Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?
Anna Posmykiewicz

Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Tonsillektomia – jakie  funkcje pełnią migdałki?

Migdałki są skupiskami tkanki chłonnej, tworzą one tzw. pierścień chłonny Waldeyera, który inaczej nazywany jest układem chłonnym gardła. W skład pierścienia Waldeyera wchodzą: migdałki podniebienne, migdałek gardłowy, migdałek językowy oraz migdałki trąbkowe. Główną funkcją, którą spełniają migdałki jest ochrona przed różnego rodzaju patogenami (zarówno bakteriami, jak i wirusami oraz grzybami) – obecność migdałków ma na celu zabezpieczenie dalszych odcinków układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego przed wnikaniem do nich drobnoustrojów. Migdałki spełniają rolę filtra i „pożeracza” wszystkich patogenów. Poza tym migdałki odpowiedzialne są również za produkcję komórek układu immunologicznego.

Migdałki stanowią pierwszą linię obrony organizmu u dziecka oraz u dorosłego, chroniąc organizm przed różnego rodzaju drobnoustrojami.

Usunięcie zmienionych chorobowo migdałków podniebiennych nosi nazwę tonsillektomii, ich przycięcie to tonsillotomia, natomiast usunięcie trzeciego migdałka to adenotomia.

Kiedy należy wyciąć migdałki? Wskazania do zabiegu usunięcia migdałków

Podstawowym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych są nawracające anginy. Lekarz zaczyna rozważać tonsillektomię, jeśli w ciągu ostatniego roku obecne były co najmniej trzy anginy lub też było to pięć angin w przeciągu ostatnich dwóch lat. Kryterium kwalifikującym do zabiegu jest również fakt, że anginy te muszą przebiegać z wysoką gorączką przekraczającą 38 st. C, jak również musi dojść do powiększenia się węzłów chłonnych na szyi. Anginy te muszą też przebiegać z białymi nalotami na migdałkach, zaś w wymazie z gardła powinna zostać stwierdzona obecność paciorkowca – w połączeniu z objawami klinicznymi pod postacią angin właśnie, paciorkowiec niesie za sobą duże ryzyko poważnych powikłań: zapalenia kłębuszków nerkowych czy też zapalenia mięśnia sercowego. Trzeba pamiętać o tym, że samo nosicielstwo paciorkowa, bez obecności objawów klinicznych, nie jest wskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków. 

Kolejnym wskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków u dorosłych oraz u dzieci jest też obecność ropnia okołomigdałkowego, który jest zazwyczaj powikłaniem anginy. Ponadto laryngolog może zalecić usunięcie migdałków podniebiennych również wtedy, kiedy są one tak duże, że utrudniają połykanie. Także przewlekły nieprzyjemny zapach z ust może być wskazaniem do zabiegu, tak samo zresztą jak nawracające zapalenia ucha środkowego oraz zapalenia zatok.

Zdarza się także, że duże migdałki podniebienne mogą zaburzać mowę (ma to miejsce głównie w przypadku dzieci), która staje się mało wyraźna. Wycięcie migdałków u dzieci i dorosłych jest również konieczne w przypadku utrzymującego się powiększenia tylko jednego migdałka (zawsze bowiem asymetryczne powiększenie się migdałków wzbudza czujność i nasuwa podejrzenie ewentualnej choroby nowotworowej).

Powiązane produkty

Usunięcie trzeciego migdałka (adenotomia)

U dzieci dość często zachodzi też potrzeba usunięcia migdałka gardłowego, inaczej nazywanego trzecim migdałkiem. Na skutek dużej ilości infekcji, które dziecko przebywa w wieku żłobkowym i przedszkolnym, często zdarza się, że dochodzi do znacznego powiększenia się migdałka gardłowego. W sytuacji, kiedy ulega on przerostowi, dziecko zaczyna gorzej słyszeć (dochodzi do niedrożności trąbki słuchowej), co może skutkować rozwojem niedosłuchu. Niedosłuch zatem stanowi wskazanie do usunięcia migdałka gardłowego, podobnie jak sytuacja, kiedy przerost migdałka gardłowego zacznie doprowadzać do przewlekłego, wysiękowego zapalenia uszu.

Kolejnym wskazaniem do usunięcia trzeciego migdałka jest ciągłe oddychanie dziecka przez usta – duży migdałek upośledza drożność nosa i musi ono cały czas oddychać przez buzię, co nie dość, że daje dziecku duży dyskomfort, to również nadaje jego buzi charakterystyczny, „gapowaty” wygląd. Do usunięcia migdałka gardłowego skłania rodziców też fakt, że na skutek dużego przerostu migdałka gardłowego dziecko w nocy bardzo chrapie i miewa tzw. bezdechy senne, które powodują, że maluch w ciągu dnia jest niewyspany, ciągle zmęczony, ma problemy z koncentracją i nauką w szkole.

Po operacji wycięcia migdałków

Trzeba pamiętać o tym, że tonsillektomia jest stosunkowa bezpieczna, jednak mimo wszystko, tak jak każdy inny zabieg, może nieść za sobą pewne ryzyko, które dotyczy przede wszystkim ewentualnego krwawienia w trakcie, jak i po zabiegu. Jak przebiega gojenie po wycięciu migdałków? Po usunięciu migdałków pojawia się ból gardła. Dieta po zabiegu tonsillektomii nie powinna zawierać produktów kwaśnych, ostrych, o twardej konsystencji, które mogłyby podrażnić gardło. Można natomiast jeść rzeczy półpłynne, takie jak: jogurty naturalne, serki, rzadkie kaszki, kisiele, budynie, zupy-kremy. Czy po zabiegu usunięcia migdałków można spożywać lody? Produkty mrożone powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i działają przeciwbólowo, zatem po usunięciu migdałków warto sięgać po lody.

Przed zabiegiem usunięcia migdałków zarówno dorosły, jaki i maluch będą musieli wykonać morfologię krwi oraz koagulogram, aby ocenić krzepliwość krwi. Lekarz na pewno zapyta też pacjenta lub rodziców o ewentualne alergie oraz przyjmowane leki. 

Dzięki zabiegowi wycięcia migdałków po pierwsze znacząco poprawia się komfort życia, po drugie zabieg chroni przed poważnymi następstwami zdrowotnymi przerostu migdałków, do których należą: niedosłuch, zapalenie kłębuszków nerkowych czy też zapalenie mięśnia sercowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij