Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?
Katarzyna Gmachowska

Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży, znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem, powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.  

Tatuaże z henny – jak się je wykonuje? Czy są trwałe?  

Henna jest naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego. Uzyskuje się ją po sproszkowaniu suchych liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis). Henna dzięki swoim właściwościom barwiącym znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym m.in. do farbowania włosów, brwi, rzęs czy wykonywania tatuażu.  

Tatuaż przy użyciu henny wykonuje się na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze. Najczęściej stosuje się specjalne szablony, które przenosi się za pomocą kalki na skórę. Następnie specjalnym aplikatorem nakłada się hennę na odciśnięty szkic oraz odczekuje do czasu całkowitego wyschnięcia warstwy henny. Należy unikać kontaktu tatuażu z wodą przez co najmniej pięć godzin. Po tym czasie można usunąć zaschniętą hennę ze skóry.  

W zależności od rodzaju henny tatuaż na skórze zazwyczaj utrzymuje się od 7 dni do nawet 4–5 tygodni. Trwałość tatuażu wykonanego z henny zwiększa także prawidłowa pielęgnacja skóry, w tym stosowanie kremów nawilżających, ochrona przeciwsłoneczna preparatami zawierającymi SPF, stosowanie emolientów do mycia i pielęgnacji skóry.  

O czym warto wiedzieć przed wykonaniem tatuażu z henny?  

Warto pamiętać, że naturalna henna jest koloru jasnego i dość rzadko powoduje reakcje uczuleniowe, w przeciwieństwie do sztucznej henny, która zawiera PPD (parafenylodwuaminę), czyli substancję dodawaną do henny, aby uzyskać ciemniejszy kolor.  

Z racji tego henna sztuczna może powodować uczulenie, przed jej użyciem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu niewielkiej ilości henny w okolicy przedramienia i odczekaniu przez 10–15 minut, po czym należy zmyć kosmetyk ze skóry. Jeśli w ciągu następnych 24 godzin po wykonaniu próby uczuleniowej nie zaobserwuje się objawów alergii (zaczerwienienia, świądu, zmian rumieniowo-grudkowych, pęcherzy) można wykonać tatuaż na większej powierzchni ciała.  

W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej skóry po wykonaniu tatuażu z henny istnieje ryzyko pozostawania blizn. Żeby zmniejszyć ich widoczność, można po zagojeniu rany stosować preparaty na blizny zawierające silikony lub substancje roślinne, które rozjaśniają oraz zmniejszają widoczność szpecących pozostałości po ranie.  

Przeciwwskazaniami do wykonania tatuażu z henny są stan zapalny skóry, reakcje alergiczne skóry po kosmetykach i po wcześniejszym kontakcie z henną, ciąża, młody wiek, zwłaszcza u dzieci poniżej 10. roku życia, gdyż mają delikatną skórę, skłonną po podrażnień, blizny oraz zmiany barwnikowe w miejscu, w którym zamierza się wykonać tatuaż, przewlekłe choroby skóry takie jak łuszczyca, bielactwo, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry.  

Warto pamiętać, aby tatuaże z henny wykonywać w sprawdzonych salonach kosmetycznych po to, by uniknąć zastosowania henny nieznanego pochodzenia, która może spowodować reakcje alergiczne.  

Powiązane produkty

Co zrobić, gdy wystąpi u dziecka lub u osoby dorosłej uczulenie na hennę?  

Większość reakcji uczuleniowych na hennę występuje w mechanizmie opóźnionym, co oznacza, że zmiany skórne pojawiają się po 48–72 godzinach od wykonania tatuażu. W przypadku reakcji uczuleniowej natychmiastowej objawy pojawiają się szybki, nawet w kilka minut od ekspozycji na alergen.  

Do najczęstszych objawów uczulenia na hennę zalicza się świąd skóry, pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie skóry, pęcherze.  

Do objawów ciężkiej reakcji alergicznej, które mogą wystąpić w wyniku alergii na hennę, należą: duszność, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego krwi, kaszel, zaburzenia rytmu serca oraz ból w klatce piersiowej. Są to objawy, które wskazują na stan zagrażający życiu, dlatego należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Natomiast zmiany skórne powstałe na skutek reakcji uczuleniowej należy skonsultować z lekarzem POZ, alergologiem lub dermatologiem.  

W przypadku pojawienia się objawów uczulenia na hennę zaleca się podanie leków antyhistaminowych, które są stosowane m.in. w alergii wziewnej, oraz miejscowo na zmienioną zapalnie skórę maści zawierających substancje przeciwzapalne, zwłaszcza hydrokortyzon, dimetynden maleinianu, allantoinę oraz dekspantenol.  

Tatuaży z henny nie zaleca się u dzieci w wieku poniżej 10. roku życia, gdyż mają one zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego po zastosowaniu henny u dzieci oraz młodzieży, podobnie jak u dorosłych, zaleca się zastosowanie leków antyhistaminowych dostosowanych do wieku dziecka oraz miejscowo na skórę preparatów zawierających substancje przeciwzapalne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo przyjemną czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią nasza skórę zarówno w trakcie ekspozycji na słońce, jak i pomagają nam ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć jej trwałość? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij