Ospa alaskańska to nowy wirus
Ewelina Sochacka

Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

  1. Wirus alaskański – pierwsza na świecie ofiara śmiertelna
  2. Czym charakteryzuje się tajemniczy wirus z Alaski?
  3. W jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem alaskańskim?

Wirus alaskański – pierwsza na świecie ofiara śmiertelna

W połowie lutego 2024 roku Państwowy Wydział Zdrowia Publicznego na Alasce (jeden ze stanów USA położony na północno-zachodnim krańcu Ameryki Północnej) poinformował, że w styczniu zmarł tam starszy mężczyzna zarażony wirusem o nazwie Alaskapox, znanym też jako wirus alaskański. Jest to pierwsza śmiertelna ofiara tego patogenu oraz pierwszy pacjent z tym wirusem poza gminą Fairbanks znajdującą się w środkowej części półwyspu.

Amerykańskie władze podkreślają, że mężczyzna zmagał się z immunosupresją, czyli obniżeniem odporności, spowodowaną leczeniem przeciwnowotworowym, co mogło być przyczyną ciężkiego przebiegu infekcji, a w konsekwencji zgonu. Chory zgłosił się do lekarza, ponieważ zauważył pod pachą czerwone krostki. Pomimo zastosowania antybiotykoterapii odczuwał narastający, bardzo silny, piekący ból pachy oraz ramienia. Lekarze podejrzewali zakażenie tkanki łącznej, dlatego skierowali mężczyznę do szpitala.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny ujawniły rozległe zapalenie mięśni, a w badaniach laboratoryjnych wykryto obecność wirusa Alaskapox (AKPV) należącego do grupy ortopokswirusów. Pomimo intensywnego wsparcia medycznego u chorego doszło do wystąpienia ostrej niewydolności nerek oraz niewydolności oddechowej, co doprowadziło do śmierci pacjenta.

Sprawdź, co brać na gorączkę na DOZ.pl

Czym charakteryzuje się tajemniczy wirus z Alaski?

Alaskapox to wirus z rodzaju Orthopoxvirus (należącego z kolei do rodziny Poxviridae), który może zakażać zwierzęta i ludzi. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2015 roku na Alasce, pełną analizę jego genomu opublikowano natomiast w 2019 roku. Dotychczas zgłoszono siedem przypadków zachorowania na tzw. ospę alaskańską. Do chwili wystąpienia pierwszego przypadku śmiertelnego choroba była uważana za łagodną, a pacjenci nie wymagali hospitalizacji.

Wśród objawów ospy alaskańskiej wyróżnia się:

  • zmiany skórne – krostki, grudki, pęcherzyki mogące przypominać ukąszenie pająka,
  • powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych w pobliżu wysypki,
  • bóle stawów i mięśni,
  • gorączkę.

Powiązane produkty

W jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem alaskańskim?

Pacjent, który zmarł po zakażeniu wirusem Alaskapox, mieszkał samotnie na obszarze słabo zaludnionym i twierdził, że ostatnio nie podróżował i nie miał kontaktu z osobami, które odbywały podróże. Nie kontaktował się również z nikim chorym czy mającym jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne. Zgłosił natomiast, że opiekował się bezpańskim kotem, który regularnie polował na małe ssaki. Zwierzę często drapało mężczyznę, a jedno z takich zadrapań chory miał w pobliżu pachy, na której pojawiły się zmiany skórne. We krwi i wymazach z błon śluzowych pobranych od kota nie znaleziono jednak wirusa alaskańskiego.

Nie jest w pełni jasne, w jaki sposób dochodzi do zakażenia AKPV, ale naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie jest to choroba odzwierzęca, co oznacza, że może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Dotychczas nie udokumentowano transmisji wirusa Alaskapox między ludźmi.
  1. Fatal Alaskapox Infection in a Southcentral Alaska Resident, „State of Alaska Epidemiology Bulletin” 2024, nr 2.
  2. C. M. Gigante i in., Genome of Alaskapox Virus, a Novel Orthopoxvirus Isolated from Alaska, „Viruses” 2019, nr 11(8).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij