Klapa od sedesu
Ewelina Sochacka

Spłukiwanie toalety z opuszczoną deską nie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów

Najnowsze badanie sugeruje, że opuszczenie deski sedesowej nie gwarantuje, iż wirusy znajdujące się w kale nie będą się rozprzestrzeniały. Według naukowców jedynym skutecznym sposobem walki z drobnoustrojami mogącymi powodować infekcje u ludzi jest dezynfekcja powierzchni.

  1. Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów znajdujących się w toalecie?
  2. Dlaczego wirusy przedostają się z toalety na inne powierzchnie?
  3. Higiena podczas infekcji układu pokarmowego – jak uniknąć zarażenia domowników?

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów znajdujących się w toalecie?

Podczas spłukiwania toalety z podniesioną deską sedesową dochodzi do aerozolizacji, czyli rozpylenia w powietrzu mikrocząsteczek wody. W tym procesie drobnoustroje znajdujące się w muszli mogą być przenoszone na inne powierzchnie, co może potencjalnie prowadzić do zakażeń. Według przeglądu literatury z 2013 roku naukowcy już w 1907 roku rozpoczęli badania na temat tego, czy bakterie pochodzące ze ścieków mogą występować w powietrzu, a wytwarzanie bioaerozoli podczas spłukiwania toalet po raz pierwszy odnotowano w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Dotychczas prace naukowe sugerowały, że opuszczanie deski sedesowej przed spłukaniem toalety może zmniejszyć rozprzestrzenianie się groźnych dla zdrowia zarazków (przede wszystkim bakterii), jednak najnowsze prace w tym temacie zdają się temu zaprzeczać.

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „American Journal of Infection Control”, opuszczanie deski przed spłukaniem nie ogranicza rozprzestrzeniania się wirusów. Badacze ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że jedynym skutecznym sposobem, aby zapobiegać przenoszeniu się bakteriofagów (czyli wirusów atakujących bakterie), jest dezynfekcja toalety i pobliskich powierzchni – całej muszli, podłóg, ścian – przy pomocy środków zawierających na przykład podchloryn sodu.

Dlaczego wirusy przedostają się z toalety na inne powierzchnie?

Autorzy badania podkreślają, że ponieważ wirusy są od 10 do 100 razy mniejsze niż bakterie, łatwiej ulegają aerozolowaniu. Dlatego mogą się rozprzestrzeniać nawet mimo zamkniętej deski sedesowej. W związku z tym należy zadbać o higienę i regularnie dezynfekować łazienkę – szczególnie wtedy, gdy w gospodarstwie domowym przebywa osoba z aktywną infekcją wirusową, np. zakażona norowirusami czy rotawirusami, powodującymi ostry nieżyt żołądka i jelit. Ponadto trzeba pamiętać, że dezynfekcja powierzchni jest jeszcze ważniejsza w placówkach ochrony zdrowia, w których często przebywają osoby z obniżoną odpornością.

Co ciekawe, badania epidemiologów przeprowadzone w 2020 roku wykazały, że również koronawirusem SARS-CoV-2 można zarazić się w toalecie, ponieważ jest on obecny w kale. Wirus ten ma niewielkie rozmiary i może unosić się w powietrzu przez ponad minutę, co sprawia, że może łatwo wniknąć do dróg oddechowych.

Powiązane produkty

Higiena podczas infekcji układu pokarmowego – jak uniknąć zarażenia domowników?

Najczęstszą przyczyną ostrych infekcji układu pokarmowego, powodujących bóle brzucha, biegunkę i wymioty, są norowirusy. Są one przenoszone głównie drogą kropelkową oraz drogą fekalno-oralną (poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie okolicy ust). Mogą również przenosić się na skutek spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Objawy zwykle pojawiają się nagle i trwają przeważnie od 1 do 3 dni, maksymalnie do tygodnia. Zakażeniu może towarzyszyć gorączka.

Ponieważ norowirusy są bardzo zaraźliwe, ważne jest przestrzeganie zasad higieny takich jak częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą oraz unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Dezynfekcja powierzchni, w tym toalety i klamek, a także dokładne mycie naczyń i sztućców, z których korzystała osoba chora, również może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa.

  1. M. P. Goforth i in., Impacts of lid closure during toilet flushing and of toilet bowl cleaning on viral contamination of surfaces in United States restrooms, „American Journal of Infection Control” 2024, t. 52, nr 2.
  2. D. J. Johnson i in., Lifting the lid on toilet plume aerosol: A literature review with suggestions for future research, „American Journal of Infection Control” 2013, t. 41, nr 3.
  3. Y. Li i in., Can a toilet promote virus transmission? From a fluid dynamics perspective, „Physics of Fluids” 2020, t. 32, nr 6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij