Odkażanie lotniska
Barbara Bukowska

Wzrost zakażeń tropikalną chorobą w Europie. Włochy wprowadzają środki bezpieczeństwa

Po niedawnej epidemii koronawirusa Stary Kontynent staje w obliczu kolejnego zagrożenia epidemicznego. Wirus dengi, dotąd kojarzony głównie z tropikami, w wyniku zmian klimatycznych oraz wzmożonej migracji coraz natarczywiej puka do bram Europy. Władze Włoch, w których liczba przypadków dengi rośnie szczególnie szybko, wprowadzają obostrzenia na lotniskach.

  1. Denga w Europie – dlaczego liczba zachorowań rośnie?
  2. Władze Włoch reagują – jakie obostrzenia wprowadzono?
  3. Czym jest denga?

Denga w Europie – dlaczego liczba zachorowań rośnie?

Do niedawna gorączkę denga uważano za chorobę tropikalną. Kilka czynników sprawia jednak, że kraje europejskie nie mogą już czuć się w pełni bezpiecznie. Ludność społeczeństw zachodnich coraz chętniej podróżuje do ciepłych krajów – z wakacji przywozimy nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale czasem również pasażera na gapę, np. komara tygrysiego przenoszącego dengę (i wiele innych chorób). Zachodzące zmiany klimatyczne, zwłaszcza wzrost temperatur, sprawiają, że przedstawiciele tego gatunku coraz lepiej czują się na naszym kontynencie.

Dane WHO są alarmujące – na przestrzeni ostatnich 20 lat ogólna liczba zachorowań na dengę wzrosła 10-krotnie. Liczba przypadków w Europie również systematycznie rośnie, szczególnie w krajach południowych: Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Władze Włoch reagują – jakie obostrzenia wprowadzono?

Jako pierwsze na rosnące zagrożenie epidemiczne zareagowały władze Włoch. 15 lutego 2024 r. na rzymskim lotnisku Fiumicino, obsługującym rocznie blisko 40 milionów pasażerów, zaostrzono środki bezpieczeństwa. Wprowadzono obowiązkową dezynfekcję pokładów przed wypuszczeniem pasażerów i rozładunkiem oraz wzmożone kontrole sanitarne, zwłaszcza w odniesieniu do lotów zza Atlantyku, gdzie ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie. Działania mają charakter profilaktyczny – ich celem jest utrudnienie rozpowszechniania się dengi.

Oprócz dezynfekcji samolotów włoskie ministerstwo zdrowia bada możliwość wprowadzenia specjalnych protokołów nadzoru dla towarów przybywających m.in. z Brazylii czy Argentyny, czyli krajów o wysokiej zachorowalności na dengę. Kompleksowa strategia i obostrzenia dotyczące zarówno pasażerów, jak i towarów mają na celu minimalizację dróg transmisji wirusa.

Powiązane produkty

Czym jest denga?

Denga jest chorobą wirusową wywoływaną przez patogen z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae). Choroba jest przenoszona przez komary tygrysie z gatunków: Aedes aegypti, Aedes albopictus oraz Aedes scutellaris. Po ukąszeniu komara na skórze pozostaje swędzący bąbel, który czasem przekształca się w piekącą zmianę przypominającą rumień.

Sprawdź środki na komary na DOZ.pl

Objawy dengi, pojawiające się nawet po 14 dniach od ukąszenia komara, obejmują szereg symptomów typowych dla innych infekcji wirusowych: gorączkę, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy. Charakterystyczne jest pojawienie się plamisto-grudkowej wysypki, wyglądem zbliżonej do tej występującej w przebiegu odry. Niektóre zakażenia przyjmują postać dengi krwotocznej, której towarzyszą krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne. Śmiertelność w najcięższych przypadkach może sięgać nawet 20 proc.

  1. A. Buchs, A. Conde, A. Frank i in., The threat of dengue in Europe, „New Microbes and New Infections” 2022, 49–50.
  2. Increased sanitisation at Fiumicino airport to combat Dengue fever, Agenzia Nova, [online] https://www.agenzianova.com/en/news/allaeroporto-di-fiumicino-maggiori-sanificazioni-per-il-contrasto-alla-febbre-dengue/ [dostęp:] 18.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij