Kosmetolog wykonuje zabieg ultradźwiękowym oczyszczeniem skóry twarzy młodej kobiety w gabinecie kosmetycznym.
Kinga Trojanowska

Na czym polega zabieg sonoforezy? Wskazania i przeciwwskazania

Sonoforeza to zabieg, który polega na wtłoczeniu substancji aktywnych wgłąb skóry za pośrednictwem ultradźwięków. Zabieg można wykonać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu, wykorzystując w tym celu dostępne w sklepach urządzenia do sonoforezy. Jakie efekty daje zabieg, jakie są przeciwwskazania i zalecenia po zabiegu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Odpowiednie odżywienie skóry wpływa na jej wygląd oraz strukturę. Kremy odżywcze, mimo silnie skoncentrowanych składników, nie zawsze przynoszą wymarzony efekt. Z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne, kosmetologiczne oraz medycyna estetyczna. Jednym z takich zabiegów jest sonoforeza. Czym jest, jak działa, jakie przyniesie efekty?

Co to jest sonoforeza?

Mówiąc najprościej, sonoforeza to zabieg, który polega na wtłoczeniu substancji aktywnych wgłąb skóry. Wykorzystywane w tym celu ultradźwięki wytwarzają efekt cieplny, dzięki czemu błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne. Następuje poprawa ukrwienia, a także łatwiejsza penetracja składników odżywczych przez mieszki włosowe i gruczoły potowe. Ultradźwięki wykorzystywane w sonoforezie pozwalają na dostarczenie preparatów nawilżających i odżywczych w głębsze warstwy skóry. 

Zasady działania sonoforezy ultradźwiękowej:

  • etap mechaniczny – mikromasaż pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego,
  • etap termiczny – rozpulchnienie skóry,
  • etap chemiczny – zmiany strukturalne białek.

Podczas zabiegu sonoforezy wykorzystywane są preparaty kosmetyczne, takie jak ampułki, kremy i sera. Za dobór odpowiednich produktów odpowiada kosmetolog, który kieruje się przede wszystkim stanem skóry klienta. Sonoforeza najczęściej obejmuje twarz, szyję, dekolt oraz dłonie.

Jak wygląda zabieg sonoforezy?

Sonoforezę w kosmetyce rozpoczyna dokładny demakijaż skóry. Po tym etapie może zostać użyty dodatkowy mechanizm działania. W wielu gabinetach metodyka zabiegu sonoforezy łączy ze sobą peeling kawitacyjny bądź mikrodermabrazję. Zabiegi te usuną martwy naskórek oraz wszelkie zanieczyszczenia skórne, dzięki czemu składniki aktywne w późniejszym etapie będą łatwiej przyswajalne. Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniego preparatu. Sonoforezę można łączyć z ampułką, kremem bądź specjalnym serum. Najczęściej jednak wybierana jest silnie skoncentrowana ampułka witaminowa. Właściwy schemat zabiegu sonoforezy polega na rozprowadzeniu preparatu na całym obszarze zabiegowym. Następnie kosmetyczka bądź kosmetolog, używając specjalnej głowicy, rozpoczyna masaż ultradźwiękowy. Kolejnym krok to dobór odpowiedniej maski pielęgnacyjnej. Po jej zmyciu na skórę aplikowany jest specjalny krem pozabiegowy. W dobrych gabinetach kosmetologicznych pacjent zostanie poinformowany o tym, jak należy postępować po zabiegu sonoforezy, czego unikać i co jest po nim wskazane. Należy pamiętać, że w ciągu 24 h po sonoforezie nie powinno się korzystać z sauny, basenów i solarium. Opis zabiegu krok po kroku w każdej klinice może przebiegać inaczej. Jest to wynik autorskich schematów pielęgnacyjnych, indywidualnych dla każdego gabinetu.

Sonoforeza powinna być przeprowadzana nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Najlepsze efekty przynoszą regularne zabiegi, wykonywane przynajmniej raz w miesiącu oraz stosowanie się do wszelkich zaleceń osoby wykonującej zabieg.

Powiązane produkty

Sonoforeza – dla kogo?

Sonoforeza jest wskazana w przypadku skóry suchej, przedwcześnie starzejącej się, pozbawionej blasku, z zaburzonym kolorytem, widocznymi obrzękami, a także dla cery osoby palącej papierosy. Zabieg będzie także idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto w sposób regularny chce dbać o odpowiednie nawilżenie, dotlenienie i odżywienie skóry. Ponadto pacjenci zmagający się z trądzikiem pospolitym i różowatym, łojotokiem, rumieniem, cieniami pod oczami, powinni skorzystać z zabiegu sonoforezy w celu poprawy kondycji swojej skóry.

Obecnie liczba zabiegów kosmetycznych jest ogromna. Sprawdzając oferty gabinetów i salonów piękności ciężko jest podjąć decyzję, który z zabiegów wybrać: peeling kawitacyjny, jonoforezę, a może jednak sonoforezę? Opinii jest wiele, tak samo, jak różnic i podobieństw. Na początku na pewno należy zdecydować się na konsultację kosmetyczną bądź kosmetologiczną. Wówczas, w oparciu o uwzględnione zarówno przeciwwskazania, jak i wskazania, zostanie dobrana odpowiednia, indywidualna terapia.

Sonoforeza – jakie efekty daje masaż ultradźwiękami?

Decydując się na zabieg sonoforezy, można liczyć na następujące efekty:

  • dogłębne odżywienie i nawilżenie skóry,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • poprawę ukrwienia,
  • wsparcie metabolizmu skóry,
  • wzrost elastyczności skóry uzyskany dzięki przyspieszeniu procesów odnowy oraz stymulacji syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

W przypadku osób, które regularnie wykonują zabieg, można liczyć na rozjaśnienie przebarwień oraz pogrubienie skóry. Przyczynia się to do redukcji zmarszczek, ale także zmniejszenie widoczności rozszerzonych naczynek.

Sonoforeza – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zabiegu sonoforezy są:

  • ciąża oraz okres karmienia piersią,
  • nowotwory,
  • stan zapalny skóry,
  • zakażenie wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry,
  • przerwana ciągłość naskórka w miejscu zabiegowym,
  • opryszczka,
  • obecność metalowych elementów w ciele (np. aparat ortodontyczny, rozrusznik serca),
  • epilepsja.

Urządzenia do sonoforezy – profesjonalne i domowe

Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów, z których można korzystać samodzielnie, przeprowadzając domowy zabieg sonoforezy, czy wykonując peeling kawitacyjny w domu. Cena takiego urządzenia waha się od 100 do nawet 600 zł i jest uzależniona od jego typu i wbudowanych funkcji. Zabieg sonoforezy wykonywany samodzielnie powinien przynieść oczekiwane rezultaty, niemniej należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego schematu działania. Pierwszy krok to odświeżenie skóry przy pomocy peelingu, (zimą, np. z kwasami AHA; latem, np. enzymatycznym). Następnie należy zaaplikować ampułkę ze składnikami aktywnymi, przeznaczonymi do określonych potrzeb skóry. Co ważne, ampułka powinna być roztworem wodnym, czyli nie zawierać substancji natłuszczających. Po wmasowaniu serum należy zaaplikować na skórę żel do ultradźwięków lub maskę żelową, która umożliwi ultradźwiękom przeniknięcie wgłąb naskórka. Dalej wykonujemy zabieg wtłaczania składników z wykorzystaniem urządzenia do sonoforezy. Niezwykle istotne jest, aby warstwa żelowa zawsze pokrywała skórę. Kolejny krok to usunięcie nadmiaru produktu i aplikacja bogatego/odżywczego kremu lub maseczki, który zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci i zatrzyma składniki aktywne w jej wnętrzu.

Maszyny profesjonalne rzadko występują w wersji pojedynczej. Z reguły salony kosmetyczne decydują się na tzw. kombajny kosmetyczne, posiadające kilka lub kilkanaście różnych mechanizmów wbudowanych w jedną platformę. Ich parametry, w porównaniu do maszyn domowych, są silniejsze i znacznie bardziej złożone, dlatego też, aby móc je wykonywać, niezbędne są certyfikaty lub specjalne szkolenia.

Podstawowa różnica między sonoforezą domową, a tą z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu gabinetowego wynika z częstotliwości impulsów na sekundę, którą emituje dane urządzenie i jest ona mniejsza w sprzęcie domowym.

Sonoforeza – cena zabiegu

W zależności od miejsca i typu gabinetu cena sonoforezy nie przekracza 100 zł. W przypadku terapii łączonej, w której zostanie wykorzystany dodatkowy zabieg, taki jak np. peeling kawitacyjny czy oxybrazja, koszt zabiegu wzrośnie.

  1. M. Rogóż, Charakterystyka i redukcja zmian naczyniowych występujących w obszarze twarzy. Cz. I. Zabiegi nieinwazyjne „Kosmetologia Estetyczna” 1/2017/vol. 6, s.23.
  2. J. Wesołowska i in., Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe, „Pomeranian J Life Sci”, nr. 63, 2017 r., s. 44-47.
  3. K. Padlewska, Przygotuj skórę do lata, „Wprost”, Warszawa, (25), 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij