Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny?

Geneza wystąpienia tego zjawiska jest złożona i wciąż nie do końca poznana. Najczęściej jest ono wynikiem kilku nakładających się na siebie, różnorodnych w swym charakterze nieprawidłowości. Po pierwsze powstanie bruksizmu może być skutkiem istnienia zaburzeń w obrębie jamy ustnej. Zaburzenia te mogą mieć różny stopień zaawansowania, różne pochodzenie i czas trwania. Mogą to być istniejące wady zgryzu, obecne braki poszczególnych zębów, niewłaściwie wyrżnięte zęby mądrości czy też na przykład nieprawidłowo wykonanie wypełnienia w obrębie zębów. Wszystkie one sprzyjają zmianie prawidłowego funkcjonowania mięśni żucia – człowiek nawykowo zaczyna gryźć w inny sposób niż powinien, w efekcie czego mięśnie muszą również zacząć inaczej pracować. To może skutkować ich ciągłym wzmożonym napięciem, prowadzącym do powstania opisywanego zjawiska. Po drugie, jako główną przyczynę nawykowego zaciskania zębów podaje się obciążenie psychiczne, w tym szczególnie ekspozycję na stres. Niestety w obecnych czasach większość z nas żyje w stresie, którego całkowite wyeliminowanie jest wręcz niemożliwe. Ciągłe napięcie emocjonalne wzmaga również napięcie mięśniowe, co może skutkować właśnie powstaniem bruksizmu.

Do czego może prowadzić to zjawisko?

Niestety bruksizm nieleczony przez długi czas może doprowadzić do wielu powikłań, niejednokrotnie trudnych do leczenia w późniejszym okresie. Częste zaciskanie zębów skutkuje wywieraniem na ich powierzchni sił, do których szkliwo nie jest naturalnie przystosowane. W efekcie dochodzi do stopniowego ścierania się jego powierzchni, powstawania pęknięć w jego obrębie, a po czasie do obniżenia wysokości zębów. Wraz z obniżeniem wysokości zwarcia zazwyczaj bruksizm ulega nasileniu, tworząc błędne, wymagające leczenia koło.

Przeczytaj czym jest diastema

Poza tym ciągłe napięcia w obrębie mięśni żucia mogą skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych. Dolegliwości te bywają różnego rodzaju. Po pierwsze mogą pojawić się dolegliwości bólowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, takie jak bolesne przeskakiwanie/strzykanie w stawach, ból promieniujący do ucha czy też trudności z odwodzeniem żuchwy. Po drugie mogą pojawić się różnego rodzaju bóle: bóle migrenowe, bóle mięśni żucia, bóle szyi, karku, pleców czy ramion.

Powiązane produkty

Jak wygląda leczenie?

Bardzo ważnym w procesie leczenia jest uświadomienie pacjentowi złożoności problemu. Pacjent powinien chociaż w ciągu dnia unikać zaciskania zębów w sytuacjach stresowych, w momentach wymagających skupienia. Wiele osób dopiero wtedy zdaje sobie sprawę z faktu, że np. wykonując czynności precyzyjne w ciągu dnia, nieświadomie zaciskało zęby. Taka świadomość sprawia, że problem staje się dla chorego bardziej realny. Leczenie samego problemu zależy w znacznej mierze od jego zaawansowania i przyczyn, które go wywołały. Bez wyeliminowania przyczyny – niezależnie czy jest to przyczyna stomatologiczna czy też psychologiczna, trudnym, a wręcz niemożliwym jest całkowite wyeliminowanie problemu.

Lekarze zazwyczaj zalecają stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych, zakładanych na powierzchnię zębów podczas snu. Nie tylko chronią one przed dalszym niszczeniem powierzchni zębów, ale również „naciągając” lekko mięśnie w nocy powodują zmniejszenie napięcia w ich obrębie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij