szklanki z wodą
Maria Brzegowy

Ile wody dziennie? Czy organizm można przewodnić?

Woda – każdego dnia tracimy ją wraz z potem, łzami oraz moczem. Gdy nie równoważymy tych strat, rośnie ryzyko niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia odwodnienia. Jaką rolę pełni w naszym organizmie woda? Ile powinniśmy jej pić? Czym grozi odwodnienie?

Funkcje wody w organizmie

Woda stanowi podstawowy komponent ludzkiego ciała. Mówi się, że „jest życiem” i nie ma w tym zdaniu krzty przesady. Każda komórka budująca żywy organizm potrzebuje wody do swojego istnienia. Woda jest najlepszym środowiskiem dla przebiegu wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w organizmie. Uczestniczy w transporcie składników pokarmowych i metabolitów, wchodzi w skład systemu, który warunkuje utrzymanie właściwej temperatury naszego ciała, jest niezbędna dla przewodzenia impulsów elektrycznych w mózgu. Nie sposób też pominąć roli, jaką woda pełni w kontekście pracy układu ruchu. Wchodząc w skład płynów ustrojowych, a ponadto, stanowiąc substancję nieściśliwą, ułatwia m.in. właściwą ruchomość stawów. Jak więc widać, rola wody jest więc wręcz nieoceniona – zapewnia bowiem równowagę pracy całego ludzkiego organizmu.

Ile wody jest w organizmie?

Jak już wcześniej wspomniano, woda stanowi główny komponent naszego ciała. Jej zawartość procentowa u przeciętnego dorosłego i zdrowego człowieka sięga zwykle ok. 60%. Najwięcej wody zawierają̨ płyny ustrojowe tj. płyn mózgowo-rdzeniowy i szpik kostny (99%), osocze krwi (85%) oraz mózg (75%). 

Od czego zależy zapotrzebowanie wodę? Bilans wodny

Każdego dnia tracimy pewną ilość płynów z naszego organizmu – wraz z moczem, potem, łzami, jak również w wyniku oddychania. W przypadku osoby o przeciętnej, raczej siedzącej aktywności fizycznej, przebywającej w temperaturze ok. 20℃ jest to strata mniej więcej 2,8 l.

Indywidualne zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu czynników, w tym m.in. od naszej płci, wieku, stanu fizjologicznego, budowy ciała, aktywności ruchowej, a nawet klimatu, w którym żyjemy.

Straty wody mogą nasilać napoje alkoholowe.

Powiązane produkty

Ile pić wody dziennie – jak to obliczyć?

Najprostszym równaniem pozwalającym na oszacowanie zapotrzebowania na płyny jest przelicznik 30 ml wody na każdy jeden kilogram masy ciała. Opcjonalnie wartość tę można także porównać z wartością otrzymaną w wyniku przeliczenia 1 ml płynów na każdą 1 kilokalorię spożywanej diety. Przyjmuje się, że rekomendowaną ilością płynów w przypadku kobiet jest ok. 2000 ml, natomiast mężczyzn – 2500 ml.

W ciąży zapotrzebowanie na płyny wzrasta do ok. 2300 ml (uwzględniając m.in. zwiększoną masę ciała matki), a podczas laktacji 2700 ml.

U dzieci zapotrzebowanie na wodę jest szacowane:

  • 1–3 lata – 1250 ml,
  • 4–6 lat – 1600 ml,
  • 7–9 lat – 1750 ml.

U dzieci starszych i nastolatków do wieku 15 lat wartość ta waha się między 1900 a 2300 ml w zależności od płci.

Źródła wody w diecie

Podstawowym źródłem wody są przede wszystkim napoje. Nawodnienie zapewni też odpowiednio skomponowana dieta bogata w warzywa (do 95% udziału wody), owoce (do 87%), produkty mleczne (do 89%) czy zupy. Przyjmuje się, że wraz z pożywieniem możemy pokryć nawet 2030% zapotrzebowania organizmu na wodę.

Zaleca się, aby w przypadku napojów najlepiej wybierać czystą wodę, bez zbędnych dodatków typu substancje smakowe, zapachowe czy barwiące. Alternatywą mogą być domowe, naturalne kompoty bez cukru oraz lekkie napary z ziół i herbat (np. owocowych).

Jak pokazują wybrane badania ankietowe, najchętniej sięgamy po wodę o temperaturze wynoszącej ok. 15℃.

Woda a ciśnienie, odchudzanie i samopoczucie

Już nawet niewielkie odwodnienie (rzędu ok. 1%) może spowodować pogorszenie się funkcjonowania naszego organizmu. Pojawia się osłabienie, brak chęci do wysiłku umysłowego, a niekiedy zmniejszenie apetytu i rozdrażnienie. Gdy odwodnienie sięga wartości 4%, zmniejszonej wydolności fizycznej towarzyszą coraz większe zaburzenia koncentracji, wzrost temperatury ciała oraz zmiany ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli deficyt płynów będzie się dalej pogłębiać i przekroczy wartość 8% – może dojść nawet do zgonu.

Konsekwencje zdrowotne związane z odwodnieniem:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia funkcji poznawczych i motorycznych,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zaburzenia wydalania moczu,
  • przednerkowa niewydolność nerek,
  • zmiany ciśnienia tętniczego krwi,
  • zaparcia,
  • suchość skóry,
  • upośledzenie wydzielania śliny,
  • zaburzenia działania wybranych leków,
  • przy równocześnie podwyższonej temperaturze otoczenia – udar cieplny.

PICIE WODY A ODCHUDZANIE

Uczucie głodu bywa czasami mylone z uczuciem pragnienia, a jak wiadomo – częste podjadanie może przysporzyć nam dodatkowych kilogramów bądź też utrudnić odchudzanie.

DZIECI I OSOBY STARSZE A ODWODNIENIE

Dzieci (zwłaszcza niemowlęta) oraz osoby starsze stanowią grupę szczególnie narażoną na wystąpienie odwodnienia. U maluchów sytuacja ta jest najczęściej spotykana w przebiegu infekcji z biegunką/wymiotami. W przypadku starszych ryzyko odwodnienia jest związane z m.in. mniejszym odczuwaniem pragnienia.

Przewodnienie (zatrucie wodne) – czym grozi nadmierne spożycie wody?

Dla ludzkiego organizmu niebezpieczny jest zarówno niedobór dostarczanej wody, jak i je nadmiar. Zbyt duża podaż płynów o małym bądź zbyt dużym udziale elektrolitów, może bowiem doprowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Do takich sytuacji dochodzi jednak bardzo rzadko – u osób zdrowych (!) organizm samodzielnie usuwa nadmiar wody, utrzymując właściwy bilans wodny. Zagrożeniem może być jednak jednorazowe wypicie znacznych ilości płynów, przekraczających maksymalne możliwości wydalania wody przez nerki.

Stąd też zaleca się, aby wodę popijać przez cały dzień, małymi łykami, a nie na raz.
  1. S. Konturek, Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. M. Jarosz i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2020.
  3. D. Włodarek i in., Dietoterapia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015.
  4. M. Jarosz, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2016/2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij