Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?
Marta Pietroń

Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

Leki na menopauzę – jak objawia się klimakterium?

Pierwsze objawy menopauzy pojawiają się na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Jest to tzw. okres przedmenopauzalny, który może trwać około 5 lat. Stopniowo zmniejszeniu ulega aktywność hormonalna jajników – obniża się poziom żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Objawia się to nieregularnymi oraz bezowulacyjnymi cyklami.

O ile początkowe objawy mogą być słabo zauważalne przez kobietę, to późniejsze dolegliwości są znacznie bardziej uciążliwe. Zalicza się do nich: 

  • uderzenia gorąca,
  • nocne poty,
  • zaburzenia nastroju, 
  • drażliwość,
  • bezsenność,
  • suchość miejsc intymnych,
  • przerzedzenie owłosienia łonowego,
  • spadek libido,
  • bóle stawów,
  • zmniejszenie elastyczności i nawilżenia skóry. 

Najczęściej ostatnia miesiączka występuje między 45. a 55. rokiem życia, po czym kobieta przechodzi w okres pomenopauzalny trwający do końca życia. 

Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają i jak działają?

Leki na menopauzę dostępne w aptece bez recepty zawierają w swoim składzie fitoestrogeny, czyli hormony roślinne. Ich głównym źródłem są nasiona soi oraz rośliny strączkowe.

Fitoestrogeny zbliżone są pod względem budowy i działania do żeńskich hormonów płciowych. Tak jak naturalne estrogeny, łączą się z receptorami w podwzgórzu, jednak z racji nieco słabszego działania nie są w stanie zastąpić ludzkich hormonów oraz hormonalnej terapii zastępczej.

Leki na menopauzę bez recepty świetnie za to sprawdzają się w przypadku zapobiegania i łagodzenia mniej zaawansowanych objawów menopauzy. Ze względu na dobry profil bezpieczeństwa, nie wywołują one objawów niepożądanych, jednak pomimo tego powinny być stosowane z umiarem i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W preparatach na klimakterium bez recepty można znaleźć:

  1. Wyciąg z nasion soi na menopauzę – surowcem farmaceutycznym są nasiona soi, zawierające dość dużą ilość izoflawonów: genisteinę i daidzeinę, będących fitoestrogenami. W znacznym stopniu łagodzą uderzenia gorąca, zmniejszają nocną potliwość i regulują zaburzenia snu. Ponadto izoflawony sojowe chronią przed nadmierną utrata masy kostnej, zapobiegając rozwojowi osteoporozy oraz rozwojowi raka sutka, a także hamując proliferację i różnicowanie komórek nowotworowych.  
  2. Wyciąg z pluskwicy groniastej na menopauzę – w lecznictwie wykorzystywane są świeże lub wysuszone kłącza z korzeniami, a za działanie farmakologiczne odpowiadają glikozydy triterpenowe oraz izoflawony. Łączą się one z receptorami estrogenowymi, dzięki czemu zmniejszają objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia nastroju oraz zmiany zanikowe pochwy. Stosowanie wyciągu z pluskwicy groniastej wpływa również pozytywnie na przebieg osteoporozy, często diagnozowanej w okresie menopauzalnym.  
  3. Lignany lniane w tabletkach na menopauzę – obecne są w ziarnach lnu zwyczajnego, potocznie zwanego siemieniem lnianym. Wykazują podobną budowę do estrogenów, dzięki czemu w przypadku niedoboru endogennych hormonów, mogą uzupełniać ich działanie. Łagodzą naczynioruchowe objawy menopauzy, czyli uderzenia gorąca, nocne poty oraz obniżają podwyższony poziom cholesterolu we krwi. 
  4. Wyciąg z szyszek chmielu na menopauzę – substancją zawartą w szyszkach chmielu i odpowiedzialną za działanie łagodzące na objawy menopauzalne jest prenylnaryngenina. Wykazuje działanie estrogenopodobne, znacznie słabsze od endogennego estrogenu. Działa uspokajająco, co pomaga wyciszyć organizm przy zaburzeniach snu i nadpobudliwości. 
  5. Inne składniki – wśród pozostałych składników stosowanych w lekach bez recepty na menopauzę wyróżnia się: koniczynę czerwoną, niepokalanka pospolitego, dziurawca zwyczajnego oraz maca (peruwiański żeń-szeń). 

Powiązane produkty

Leki na menopauzę bez recepty – maści, globulki, żele

Jedną z uporczywych dolegliwości menopauzalnych jest suchość pochwy, objawiająca się pieczeniem, zaczerwienieniem, upławami i bólem podbrzusza. Jej objawy można załagodzić, stosując leki na menopauzę bez estrogenów w postaci maści, globulek lub żeli dostępnych bez recepty w aptece. Dodatkowo przywracają doraźnie prawidłowe nawilżenie pochwy. 

Globulki aplikowane są bezpośrednio do pochwy, zazwyczaj na noc przez tydzień. Substancje w nich zawarte to:

  • kwas hialuronowy – zapewnia odpowiednie nawilżenie ściany pochwy oraz pełni funkcję ochronną i odżywczą dla pałeczek kwasu mlekowego,
  • kwas mlekowy – zapewnia neutralne pH błony śluzowej pochwy. 

Podobny skład znajduję się w maściach i żelach dostępnych bez recepty, które aplikuje się kilka razy w tygodniu. 

Leki na menopauzę na receptę – kiedy się je stosuje? Czym jest hormonalna terapia zastępcza?

U kobiet w okresie menopauzy czynność jajników wygasa, przez co obniża się poziom estrogenów. Dochodzi do ich niedoboru, przejawiającego się dokuczliwymi dolegliwościami menopauzalnymi. Jedną z metod ich łagodzenia jest przyjmowane estrogenów w tabletkach (dostępne są również globulki lub plastry z estrogenami), czyli hormonalna terapia zastępcza – HTZ.

Dodatkowe korzyści z jej stosowania to poprawa jakości snu, zapobieganie utraty masy kostnej, co jest istotne ze względu na często występującą w tym czasie osteoporozę.

Zastosowanie HTZ znacznie przyczynia się do poprawy jakości życia kobiety w okresie menopauzy. Aby terapia była skuteczna i bezpieczna, należy dobrać ją indywidualnie do potrzeb kobiety, biorąc pod uwagę jej stan zdrowia, wiek oraz czas, który upłynął od ostatniej miesiączki. 

  1. P. K. Tuszyński (red.), Intymne problemy kobiet z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Warszawa 2020.
  2. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok, Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, Warszawa 2007.
  3. A. K. Kapliński, Terapie alternatywne do terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy. Wybrane zagadnienia, „Zarządzanie i Edukacja” 2012, nr 85, s. 97-116.
  4. A. Gryszczyńska, Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I, „Postępy Fitoterapii” 2012, nr 2.
  5. A. Drosdzol-Cop, Kwas hialuronowy jako alternatywa dla menopauzalnej terapii hormonalnej w leczeniu suchości pochwy, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 43.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij