Jakie kwasy można stosować latem? Jak zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami po zabiegu złuszczania?
Katarzyna Chlebicz

Jakie kwasy można stosować latem? Jak zabezpieczyć skórę przed podrażnieniami po zabiegu złuszczania?

Stosowanie kwasów w sezonie wiosenno–letnim budzi spore wątpliwości. Zarówno używanie kosmetyków, które w składzie zawierają kwasy, jak i wykonywanie zabiegów z ich wykorzystaniem rodzi wiele pytań. Najczęściej słyszanym zaleceniem jest to, aby kwasy stosować wyłącznie w sezonie jesienno–zimowym. Które kwasy bezpiecznie usuwają zrogowaciały naskórek także latem, o czym pamiętać podczas zabiegów z ich użyciem oraz czy wykonywanie złuszczania z wykorzystaniem kwasów w domu jest bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Główną przyczyną, dla której takie zabiegi polecane są jesienią i zimą, jest to, że w tym okresie nie mamy do czynienia z dużym promieniowaniem słonecznym (UV), którego należy unikać podczas kuracji kwasami. Są jednak wyjątki od tej reguły, istnieją kwasy, które mogą być stosowane przez cały rok, bez obawy o negatywne skutki ich działania. Oczywiście nawet w przypadku kwasów, które można używać wiosną i latem, należy pamiętać o kilku złotych zasadach.

Kwasy — jak działają?

Kwasy stosowane są w celu kontrolowanego uszkodzenia skóry na odpowiedniej głębokości. W kosmetyce i kosmetologii wykorzystywane są w celu złuszczenia naskórka, a także głębszych warstw skóry, sięgających nawet do skóry właściwej.

Wykonywanie zabiegów z użyciem kwasów czy kosmetyków, w składzie których znajdują się kwasy, pozwala zminimalizować blizny potrądzikowe, przebarwienia posłoneczne, a także oznaki starzenia się skóry. Głębokość penetracji zależy od jego stężenia i od zastosowanego rodzaju kwasu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu tych czynników specjalista uzyska pożądany efekt złuszczenia.

Wyróżnia się peelingi powierzchowne, które działają na zmiany znajdujące się w okolicy naskórka oraz części warstwy brodawkowej skóry właściwej, średnio głębokie, które dochodzą do naskórka, warstwy brodawkowej i górnej części warstwy siateczkowej skóry właściwej oraz głębokie, najbardziej inwazyjne, sięgające do części środkowej warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Aby lepiej zobrazować poziom złuszczania poszczególnych peelingów, warto podać orientacyjną głębokość eksfoliacji: peeling powierzchniowy złuszcza około 0,06 mm, peeling średnio głęboki około 0,45 mm, natomiast peeling głęboki około 0,6 mm. Należy pamiętać, że głębokość penetracji kwasu zależy od wielu czynników i może się zmienić w zależności od użytego preparatu, a także od ilości nałożonych warstw, czy nawet nierównomiernego nacisku na skórę podczas jego aplikowania.  

Dlaczego warto stosować kwasy wiosną i latem?

W tym okresie nasza skóra również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.

Złuszczanie naskórka ma bardzo korzystny wpływ na wygląd cery. Stosowanie odpowiednich kwasów w sezonie letnim pomoże w walce z trądzikiem, będzie przeciwdziałało powstawaniu nowych przebarwień (o które latem nietrudno) oraz rozjaśni już istniejące, zadziała również nawilżająco.

Dodatkowym atutem stosowania kwasów całorocznych jest fakt, że nie powodują one widocznego złuszczania naskórka, tak jak to się dzieje w przypadku mocniejszych kwasów. Nie musimy obawiać się nieestetycznie wyglądających płatów naskórka, które schodzą z twarzy, czy innych objawów złuszczania.  

Powiązane produkty

Które kwasy są bezpieczne latem?

Kwas migdałowy — zaliczany do alfa-hydroksywasów (kwasów owocowych), jego naturalnym źródłem są: pestki wiśni i moreli oraz gorzkie migdały. Wolno przenika przez skórę, co sprawia, że jest łagodny. Wykazuje powierzchowne działanie złuszczające, w minimalnym stopniu działa drażniąco. Kwas migdałowy ma właściwości lipofilne, dzięki czemu ma zdolność penetracji w obszarze gruczołów łojowych. Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Kwas ten nie wywołuje dużej wrażliwości na promieniowanie słoneczne, dlatego może być stosowany przez cały rok. Kwas migdałowy szczególnie sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, przy trądziku różowatym, trądziku pospolitym, a także w przypadku skóry łojotokowej.

Kwas mlekowy — posiada większe cząsteczki w porównaniu do kwasu migdałowego, przez co ma mniejsze zdolności penetracji. Działa powierzchownie, złuszcza wyłącznie górne warstwy naskórka, jest bardzo łagodny, co sprawia, że zalicza się do bezpiecznych kwasów. Charakteryzuje się właściwościami złuszczającymi i nawilżającymi, poprawia jędrność skóry oraz poziom jej nawilżenia. Ten rodzaj kwasu sprawdzi się w przypadku skóry bardzo wrażliwej.

Kwas laktobionowy — zaliczany jest do polihydroksykwasów (PHA) otrzymywany jest na drodze utleniania dwucukrów laktozy. Posiada duże zdolności do absorbowania wody oraz jej gromadzenia. Jego działanie złuszczające jest znacznie słabsze w porównaniu do alfa-hydroksykwasów. Kwas laktobionowy posiada korzystny wpływ na poprawę nawilżenia skóry, uelastycznia ją, wygładza, działa łagodząco w przypadku podrażnień, niweluje niewielkie, powierzchowne zmarszczki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wspomaga proces gojenia się ran. Kwas ten polecany jest do skóry naczyniowej, a także w przypadku trądziku różowatego, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Niewątpliwym atutem kwasu laktobionowego jest fakt, że nie powoduje on takich objawów jak: świąd, pieczenie czy zaczerwienienie. Z powodzeniem może być stosowany również w okresie letnim, przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ nie wykazuje działania fototoksycznego.

Kwas azelainowy — posiada wiele właściwości, między innymi: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, zapobiega zaskórnikom oraz redukuje rumień. Kwas azelainowy minimalizuje skłonność skóry do powstawania blizn. Sprawdzi się w przypadku trądziku pospolitego, a także trądziku różowatego.

Kwas ferulowy — to związek chemiczny, który należy do pochodnych kwasu cynamonowego. Duże stężenie tego kwasu znajdziemy między innymi w pomidorach, kukurydzy czy ryżu. Kwas ferulowy posiada właściwości antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, działa również przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego, łojotokowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry, a także u osób posiadających przebarwienia skórne. Kwas ten ma zdolność pochłaniania promieniowania UV.

Podczas stosowania kwasów przestrzegaj poniższych zasad

Mimo, że wymienione w artykule kwasy można stosować przez cały rok, należy pamiętać o konieczności używania filtrów z wysokim wskaźnikiem SPF. Używanie lżejszych kwasów nie zwalnia cię z obowiązku ochrony skóry przed negatywnym działaniem promieni UVA i UVB. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych to podstawa tego, aby utrzymać zdrowy wygląd skóry, przeciwdziałać przedwczesnym procesom starzenia się, a także chronić ją przed powstawaniem przebarwień słonecznych. Odpowiednia ochrona przed słońcem zapewni młodzieńczy wygląd skóry, bez względu na wiek metrykalny.

Pamiętaj, że podczas używania kosmetyków z kwasami, bądź samych kwasów, nie należy wykonywać innych zabiegów dodatkowo złuszczających skórę!

Dbaj o odpowiednie nawilżanie i łagodzenie skóry. Sprawdzą się do tego kosmetyki z aloesem czy pantenolem.  

Zabiegi z użyciem jakichkolwiek kwasów zostaw specjalistom, w tym celu udaj się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego. Nie wykonuj niczego na własną rękę. W przypadku kosmetyków, które w swoim składzie zawierają kwasy, przestrzegaj zaleceń producenta. Kosmetyki mają nam służyć, ale nieumiejętnie ich stosowane może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. 

  1. D. Roguś-Skorupska, G. Chodorowska, Peelingi w dermatologii, „Borgis — Nowa Medycyna”, 2/2005.
  2. M. Ząbczyńska, M. Jurzak, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, „Oficyna Wydawnicza AFM, 2012.
  3. A. Czarnota, Chemoeksfoliacja substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, „Kosmetologia Estetyczna”, 2/6/2017.
  4. M. Matuszyńska, A. Piotrowska, Analiza deklarowanego składu i form fizykochemicznych preparatów kosmetycznych z kwasem migdałowym, „Kosmetologia Estetyczna”, 1/8/2019.
  5. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 69/2015.
  6. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2010, str. 245-253.
  7. W. Placek, K. Romańska-Gocka, A. Grzanka, Leczenie miejscowe trądziku, „Przegląd Dermatologiczny”, 5/2011.
  8. R. Reszek, J. Szepietowski, Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, „Przegląd Dermatologiczny”, 4/2016.
  9. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty — metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, „Kosmetologia Estetyczna”, 5/7/2018.
  10. N. Zakęs, E. Studzińska-Sroka, W. Bylka, Inhibitory tyrozynazy z grzybów i porostów jako regulatory melanogenezy, „Borgis – Postępy Fitoterapii”, 4/2015.
  11. M. Warowna, B. Kręcisz, A. Sobolewska-Samorek, i in., Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych, „Kosmetologia Estetyczna”, 6/7/2018.
  12. K. Dudka, M. Baran, E. Karpik, Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce, „Przegląd wybranych prac z zakresu enzymologii”, 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo odprężającą czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią naszą skórę w trakcie ekspozycji na słońce oraz pomagają ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć trwałość opalenizny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij