Nawilżanie - od wewnątrz i od zewnątrz. 5 porad
Joanna Naczyńska

Nawilżanie - od wewnątrz i od zewnątrz. 5 porad

Ładna, zadbana skóra jest zawsze dobrą wizytówką. Osoby ze świeżą cerą i gładką skórą odbierane są jako zdrowe, pełne sił witalnych. W czym tkwi sekret? Najprawdopodobniej ich organizm ma zapewniony odpowiedni poziom nawilżenia, co przejawia się w zewnętrznym wyglądzie skóry. Tylko skóra o właściwym stopniu nawilżenia może być elastyczna, gładka, a procesy starzenia są mniej widoczne. Jak zatem możemy zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia? Czy jest możliwe nawilżanie od wewnątrz i od zewnątrz? Oto 5 porad i wskazówek.

Dostarczaj organizmowi wodę

Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi wody jest spożywanie jej w diecie. Zaleca się, by każdego dnia dostarczać organizmowi około 2 litrów wody. By ugasić pragnienie, warto wybrać dobrej jakości wodę źródlaną lub mineralną. Nie musimy jednak wypijać aż tyle wody, w zalecaną ilość wlicza się również woda zawarta w spożywanych zupach, sokach, owocach, warzywach.

Unikaj używek

Mocna kawa i herbata mogą przyczynić się do większej utraty wody z organizmu, gdyż działają moczopędnie. Warto więc ograniczyć ilość wypijanych dziennie filiżanek tych napojów, a zastąpić je wodą lub sokami.

Obecnie do wyboru mamy także produkty owocowe typu smoothie, stanowiące w dużej części zmiksowane owoce i wodę. Smaki mogą zadowolić niejedno podniebienie: mango, marakuja, truskawka, ananas to składniki smoothie, które bez trudu znajdziemy w dobrych sklepach.

Powiązane produkty

Zadbaj o dietę i otoczenie

Staraj się spożywać urozmaicone posiłki, składające się z wartościowych produktów. Zadbaj by w twoim jadłospisie nie zabrakło źródła węglowodanów, białka, tłuszczu (zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych), witamin i minerałów. Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych pozwoli zadbać o cały organizm. Wówczas, również skóra będzie prawidłowo spełniała swoje funkcje ochronne. W zdrowej skórze obecny jest czynnik ograniczający parowanie i utratę wody przez skórę: NMF (Natural Moisturizing Factor). NMF współtworzy płaszcz wodno-lipidowy skóry, który chroni przed utratą wody przez parowanie oraz przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zdarza się, że skóra produkuje niedostateczną ilość NMF, wówczas warto sięgnąć po kosmetyk uzupełniający jego poziom w skórze.

Czy coś jeszcze możemy zrobić? Na co dzień, staraj się jak najmniej przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, które sprzyjają wysuszaniu skóry i śluzówek, co naraża organizm na liczne infekcje. Tak samo działa przebywanie w pomieszczeniach z ogrzewaniem centralnym oraz narażanie skóry na nadmierne działanie promieni słonecznych. 

Dobierz odpowiedni kosmetyk nawilżający

W tym miejscu warto podkreślić, że skóra tłusta nie koniecznie jest skórą, która posiada odpowiedni poziom nawilżenia. Niezależnie od tego czy mamy skórę suchą, czy tłustą, nasza skóra potrzebuje nawilżenia. Dobrze dobrany krem, balsam, czy emulsja, mogą korzystnie wpływać na skórę skłonną do przesuszenia lub odwodnioną. W składzie dobrych preparatów znajdziemy m.in. mocznik o rożnym stężeniu procentowym, który ma działanie nawilżające, składniki pozwalające zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry takie jak glicerol, ceramidy. Korzystny wpływ ma również dodawany do wielu balsamów dimetykon, który pokrywa skórę cienką, elastyczną warstwą ochronnego filmu, co ogranicza utratę wody tą drogą.

Skóra atopowa? Przestrzegaj zasad!

Jeżeli masz wrażenie, że twoja skóra jest bardzo sucha i w krótkim czasie po nawilżeniu ponownie szybko staje się sucha, być może masz skórę atopową. Dodatkowo, jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, by dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji tak wymagającej skóry. W przypadku skóry atopowej konieczna jest stała pielęgnacja emolientami, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia, a jeśli trzeba to również natłuszczenia skóry. Nakładanie preparatu powinno się powtarzać co 4-6 godzin, a tradycyjne środki myjące należy zastąpić syndetami lub środkami myjącymi dedykowanymi skórze atopowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij