Rezonans magnetyczny - ile trwa? Przygotowanie do badania
Michał Posmykiewicz

Rezonans magnetyczny - ile trwa? Przygotowanie do badania

Rezonans magnetyczny jest to rodzaj bardzo nowoczesnego i dokładnego badania obrazowego wykorzystywanego w różnych przypadkach medycznych. Dzięki temu badaniu lekarz radiolog może bardzo dokładnie obejrzeć przekroje wszystkich narządów wewnętrznych człowieka, narządy te są także obrazowane w różnych płaszczyznach, co dodatkowo pozwala na jeszcze bardziej dokładną ich ocenę i diagnozę. Do wykonania badania rezonansu magnetycznego potrzebne jest silne pole magnetyczne, jak również fale radiowe i komputer, który zmienia uzyskiwane dane na obrazy odczytywane na monitorze komputera przez lekarza radiologa.

  1. Czy wykonanie badania rezonansu magnetycznego wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania?
  2. A czym jest badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem?
  3. Jakie są wskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego?
  4. Jakie narządy można uwidocznić za pomocą rezonansu magnetycznego?
  5. Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego?
  6. Jak wygląda przebieg badania rezonansu magnetycznego?
  7. Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Czy wykonanie badania rezonansu magnetycznego wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania?

Nie, przed wykonaniem badania rezonansu magnetycznego pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad. Należy pamiętać o tym, że przy wykonywaniu standardowego badania pacjent nie musi być na czczo. Jedynie w sytuacji, kiedy pacjent będzie poddany z różnych powodów sedacji (sedacja to obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości, czasami jednak może dojść do jej częściowego ograniczenia, pod wpływem sedacji dochodzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju, często też do senności) nie należy spożywać żadnych pokarmów ani płynów na sześć godzin przed badaniem. Na czczo muszą też pozostawać wszystkie dzieci do drugiego roku życia (jeśli maluch jadł pokarmy stałe, to badanie może odbyć się najwcześniej po sześciu godzinach od posiłku, a jeśli były to tylko pokarmy płynne, badanie może odbyć się po czterech godzinach od posiłku), bowiem one zawsze wymagają sedacji ze względu na brak współpracy w czasie badania (w czasie badania należy bowiem nieruchomo leżeć, nie wolno sie poruszać). Jeśli do wykonania badania zajdzie potrzeba sedacji, wtedy absolutnie nie wolno być w czasie infekcji, bowiem anestezjolog i tak nie zgodzi się wykonać znieczulenia. Dlatego zawsze też w czasie kwalifikacji lekarskiej, która odbywa się przed badaniem, należy poinformować lekarza o dacie ostatniej infekcji oraz o zażywanych antybiotykach. Należy też pamiętać o tym, że jeśli na stałe przyjmowane są jakieś leki (np. z powodu nadciśnienia tętniczego czy chorób tarczycy), to jak  najbardziej można, a nawet trzeba, zażyć je przed badaniem, bowiem absolutnie nie mają one wpływu na przebieg całego badania. Ponadto, do badania warto założyć luźne, bawełniane ubranie (badanie bowiem wykonywane jest właśnie w ubraniu), jednak powinno być ono pozbawione metalowych elementów takich jak metalowe guziki, haftki czy ekspresy. Nie wolno też mieć paska z metalową  klamrą, a kobiety powinny pamiętać o zdjęciu z włosów metalowych ozdób oraz biżuterii. Do badania należy także zdjąć okulary i aparat słuchowy. 

A czym jest badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem?

Zdarza się w niektórych sytuacjach, że pacjent wymaga podania dożylnego, specjalnego środka, który nosi nazwę kontrastu. Dzięki niemu bowiem możliwe jest dokładniejsze zobrazowanie niektórych struktur. Jeśli pacjent wie, że będzie miał wykonywany rezonans magnetyczny z kontrastem, wtedy też na tydzień przed badaniem powinien oznaczyć poziom kreatyniny z krwi, aby zobaczyć, jak funkcjonują nerki (kontrast bowiem wydalany jest przez nerki i może stanowić dla nich obciążenie).

Jeśli kontrast zostanie podany kobiecie karmiącej piersią, wtedy też nie powinno ona karmić dziecka przez 24 godziny, a ściągnięty w tym czasie pokarm musi niestety wylać. 

Powiązane produkty

Jakie są wskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego?

Do wykonana rezonansu magnetycznego skłania lekarza podejrzenie u pacjenta chorób ośrodkowego układu nerwowego (miedzy innymi guzów mózgu, chorób demielinizacyjnych czy chorób otępiennych) oraz chorób klatki piersiowej i jamy brzusznej (przede wszystkim podejrzenie guzów i procesu nowotworowego). Tak naprawdę jednak rezonans magnetyczny można wykonać w każdym przypadku, jeśli pomimo wcześniej wykonanych innych, mniej dokładnych badań diagnostycznych, nadal istnieją wątpliwości dotyczące ostatecznej diagnozy i właściwego postępowania.

Jakie narządy można uwidocznić za pomocą rezonansu magnetycznego?

Za pomocą rezonansu magnetycznego można tak naprawdę zbadać każdy narząd w naszym organizmie.

Dość często wykonywanym badaniem jest rezonans magnetyczny głowy. Rezonans magnetyczny głowy umożliwia bardzo dokładne i szczegółowe uwidocznienie wszystkich struktur mózgu oraz naczyń i nerwów przebiegających w czaszce. Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem jest badaniem jeszcze bardziej dokładnym, które umożliwia jeszcze bardziej szczegółową ocenę wszystkich struktur mózgowia. Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny głowy? Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego głowy są przede wszystkim nawracające i uporczywe bóle głowy,  jak również zawroty głowy i utraty przytomności. Dzięki rezonansowi magnetycznemu głowy lekarz radiolog jest w stanie stwierdzić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w mózgu, w tym guzy mózgu, jak również może ocenić budowę i działanie naczyń zaopatrujących mózgowie oraz nerwów mózgowych. Często wykonywany jest również rezonans magnetyczny kręgosłupa. Jest to badanie, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić bardzo dokładnie wszystkie odcinki kręgosłupa i obecne w nich ewentualne nieprawidłowości. Kiedy wykonuje się rezonans kręgosłupa? Rezonans magnetyczny kręgosłupa  wykonuje się w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie procesu nowotworowego rozwijającego się wewnątrzkanałowo  i wewnątrzrdzeniowo. Ponadto rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonywany jest po różnego rodzaju urazach, kiedy istnieje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego lub kręgosłupa. Także przewlekłe bóle kręgosłupa są wskazaniem do wykonania rezonansu, dzięki niemu można bowiem ocenić budowę kręgów, krążków międzykręgowych i ucisku na nerwy rdzeniowe.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego?

Tak. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu jest wszczepione u pacjenta urządzenie elektryczne, czyli np. rozrusznik serca czy też implant ślimakowy. Ponadto, jeśli pacjent cierpi z powodu klaustrofobii, także nie powinien mieć wykonywanego tego rodzaju badania. Również metalowe ciało obce w tkankach pacjenta, jak np. płytki ortopedyczne czy klipsy po laparoskopii, stanowią przeciwwskazanie do badania. Rezonansu magnetycznego nie zaleca się też kobietom będącym w pierwszym trymestrze ciąży. 

Jak wygląda przebieg badania rezonansu magnetycznego?

W czasie badania pacjent umieszczany jest na wysuwanym stole skanera rezonansu magnetycznego. Przez czy okres badania pacjent musi leżeć nieruchomo (dlatego też małe dzieci musza być zawsze poddane sedacji, podobnie jest w przypadku starszych pacjentów, którzy z jakiś względów nie są w stanie spokojnie wyleżeć całego badania), dlatego też powinien ułożyć w jak najwygodniejszej dla siebie pozycji. Następnie stół z pacjentem jest wsuwany do wnętrza magnesu, jednak przez cały okres badania pacjent ma kontakt z personelem poprzez mikrofon i kamerę, ponadto wnętrze magnesu jest też oświetlone i ma zapewnioną wentylacje. Zdarza się, że w czasie badania, aby wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na właściwą pozycję, jednak pacjent musi cały czas leżeć nieruchomo.

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

W zależności od rodzaju wykonywanego badania, badanie rezonansem magnetycznym trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. 

Badanie rezonansu magnetycznego jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, jeśli nie ma przeciwwskazań, może poddać mu się tak naprawdę każdy. Jest to badanie bardzo dokładne, dzięki któremu lekarz niejednokrotnie może postawić ostateczną diagnozę i zalecić pacjentowi dalsze leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij