Lekarz w białym kitlu trzyma aparat do mierzenia ciśnienia
Zuzanna Kręcisz

Preparaty na niedociśnienie – co stosować?

Niedociśnienie to dolegliwość o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Pacjenci, u których stwierdza się hipotensję, są stale zmęczeni, zazwyczaj bladzi, odczuwają chłód, mają zimne ręce i stopy. Dotyka ich zwiększona senność i osłabienie oraz omdlenia. Jak sobie radzić z niskim ciśnieniem, które utrudnia funkcjonowanie?

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi to bardzo ważne narzędzie diagnostyczne. Odbiegające od normy wartości ciśnienia, zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wskazują, że układ krążenia działa nieprawidłowo. Czy niedociśnienie niesie dla organizmu zagrożenia? Czy można je bagatelizować?

Czy niskie ciśnienie jest groźne?

Niedociśnienie, hipotonia, hipotensja to pojęcia stosowane zamiennie i oznaczające stan, gdy ciśnienie krwi jest niższe niż 100/60 mmHg. Jest to dolegliwość o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć każdego – zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Podobnie jak nadciśnienie tętnicze (przy nadciśnieniu mówi się od wysokości ciśnienia powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego) może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta oraz z całą pewnością powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niedociśnienie dzieli się na pierwotne i wtórne.

  • Pierwotne niedociśnienie nie ma ustalonej przyczyny i przyjmuje się, że jest uwarunkowane predyspozycjami dziedzicznymi, zazwyczaj również nie daje żadnych objawów lub są one łagodne. Niewielkie modyfikacje diety i stylu życia poprawiają samopoczucie.
  • Przyczyną niedociśnienia wtórnego mogą być różne schorzenia, odwodnienie lub stosowanie niektórych leków, a jedną z jego konsekwencji jest hipotonia ortostatyczna, czyli nagły spadek ciśnienia, który towarzyszy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą i często prowadzi do omdleń. Co ciekawe ten problem może się również pojawiać u chorych na nadciśnienie.

Niskie ciśnienie, które daje niepokojące objawy, powinno być skonsultowane przez lekarza. Należy ustalić jego przyczynę i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Może towarzyszyć innym chorobom, które wymagają leczenia, np. demencji, depresji czy chorobie Alzheimera. Niedociśnienie wywołane odwodnieniem w wyniku krwotoku, rozległych oparzeń, wymiotów i biegunki może być niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Omdlenia w wyniku hipotonii mogą pojawiać się w nieoczekiwanych sytuacjach i być powodem urazów oraz wypadków (również komunikacyjnych). Niskie ciśnienie jako takie nie jest przyczyną śmierci.

Niskie ciśnienie – jakie daje objawy?

Osoby z niedociśnieniem są stale zmęczone, zazwyczaj blade, odczuwają chłód, mają zimne ręce i stopy. Dotyka ich zwiększona senność i osłabienie oraz omdlenia. Narzekają na szybkie męczenie się, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, ból i mroczki przed oczami. Pojawiają się również mdłości i wymioty oraz zaburzenia w sferze psychicznej – nastroje depresyjne i uczucie lęku. Ze strony serca charakterystyczne są: kołatanie, bóle i uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz duszność. Niekiedy można zaobserwować obrzęki kończyn dolnych.

Seniorzy z chorobami układu krążenia, cukrzycą i otyłością mogą doświadczać hipotonii poposiłkowej. W jej przypadku w ciągu 2 godzin po zjedzonym posiłku ciśnienie skurczowe ulega obniżeniu o 20 mmHg (lub więcej) i spada poniżej 90 mmHg. Objawy są podobne do wymienionych powyżej i mogą obejmować zawroty głowy, nudności, osłabienie, upadki i omdlenia oraz bóle w okolicy serca. Mogą się również pojawić objawy przejściowego niedotlenienia mózgu – osłabienie wzroku czy zaburzenia mowy. Obniżone ciśnienie utrzymuje się 2–3 godziny najczęściej po posiłku bogatym w cukry proste (makarony, słodycze, słodzone napoje) oraz rzadziej w białko i tłuszcz (mięso, jajka, tłuste produkty mleczne). Pacjentom zaleca się jedzenie częstszych, lecz mniejszych posiłków i odpoczynek po jedzeniu.

Powiązane produkty

Leki i tabletki na niskie ciśnienie – na receptę i bez recepty

Niskie ciśnienie nie jest samo w sobie wskazaniem do leczenia. Jeśli to możliwe leczy się jego przyczyny oraz dolegliwości z nim związane. Jednym z powodów rozpoczęcia leczenia jest pogorszenie jakości życia pacjenta.

Nie należy samemu zażywać jakichkolwiek leków podwyższających ciśnienie tętnicze krwi bez konsultacji z lekarzem. Pacjent cierpiący na niedociśnienie po wizycie u specjalisty, np. kardiologa może sięgnąć po dostępny bez recepty preparat z niketamidem i glukozą, choć badania nie potwierdziły jednoznacznie jego wpływu na podniesienie ciśnienia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku preparatów z guaraną, która zawiera kofeinę oraz tych z żeń-szeniem, który w zależności od zastosowanej dawki, a nawet rodzaju preparatu może zarówno podnosić, jak i obniżać ciśnienie. Żeń-szeń poprawia jednak wydolność psycho-fizyczną oraz wspiera pamięć i koncentrację, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, co u pacjentów z lekkim niedociśnieniem może być korzystne.

Należy pamiętać, że żeń-szeń może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, m.in. na cukrzycę czy przeciwzakrzepowymi. Dowiedz się więcej o tym, jakie właściwości i przeciwwskazania do stosowania występują w przypadku żeń-szenia.

Lekami na niedociśnienie wydawanymi na receptę o potwierdzonej skuteczności w leczeniu są:

  • miododryna,
  • etylefryna,
  • fludrokortyzon.

Działają niestety krótko, są obarczone działaniami niepożądanymi i posiadają obostrzenia w prowadzonej kuracji.

Domowe sposoby i zioła na podniesienie ciśnienia

Czasem wprowadzenie leczenia farmakologicznego jest konieczne, najczęściej jednak zaleca się wprowadzenie zasad, które poprawią komfort życia i bezpieczeństwo pacjenta.

Można wymienić tutaj:

  • jedzenie małych, ale częstych i dobrze zbilansowanych posiłków;
  • umiarkowaną aktywność fizyczną (najlepiej na powietrzu);
  • picie wody – minimum 8. szklanek dziennie;
  • wykonywanie po przebudzeniu masaży i unikanie gwałtownego wstawania;
  • rzucenie palenia;
  • wysypianie się.

Wśród domowych metod miejsce znalazła również aromaterapia, np. z wykorzystaniem olejku rozmarynowego, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Stosowny w zmęczeniu, apatii, zaburzeniach koncentracji. Poprawia jakość życia pacjentów z niedociśnieniem. Warto zadać także pytanie „A co z kawą?”. Mimo że kawa należy do najczęściej spożywanych napojów na świecie, jej wpływ na serce i ciśnienie wciąż podlega badaniom i nie jest do końca wyjaśniony. Dowiedziono, że jednorazowe spożycie kawy z kofeiną powoduje niewielki wzrost ciśnienia, ale szybko wytwarza się także tolerancja i efekt ten zanika. Mogą z kolei pojawić się zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź, jakie produkty do aromaterapii znajdują się na DOZ.pl
  1. J.Głuszek, T.Kosicka, Wpływ kawy, herbaty, kakao na ciśnienie tętnicze i układ sercowo-naczyniowy, Nadciśnienie Tętnicze 2014, tom 18, nr 1, strony: 1–8.
  2. Z. zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, Family medicine & primary care Reviev 2014, tom 16, strony 387-391.
  3. Janion M. Kardiologia, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005.
  4. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
  5. Januszewicz, W. Sznajderman, M. (2004).: Niskie ciśnienie krwi – norma czy choroba? Choroby Serca i Naczyń; 1(1):81-83. ⬏

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij