Tabletka na kobiecej dłoni - zdjęcie ilustracyjne
Barbara Bukowska

Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

  1. Tabletka „dzień po” – głosowanie w Sejmie 2024
  2. Tabletka „dzień po” – co dalej z projektem ustawy?
  3. Tabletka „dzień po” – jak działa?

Tabletka „dzień po” – głosowanie w Sejmie 2024

22 lutego 2024 r. przegłosowano nowelizację Prawa farmaceutycznego, przywracającą dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu dla osób powyżej 15. roku życia. Przypomnijmy – od lipca 2017 r. tzw. tabletkę „dzień po” można było kupić wyłącznie z przepisu lekarza. Za wnioskowanymi zmianami zagłosowało 224 posłów, przeciw 196, a 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Antykoncepcja bez recepty – sprawdź w ofercie DOZ.pl

Tabletka „dzień po” – co dalej z projektem ustawy?

Projekt nowelizacji trafi teraz do Senatu, w którym rządząca koalicja ma większość. Decydujący będzie więc głos prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent nie ustosunkował się jednoznacznie do tej kwestii, jednak na podstawie jego wcześniejszych wypowiedzi można domniemywać, że nie jest zwolennikiem przegłosowanych przez Sejm zmian.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że resort pracuje nad wytycznymi dla farmaceutów w zakresie wydawania tabletek „dzień po” i udzielania porad pacjentkom, które zgłoszą się po te leki do apteki.

Jeśli proces legislacyjny przebiegnie sprawnie, nowe regulacje mogą wejść w życie już 1 kwietnia br.

Powiązane produkty

Tabletka „dzień po” – jak działa?

Antykoncepcja awaryjna – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona jest do stosowania doraźnego. Ze względu na długą listę skutków ubocznych nie należy jej traktować jako rutynowej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży.

Sytuacje, w których można rozważyć sięgnięcie po tabletkę „dzień po”, to m.in. uszkodzenie prezerwatywy podczas stosunku, wypadnięcie wkładki wewnątrzmacicznej czy stosunek seksualny będący wynikiem gwałtu.

Octan uliprystalu zmienia strukturę błony śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie zarodka. Dodatkowo hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego, opóźniając lub blokując owulację.

Zaleca się przyjęcie tabletki „dzień po” w pierwszych 24 godzinach od stosunku (wtedy osiąga najwyższą, 98-proc. skuteczność), jednak nie później niż w ciągu 5 dni. Należy podkreślić, że tabletka „dzień po” nie działa wczesnoporonnie. Dlatego jeśli zostanie przyjęta zbyt późno (już po implantacji), nie zapobiegnie rozwojowi ciąży.

Tabletka „dzień po” bezpośrednio od farmaceuty - nowa decyzja rządu z kwietnia 2024 roku, dowiedz się więcej
  1. J. Janik, Tabletka „dzień po” – będą wytyczne dla farmaceutów, [online] https://www.termedia.pl/mz/Tabletka-dzien-po-beda-wytyczne-dla-farmaceutow,54909.html [dostęp:] 23.02.2024.
  2. Koniec recept na te leki. Sejm uchwalił zmianę, [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Koniec-recept-na-te-leki-Sejm-uchwalil-zmiane,255504,6.html [dostęp:] 23.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij