Probówka z krwią podczas badania na HIV
Ewelina Sochacka

Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  1. Dane dotyczące zakażeń wirusem HIV na świecie
  2. Dwukrotny wzrost zakażeń HIV w Polsce
  3. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HIV i jak można się przed nim chronić?

Dane dotyczące zakażeń wirusem HIV na świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2022 roku na świecie żyło około 39 mln osób zakażonych wirusem HIV (wykryto 1,3 mln nowych zakażeń), z czego mniej więcej 1,5 mln stanowiły dzieci w wieku 0–14 lat. Z terapii antyretrowirusowej korzystało 29,8 mln osób. W Europie z wirusem HIV zmagało się około 3 mln chorych, z czego 72% było świadomych swojego stanu zdrowia, a w związku z powikłaniami zmarło 52 tys. pacjentów. Statystyki na rok 2022 pokazują także, że na całym świecie z powodu chorób związanych z AIDS zmarło około 630 tys. osób, w porównaniu do 2,0 mln osób w 2004 roku i 1,3 mln w 2010 roku.

Co ważne, 46% wszystkich nowych zakażeń wirusem HIV w 2022 roku dotyczyło kobiet i dziewcząt (w Afryce Subsaharyjskiej ponad 77% nowych infekcji wśród młodych ludzi w wieku 15–24 lat wykryto u płci żeńskiej). W 2022 roku na programy dotyczące zapobiegania i leczenia HIV w krajach o niskich i średnich dochodach udostępniono 20,8 mld USD.

Dwukrotny wzrost zakażeń HIV w Polsce

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PZH) w Polsce w 2022 roku wykryto 2384 nowych zakażeń HIV, a od stycznia do połowy listopada 2023 roku – aż 2590, co jest rekordową liczbą pacjentów pozytywnych, jaką dotychczas odnotowano. Jest to niepokojące zjawisko, zwłaszcza że na świecie w latach 1996–2021 liczba nowych zakażeń wirusem HIV spadła o 54%. Niepokoić powinien także fakt, że tylko około 10% Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło badanie w kierunku obecności wirusa HIV w organizmie, a nieświadomi zakażenia mogą zarażać kolejne osoby.

Eksperci podkreślają, że edukacja Polaków w zakresie wiedzy dotyczącej zakażenia wirusem HIV i profilaktyki jest niezwykle istotna. Wiele osób w dalszym ciągu uważa, że ta sprawa ich nie dotyczy, tymczasem, jak zauważają specjaliści, dotyczy ona wszystkich – niezależnie od wieku, płci, orientacji seksualnej czy stylu życia.

Powiązane produkty

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HIV i jak można się przed nim chronić?

Zakażenie wirusem HIV może nastąpić:

  • na skutek kontaktu z krwią – na przykład poprzez współdzielenie igieł, narzędzi do tatuażu lub w trakcie zabiegów medycznych czy kosmetycznych; będąc w salonie tatuażu, salonie kosmetycznym czy gabinecie zabiegowym, upewnij się, że wszelkie zabiegi są wykonywane z zachowaniem bezpiecznych procedur i z użyciem jednorazowych narzędzi;
  • podczas kontaktu seksualnego – w trakcie niezabezpieczonego stosunku płciowego (analnego, waginalnego, oralnego) z zakażoną osobą; aby uniknąć zakażenia tą drogą, stosuj prezerwatywy, unikaj również ryzykownych zachowań seksualnych;
  • wertykalnie z matki na dziecko w trakcie ciąży, porodu oraz karmienia piersią; jeśli planujesz posiadanie dziecka lub właśnie jesteś w ciąży, wykonaj test na obecność wirusa HIV;
  • na skutek kontaktu z innymi płynami ustrojowymi, takimi jak nasienie, wydzielina z pochwy czy mleko matki.

W dniach 20-27 listopada każdego roku obchodzony jest Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV. Pamiętaj, że takie badanie należy wykonać po minimum 2 tygodniach od ryzykownego zdarzenia (np. niezabezpieczonego kontaktu seksualnego czy kontaktu z krwią osoby zakażonej), a także wówczas, gdy u Twojego partnera/partnerki zostanie stwierdzona obecność wirusa HIV.

Światowy Dzień AIDS 2023
Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień AIDS?

 

  1. HIV data and statistics, [online] https://www.who.int/teams/global-hiv-hepatitis-and-stis-programmes/hiv/strategic-information/hiv-data-and-statistics#:~:text=HIV%20incidence,children%20acquired%20HIV%20in%202022 [dostęp:] 29.11.2023.
  2. Dwukrotny wzrost zakażonych HIV w Polsce - czy trzeba się już bać?, [online] https://politykazdrowotna.com/artykul/dwukrotny-wzrost-zakazonych/1124377 [dostęp:] 29.11.2023.
  3. A. Parfieniuk-Kowerda, Wirus HIV: przyczyny zakażenia, objawy i leczenie, [online] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/HIV-AIDS/158254,zakazenie-hiv [dostęp:] 29.11.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks tantryczny – na czym polega? Jak uprawiać tantrę?

    W seksie tantrycznym najważniejszą rolę odgrywają zmysły, bliskość i przeżycia duchowe partnerów. Jego celem nie jest jak najszybsze uzyskanie orgazmu, ale harmonijne połączenie się z partnerem w jedną całość. Miłość tantryczna to, prościej mówiąc, bardziej świadomy stosunek, który niesie za sobą wiele korzyści. Na czym polega seks tantryczny?

  • Bezpieczny seks. 5 faktów, które powinieneś znać

    Młodzi ludzie, najczęściej pochłonięci nauką, obowiązkami, spędzaniem czasu z przyjaciółmi, dobrą zabawą, cieszą się chwilą. Planując swoją przyszłość, widzą siebie jako zdrowego człowieka, cieszącego się jeszcze lepszym życiem. Aby nic nie zakłóciło tej wizji, warto wiedzieć, jak dbać o siebie i swoje zdrowie, by przypadkowe zdarzenia w naszym życiu nie zmusiły nas do rezygnacji z marzeń.

  • Odpowiedzialny seks — o profilaktyce chorób wenerycznych

    Nie zawsze dzieje się tak, że w czasie, gdy ktoś ma wielu partnerów seksualnych oraz uprawia seks bez zabezpieczenia nabawia się choroby wenerycznej. Jak się przed nią ustrzec, jakie badania wykonać i kiedy, by sprawdzić czy doszło do zakażenia?

  • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

    Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij