Chiński naukowiec w maseczce i ze strzykawką
Ewelina Sochacka

Chińczycy stworzyli potencjalnie najgroźniejszy wariant koronawirusa

Dominującym od sierpnia 2023 roku wariantem koronawirusa jest najłagodniejsza dotychczas odmiana wirusa JN.1. I to jest informacja, która nie budzi większego niepokoju. Gorszą jest ta, że chińscy naukowcy opracowali wariant, który zabił 100% zakażonych nim eksperymentalnie myszy o genomie przypominającym genom człowieka.

  1. Chińczycy eksperymentują ze zmutowanym koronawirusem
  2. Co wiemy o najgroźniejszym koronawirusie?
  3. Środowisko naukowe potępia Chińczyków

Chińczycy eksperymentują ze zmutowanym koronawirusem

Świat mierzy się z koronawirusem od prawie 4 lat. Fale zakażeń są raz wyższe, a raz niższe. Wariant JN.1 jest uznawany za wyjątkowo łatwo rozprzestrzeniającą się odmianę koronawirusa, ale gdy atakuje, wywołuje łagodne objawy. Specjaliści zajmujący się zdrowiem publicznym nie do końca wiedzą, czy łagodny przebieg choroby wywołanej przez JN.1 to efekt niskiej zjadliwości samego wirusa czy też tego, że społeczeństwo stało się bardziej odporne na koronawirusa np. poprzez szczepienia lub przechorowanie infekcji.

Bardzo dziwi zatem fakt, że przy mimo wszystko spokojnej atmosferze wokół COVID-19 chińscy naukowcy eksperymentowali ze zmutowaną wersją koronawirusa, którą ocenili na najbardziej zakaźną – zjadliwą. W bardzo szybkim tempie zabiła wszystkie zakażone myszy poddane wcześniej humanizacji (procesy polegające na wprowadzaniu genów ludzkich do mysich komórek, aby uzyskać organizm zwierzęcy z pewnymi cechami lub właściwościami ludzkimi, np. mysz humanizowana w celu badania specyficznych ludzkich chorób). To pierwsze tak ryzykowne badanie, dlatego uzyskane wyniki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jak wyglądałby przebieg zakażenia w przypadku zaatakowania człowieka.

Co wiemy o najgroźniejszym koronawirusie?

Wirus GX_P2V to zmutowana wersja koronawirusa, która najbardziej zjadliwa była dla mózgów myszy humanizowanych.

Jak podają Chińczycy:

Wskazuje to na ryzyko przeniesienia GX_P2V na ludzi i tworzy unikalny model pozwalający na zrozumienie patogennych mechanizmów wirusów powiązanych z SARS-CoV-2.
GX_P2V jest zmutowaną wersją GX/2017 koronawirusa, która według wcześniejszych informacji została odkryta u malezyjskich łuskowców w 2017 r., czyli trzy lata przed pandemią COVID-19. Łuskowce to ssaki owadożerne, które są pokryte charakterystycznymi łuskami i żyją na ciepłych obszarach planety.

W niektórych badaniach oryginalny szczep koronawirusa również powodował stuprocentową śmiertelność, w związku z czym uzyskane wyniki mogą nie mieć bezpośredniego przełożenia na ludzi.

Myszy, które zostały zakażone GX_P2V, zmarły w maksymalnie osiem dni po podaniu wirusa (niektóre nie żyły już po trzech dniach). Infekcję stwierdzono nie tylko w mózgu, co uznano za główną przyczynę zgonu, ale także w płucach, tchawicy, nosie, kościach i oczach. Pod koniec życia mózgi myszy skurczyły się w wyniku wyjątkowo wysokiego poziomu wirusa w tym organie.

Powiązane produkty

Środowisko naukowe potępia Chińczyków

Epidemiolodzy z całego świata nie są w stanie zrozumieć postępowania naukowców z Chin, oceniając je jako „niepotrzebne”, „bezcelowe”, „bezsensowne z naukowego punktu widzenia”. Badacze nie wiedzą, dlaczego naukowcy z Chin podjęli się zakażenia rasy myszy przypadkowym wirusem. Podkreślają jednak, że tyle czynników po drodze mogło zawieść, że jest to bardzo niepokojące, tym bardziej że w doniesieniu naukowym nie rozwiano przyszłych wątpliwości dotyczących poziomu bezpieczeństwa biologicznego czy środków ostrożności stosowanych w eksperymencie.

  1. China Develops New Covid Strain With 100% Mortality In Humanised Mice: Here’s Everything To Know About It, [online] https://www.onlymyhealth.com/china-develops-new-covid-strain-with-hundred-percent-mortality-in-humanised-mice-1705581298 [dostęp:] 22.01.2024.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij