Witaminy z grupy B
Barbara Bukowska

Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

  1. Wpływ niacyny na układ krążenia
  2. Co dalej z suplementacją niacyny?

Wpływ niacyny na układ krążenia

Naukowcy z Cleveland Clinic odkryli zależność między wysokim stężeniem 4PY – jednego z produktów rozkładu niacyny – a wysokim ryzykiem ciężkich zdarzeń kardiologicznych i neurologicznych (m.in. zawału serca i udaru mózgu).

Zdaniem badaczy 4PY prowadzi do zapalenia naczyń, a w konsekwencji do miażdżycy. Zależność między produktem rozkładu niacyny a zapaleniem naczyń została opisana po raz pierwszy. Odkrycie nowego szlaku metabolicznego było głównym założeniem badania.

Naszym początkowym celem było zidentyfikowanie nowych ścieżek, które przyczyniają się do chorób serca. Ograniczenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (np. obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, dobra kontrola cukrzycy) w najlepszym wypadku zmniejsza wskaźnik zdarzeń kardiologicznych o 50%. A to oznacza, że istnieją inne ścieżki, dotąd niepoznane

— wyjaśnia Stanley Hazen, główny autor badania opublikowanego na łamach „Nature Medicine”.

Co dalej z suplementacją niacyny?

Wiele krajów wzbogaca podstawowe produkty spożywcze w niacynę. Miało to zapobiegać chorobom związanym z niedoborami żywieniowymi. Niacyna odgrywa bowiem kluczową rolę w wielu fundamentalnych dla organizmu procesach. Udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, w syntezie hormonów, procesach odpornościowych i regulacji stanu zapalnego to tylko niektóre z działań witaminy PP.

W toku badań naukowców z Cleveland okazało się jednak, że u ponad 25 proc. uczestników poziom niacyny, a tym samym 4PY, był zbyt wysoki. Autorzy badania przekonują, że kontynuacja wzbogacania produktów zbożowych w witaminę PP jest zasadna. Pod lupę jednak warto wziąć dostępne bez recepty suplementy diety. Pacjenci często nie mają świadomości, że przyjmując preparaty wieloskładnikowe, przekraczają zalecane dawki wielu substancji, w tym witaminy PP.

Nowe doniesienia każą inaczej spojrzeć na dotychczasowe postrzeganie niacyny jako substancji o korzystnym wpływie na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Witaminę PP stosowano w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Paradoksalnie działanie to nie przekładało się na wyraźne korzyści kliniczne. Odkrycie wpływu metabolitu niacyny na układ sercowo-naczyniowy wyjaśnia ten fenomen i najpewniej będzie „gwoździem do trumny” dla stosowania tej witaminy w profilaktyce chorób.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij