Siarka ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, co pozytywnie wpływa na regenerację chrząstki stawowej. Ponadto jest składnikiem mazi stawowej, utrzymując tym samym jej elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie. Stosowana jest pomocniczo przy urazach narządów ruchu oraz przez osoby z chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi (reumatoidalne zapalenia stawów, rwa kulszowa czy rwa barkowa) w postaci kąpieli siarczkowych

Siarka na włosy, skórę, paznokcie

Siarka nazywana jest „pierwiastkiem piękności” ze względu na ogromne znaczenie w regeneracji uszkodzonego lub zrogowaciałego naskórka, a także z powodu hamowania procesów starzenia się skóry. 

Siarka jest podstawowym składnikiem skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich prawidłową kondycję. Dzięki właściwościom antybakteryjnym znalazła zastosowanie w kosmetykach (mydła siarczkowe, szampony) lub kąpielach leczniczych, stosowanych m.in. przy atopowym zapaleniu skóry, trądziku, tłustych włosach, z łupieżem oraz skórze głowy skłonnej do podrażnień. 

Siarka a cukrzyca

Siarka wchodzi w skład insuliny, hormonu niezbędnego do metabolizowania węglowodanów. Niedobór siarki może skutkować niedostateczną produkcją hormonu i tym samym zaburzać gospodarkę węglowodanową w organizmie. 

Powiązane produkty

Niedobór i nadmiar siarki – objawy

Zapotrzebowanie na siarkę w organizmie zaspokajane jest wraz z przyjmowanym pokarmem białkowym. Ich niska ilość w diecie albo wysokoprzetworzone formy pokarmu mogą przyczyniać się do jej niedoborów. Objawami niedoborów siarki mogą być różnego rodzaju zaburzenia:

  • wypadające włosy,
  • zwiększona łamliwość paznokci,
  • utrata jędrności skóry, 
  • przetłuszczająca się włosy
  • przetłuszczająca się skóra,
  • wahania stanu emocjonalnego i psychicznego: niepokój, lęk,
  • łuszczyca, trądzik, łupież, egzema. 

Siarka nie ulega kumulacji w organizmie, ponieważ w przypadku wystąpienia nadmiaru jest ona natychmiastowo eliminowana przez nerki wraz z moczem.

Siarka w diecie – w jakich produktach jej szukać?

Zapotrzebowanie organizmu na siarkę wystarczy zaspokoić odpowiednio skomponowana dietą. Wśród produktów zwierzęcych jej głównym źródłem są składniki wysokobiałkowe – jaja, mleko, mięso, a oprócz tego drób, podroby i ryby morskie. Siarkę można również dostarczać wraz z pokarmem roślinnym, do którego zalicza się między innymi: chrzan, kapustę, kalafior, sałatę, seler, kukurydzę, ziemniaki, groch, cebulę, soję, awokado, pomidory, paprykę, porzeczki, figi, gruszki i orzechy. Im bardziej przetworzone jedzenie, tym mniejsza jest zawartość i przyswajalność siarki. 

Siarka – suplementacja

W wyniku przetwarzania jedzenia (gotowanie, smażenie, pieczenie) zawartość siarki maleje, dlatego u osób narażonych na niedobory sama dieta może być niewystarczającym źródłem tego pierwiastka. Zalecana jest wtedy dodatkowa suplementacja w postaci siarki organicznej – MSM.

Dzienna dawka siarki w tabletkach powinna wynosić od 1 g do 15 g,  należy ją spożywać na około półgodziny przed posiłkiem. Na początku zaczyna się od 1 g i stopniowo zwiększa do 3–5 g pod warunkiem braku objawów niepożądanych. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, bowiem śmiertelna ilość MSM dla ludzkiego ciała to około 1,5 kg.
  1. J. Kuciel-Lewandowsk, Siarka w medycynie i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 6.
  2. A. Brzozowska, Składniki mineralne w żywieniu człowieka, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2002.
  3. J. Podgórska, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), „biotechnologia.pl” [online], https://biotechnologia.pl/farmacja/kliniczne-aspekty-stosowania-siarki-organicznej-msm,18208, [dostęp:] 31.05.2021.
  4. J. Kurzepa, A. Hordyjewska, Pierwiastki występujące w organizmie, [w:] J. Kurzepa (red.), Chemia organizmów żywych, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014.
  5. A. Jabłońska-Trypuć, R. Czerpak, Surowce kosmetyczne i ich składniki, MedPharm, Wrocław 2008.
  6. B. Przygoda, Siarka, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73865,siarka, [dostęp:] 31.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • Zespół czerwonego człowieka – jak się objawia alergia na wankomycynę?

    Zespół czerwonego człowieka (czerwonej szyi) obejmuje kilka dolegliwości, które pojawiają się w wyniku pseudoalergicznej reakcji na podanie wankomycyny. Jak się zatem objawia i jak leczyć tzw. syndrom red man?

  • Mykotoksyny – czym grozi zatrucie nimi?

    Zdarza Ci się odkroić spleśniały kawałek produktu spożywczego, a jego pozostałą część skonsumować, jak gdyby nic się nie stało? Jeśli tak, to powinieneś dowiedzieć się, czym są mikotoksyny, które w latach 60. XX wieku były przyczyną masowego zatrucia indyków w Anglii. Co więcej, podczas wielu wojen wykorzystywano je jako broń biologiczną (tzw. żółty deszcz). Dlaczego mikotoksyny są tak niebezpieczne dla ludzi? W jakich produktach możemy je znaleźć? Jakie są objawy zatrucia pleśnią i jak je leczyć?

  • Tabletka „dzień po” – czym jest antykoncepcja awaryjna?

    Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką „dzień po”, stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Czym się różnią? Jak działają? Czy można je dostać bez recepty?

  • Oparzenia – stopnie, pierwsza pomoc

    Statystyki dotyczące oparzeń w Polsce są zatrważające. Każdego roku oparzeniom ulega około 300–400 tysięcy osób, z czego prawie 50–70% stanowią dzieci. Pomimo dość dużej powszechności nadal nie każdy wie, jak udzielić pierwszej pomocy osobie oparzonej, a właśnie te czynności mają ogromny wpływ na leczenie oraz gojenie się rany. Jakie są rodzaje oparzeń? Jak ocenić stopień oparzenia skóry? Czy każde oparzenie wymaga pomocy medycznej?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Sylwester a zwierzęta – jak zadbać o ich komfort?

    Sylwester to czas szampańskiej zabawy do białego rana, natomiast dla naszych czworonogów to najbardziej stresujący dzień w ciągu całego roku. Huk wystrzeliwanych fajerwerków wywołuje u nich strach, panikę, zwiększa stres, przez co wielu pupili ucieka w poszukiwaniu schronienia. Jak uspokoić psa w sylwestra? Jakie tabletki uspokajające dla psa lub kota? Co robić, gdy nasz pupil ucieknie wystraszony w sylwestra?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij