Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Zapalenie dziąseł – objawy, przyczyny i leczenie

Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania? Są bolesne? Stały się mocno czerwone? To są pierwsze objawy zapalenia dziąseł, jednej z najczęstszych chorób w obrębie jamy ustnej. Nie powinno się ich ignorować, ponieważ choroba może rozwinąć się do zapalenia przyzębia skutkującego przedwczesną utratą zębów.

Objawy zapalenia dziąseł

Objawy zapalenia dziąseł pojawiają się już po kilku tygodni od momentu rozpoczęcia odkładania się płytki nazębnej w ich okolicy. To właśnie niedokładna higiena jamy ustnej jest główną przyczyną tej choroby. Obecne na powierzchni zębów bakterie, żywiące się obecnymi resztkami pokarmowymi, niektórymi składnikami śliny i nalotami, w efekcie swojego metabolizmu wydzielają kwasy skutkujące stanem zapalnym dziąseł. Po pewnym czasie płytka nazębna pod wpływem składników mineralnych obecnych w ślinie ulega zwapnieniu tworząc kamień nazębny. Jest on więc swego rodzaju konglomeratem resztek pokarmowych i bakterii, stymulującym dalszy rozwój choroby. 

U osób z zapaleniem dziąseł jednym z pierwszych objawów jest krwawienie podczas szczotkowania zębów, czasem zauważalne jedynie jako różowawe zabarwienie wypluwanej śliny. Wiele osób interpretuje ten objaw, jako znak, że zbyt mocno lub niewłaściwie szczotkują lub nitkują zęby. Czasem jest to prawdą, jednak bez dokładniej higienizacji proces zapalny będzie się dalej rozwijał  i nasilał – dokładne oczyszczanie okolicy dziąseł jest konieczne. 

Innym objawem, rzadziej zauważalnym przez pacjentów jest zmiana barwy dziąseł – stają się one żywoczerwone. Zmiana barwy dotyczy większego ich obszaru lub jedynie okolicy brodawki międzyzębowej lub okolicy przyszyjkowej. Wraz z nią często dochodzi do obrzęku dziąseł. Jest to zauważalne przez pacjentów jako skrócenie długości koron zębów, ponieważ ich część zostaje przykryta właśnie przez obrzęknięte dziąsła. Stan zapalny dziąseł może przysparzać niejednokrotnie również dolegliwości bólowe. Odczuwane mogą być one jako nadwrażliwość podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów, lub lekkie okresowe ćmienie chorej okolicy, co jest często mylone z bólem zęba

Objawem towarzyszącym zapaleniu dziąseł jest obecność kamienia nazębnego. Może on być niewidoczny dla pacjenta, ponieważ odkłada się głównie w okolicy językowej zębów siecznych dolnych, policzkowej zębów trzonowych górnych oraz poddziąsłowo na wszystkich zębach. Jednak właśnie on jest jedną z najczęstszych przyczyn nieprzyjemnego oddechu i posmaku w jamie ustnej. 

Przyczyny zapalenia dziąseł

Jak już wspominano wcześniej najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, skutkująca odkładaniem się płytki nazębnej. Jednak zapalenie dziąseł może występować również u osób z bardzo dobrą higieną. U tej grupy przyczyną są głównie zmiany w gospodarce hormonalnej. 

Niezwiązane z płytką nazębną zapalenie dziąseł, wynikłe ze zmian hormonalnych, obserwuje się u:
•    osób młodych w okresie dojrzewania;
•    kobiet w okresie menopauzy;
•    kobiet w ciąży;
•    kobiet w trakcie menstruacji;
•    kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. 

Poza tym zapalenie dziąseł może wynikać z chorób ogólnoustrojowych takich jak białaczka i cukrzyca, anoreksji czy bulimii lub niedoborów witamin (między innymi witaminy B i C). Poza środkami antykoncepcyjnymi również inne leki mają znaczący wpływ na rozwój choroby dziąseł. Wśród nich wyróżnia się głównie leki przeciwpadaczkowe i leki przyjmowane przez chorych na choroby układu krążenia. 

Objawy zapalenia dziąseł mogą być także widoczne w efekcie ich mechanicznego uszkodzenia. Między innymi przy niewłaściwym, zbyt silnym szczotkowaniu, używaniu zbyt twardych szczotek lub drażnieniu dziąseł twardymi pokarmami. 

Powiązane produkty

Leczenie zapalenia dziąseł

W leczeniu zapalenia dziąseł najważniejsza jest poprawa higieny jamy ustnej oraz regularne profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie dentystycznym. Dokładne usuwanie resztek pokarmowych i bakterii z jamy ustnej uniemożliwia ich rozwój i inicjowanie stanu zapalnego.

Podczas codziennej higieny bardzo istotne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, których oczyszczenie klasyczną szczoteczką manualną jest niemożliwe. W celu utrzymania zdrowego przyzębia konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego (wykonywanie skalingu) w gabinecie stomatologicznym minimum raz do roku. 

Jeśli zapalenie przyzębia występuje z innego powodu najczęściej ustępuje ono po eliminacji czynnika. Właściwe leczenie choroby wywołującej, minięcie procesu wywołującego, wraz z właściwą higieną zazwyczaj skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij