Medyczna marihuana łagodzi ból na równi z opioidami
Katarzyna Szulik

Medyczna marihuana łagodzi ból na równi z opioidami

Zespół ekspertów z Cannabis Clinical Research Institute przy Soroka University Medical Center oraz Ben-Gurion University przeprowadził badanie kliniczne, które dowodzi, że leczenie bólu za pomocą medycznej marihuany jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż przy wykorzystaniu opioidów.

Wnioski zostały sformułowane na podstawie badania, w którym udział wzięło 3000 pacjentów powyżej 65. roku życia, poddanych obserwacji przez okres 33 miesięcy. Badania ankietowe, które przeprowadzono wśród nich wykazały, że stosowali medyczną marihuanę przede wszystkim w celu złagodzenia bólu (niemal 70 procent) oraz w związku z nowotworem (60 procent). Wśród form przyjmowania marihuany dominowały olejki oraz opary. Po upływie 6 miesięcy uczestnicy musieli wypełnić kolejny kwestionariusz, na podstawie którego mogli ocenić natężenie swoich dolegliwości w stosunku do stanu wyjściowego sprzed rozpoczęcia badania, jak również poziom zadowolenia z życia oraz inne zmiany, które odczuli w związku z terapią.

Marihuana zastąpi opioidy?

94 proc. ankietowanych zadeklarowało ogólną poprawę swojego samopoczucia i stanu, a połowa wyraźne zmniejszenie odczuwania bólu. 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że przyjmowanie leków z medyczną marihuaną znacząco zwiększyło jakość ich życia, do dobrej lub bardzo dobrej ze złej lub bardzo złej. Natomiast 20 proc. badanych zadeklarowało, że dzięki stosowaniu medycznej marihuany byli w stanie zredukować ilość lub całkowicie odstawić stosowane wcześniej leki opioidowe, które zmniejszały chroniczny ból.

Naukowców zainteresowała zwłaszcza informacja dotycząca zmniejszenia odczuwania bólu, ponieważ leki opioidowe należą do najczęściej nadużywanych przez pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z szacunkami, tylko w 2017 roku opioidy przyczyniły się do aż 70 proc. przypadków śmierci z przedawkowania w tym kraju. Wyniki badania sugerują, że zastąpienie leków opioidowych marihuaną medyczną może dać podobne efekty.

Medyczna skuteczność konopi indyjskich

Mimo kolejnych nowych badań potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo, marihuana pozostaje jedną z najbardziej kontrowersyjnych substancji terapeutycznych.

Wśród schorzeń, w których znalazła zastosowanie, znajdują się między innymi nowotwory, HIV/AIDS czy epilepsja, ale nie tylko. Badania jednoznacznie potwierdziły jej pozytywny wpływ na pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Medyczna marihuana łagodzi ból i spastyczność towarzyszące tej dolegliwości przy całkowitym braku skutków ubocznych lub ich występowaniu w bardzo łagodnych formach. W przypadku nowotworów medyczna marihuana nie jest w stanie ich zwalczyć, ale łagodzi towarzyszące chorobie objawy, przede wszystkim nudności oraz poziom ogólnego wyniszczenia organizmu związanego z przyjmowaniem chemioterapii. W przypadku epilepsji, zwłaszcza w przypadku padaczki lekoopornej u dzieci, medyczna marihuana znacząco obniża częstotliwość ataków padaczkowych.

Czym są leki opioidowe?

Leki opioidowe pozwalają redukować fizjologiczną aktywność neuroprzekaźnikową układu opioidowego, dzięki czemu są szczególnie skuteczne między innymi w leczeniu bólu. Do grupy preparatów tego typu zaliczamy morfinę, fentantyl, metadon, buprenorfinę, oksykodon i tramadol, jak również kodeinę i immodium. Przez wzgląd na ich silne działanie uzależniające, leki te muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarzy. Co więcej, w zasadzie każde niekontrolowane użycie leków opioidowych przez osobę, która nie miała z nimi do czynienia wcześniej, niesie za sobą ryzyko dla zdrowia. Również z tego względu wielu lekarzy przepisuje je niechętnie, mimo że dla wielu pacjentów są jedynym sposobem na złagodzenie chronicznego bólu i zwiększenie jakości życia. W roku 2014 ówczesny wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że lekarze powinni śmielej przepisywać wspomniane środki zwłaszcza pacjentom onkologicznym. Ze statystyk przedstawionych na spotkaniu „My chorzy i nasz ból” wynika, że w roku 2014 aż u trzech czwartych pacjentów onkologicznych ból nie był uśmierzany w sposób wystarczający. W rezultacie w Polsce leki opioidowe stosuje się aż pięć razy rzadziej niż w sąsiednich Niemczech, ale z drugiej strony Polacy przodują w dziedzinie przyjmowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Mówi się również o występującej wśród lekarzy „opioidofobii”, czyli lęku przed przepisywaniem opioidów, mimo że dawkowane racjonalnie nie grożą uzależnieniem chorego od ich stosowania. Takie efekty bardzo szybko przynieść może przepisywanie benzodiazepin działających na układ nerwowy, z czym jednak większość lekarzy nie ma problemu.

Leczenie bólu to problem, z którym trzeba poradzić sobie w sposób systemowy i ministerstwo zdrowia podejmuje działania w tym kierunku. Potrzebne są jasne standardy i zasady postępowania, w tym jasne kryteria oceny bólu pozwalające podejmować działania go uśmierzające. Zgodnie z szacunkami, w związku z przewlekłym bólem cierpi niemal 30 proc. dorosłych Polaków, w tym ponad połowa tych po 65. roku życia.
  1. Abuhasira R1, Schleider LB2, Mechoulam R3, Novack V4., Epidemiological characteristics, safety and efficacy of medical cannabis in the elderly, „Eur J Intern Med.”, 2018 Mar;49:44-50. doi: 10.1016/j.ejim.2018.01.019.
  2. dr med. Bogusław Habrat, Uzależnienie opioidowe, „Medycyna Praktyczna” [online], https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/91662,uzaleznienie-opioidowe, [dostęp:] 14.02.2019.
  3. Rynek Zdrowia, Eksperci: należy częściej przepisywać opioidowe leki przeciwbólowe, „Rynek Zdrowia” [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Eksperci-nalezy-czesciej-przepisywac-opioidowe-leki-przeciwbolowe,138561,6.html, [dostęp:] 14.02.2019.
  4. Rynek Zdrowia, MZ chce wdrożyć standard organizacyjny leczenia bólu, „Rynek Zdrowia” [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/MZ-chce-wdrozyc-standard-organizacyjny-leczenia-bolu,184069,8.html, [dostęp:] 14.02.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij