suszone liście Boldo
Joanna Orzeł

Liście Boldo – charakterystyka, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jedną z popularnych w rejonie Ameryki Południowej roślin prozdrowotnych jest krzew dający liście boldo. Jakie właściwości ma ta endemiczna roślina? W czym pomoże? Sprawdziliśmy!

Zioła stosowane przez adeptów ludowej medycyny wschodniej (chińskiej czy ajurwedyjskiej) nie są nam obce. Kurkuma, zielona herbata, żeń-szeń czy ashwagandha regularnie są używane przez Europejczyków. Małą popularnością natomiast cieszą się ingredienty stosowane od wieków przez ludność zamieszkującą Ameryki Środkową oraz Południową. Tymczasem Aztekowie, Inkowie czy ludność zamieszkująca Andy tak samo jak ludzie Wschodu eksplorowali florę w poszukiwaniu leków na ludzkie przypadłości.

Boldo – charakterystyka rośliny

Roślinę, która jest źródłem liści boldo, zalicza się do gatunku boldola aromatyczna (łac. Peumus boldus). Naturalnie występuje ona w Ameryce Południowej, a dokładnie w Andach, rozciągających się na terenie Chile i Peru. W skutek działalności człowieka obecnie możemy ją również znaleźć na terenie Meksyku, Północnej Afryki czy w krajach europejskich.

Liście boldo pozyskuje się z krzewów o wysokości sięgających nawet do 8 metrów. Krzewy te mają intensywny aromat (podobny do komosy piżmowej). Surowiec roślinny (liście) mają jajowaty kształt i woskowaty połysk, są jaśniejsze po spodniej stronie. Po odpowiednim procesie suszenia stają się zielonobrunatne.

Liście boldo – skład

Liście boldo są bogate w składniki prozdrowotne jak alkaloidy aporfinowe (pośród których najważniejszy to boldyna), olejek eteryczny (zawiera m.in. cyneol), flawonoidy, garbniki oraz sole mineralne (głównie wapnia i magnezu). Ekstrakty z liści boldo wykazują wysokie działanie antyoksydacyjne.

Naturalnym składnikiem liści boldo również jest trująca dla organizmu substancja – askarydol. Ten terpenoid jest składnikiem olejku eterycznego rośliny. Może powodować wysypkę skórną, podrażnienie błon śluzowych lub problemy układu pokarmowego. Nie oznacza to, że liście boldo są dla nas trujące i powinniśmy się ich wystrzegać. Odpowiednio wysuszone (podczas standardowego procesu) są pozbawiane tego toksycznego składnika. Z tego powodu, decydując się na zakup suszonych liści boldo, należy poszukiwać sprawdzonych dostawców stosujących odpowiednie procedury produkcji.  

Powiązane produkty

Liście boldo – właściwości

Składniki zawarte w liściach boldo działają głównie w obrębie przewodu pokarmowego. Boldyna stymuluje wydzielanie żółci i soku żołądkowego tym samym poprawia procesy trawienne i wchłanialność cennych składników. Flawonoidy poprawiają perystaltykę przewodu pokarmowego oraz pobudzają moczopędnie. Olejek eteryczny i jego główny składnik cyneol działają antyseptycznie i przeciwdziałają rozwojowi pasożytów w jelitach.

Liście boldo – zastosowanie

Napar z liści boldo lub ekstrakty przygotowane na ich bazie są stosowane głównie w problemach układu pokarmowego. Ich spożywanie zaleca się, gdy występują problemy z uczuciem nadmiernej sytości po posiłku, problemy z trawieniem, zaburzenia łaknienia lub problemy z regularnym wypróżnieniem się bądź gazami. Preparaty z liśćmi boldo pomocniczo stosowane są w terapii kamicy żółciowej.

Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty i leki na trawienie.

Liście boldo – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania liści boldo jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników aktywnych tej południowoamerykańskiej rośliny. Inne przeciwwskazania to możliwe interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (np. wafaryna). Z tego samego powodu stosowanie tej rośliny przez zabiegami operacyjnymi nie jest wskazane ze względu na obniżenie zdolności krwi do formowania skrzepów.

Ciąża i okres laktacji również są przeciwwskazaniem do stosowania liści boldo ze względu na niewystarczające opracowanie naukowe, które potwierdziłoby bezpieczeństwo używania liści w tym czasie.

Należy też mieć świadomość, że napar (ekstrakt) z liści boldo i zawierające go preparaty na trawienie nie powinny być stosowane przewlekle, gdyż wówczas układ pokarmowy może się samoczynnie „rozleniwić” i bez składników aktywnych pochodzących z Peumus boldus działać mniej wydajnie.

Liście boldo – gdzie kupić, jak zaparzać?

Suszone liście boldo można kupić w sklepach zielarskich, aptekach oraz u licznych dostawców oferujących swoje usługi w Internecie. Jak wcześniej wspomnieliśmy: przed zakupem należy upewnić się, że oferowany surowiec został poddany suszeniu, w trakcie której usunięto toksyczny askarydol.

Liście boldo zaparzamy w przegotowanej gorącej wodzie. Ilość liści zależy od tego, czy stosujemy czysty surowiec, czy też mieszankę z innym suszem np. yerba mate. Warto zapoznać się z propozycją podania załączoną przez producenta. W innym wypadku łyżeczkę suszonych liści (na szklankę) należy zalać wrzątkiem, parzyć przez kilkanaście minut.

  1. W. de Souza i in., Evaluation of the volatile composition, toxicological and antioxidant potentials of the essential oils and teas of commercial Chilean boldo samples, „Food Research International”, nr 124 2019.
  2. P. O’Brien, i in., Boldine and its antioxidant or health-promoting properties, „Chemico-Biological Interactions”, nr 159 (1) 2006.
  3. A. A. Izzo, i in., Cardiovascular pharmacotherapy and herbal medicines: the risk of drug interaction, „International Journal of Cardiology”, nr 98 (1) 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij